Alpenverein OEAV.CZ | Jungfraujoch

Jungfraujoch

Na střeše Evropy

Více než 100 let je Jungfraujoch považován za jednu z nejúchvatnějších destinací v Evropě. Umístěný přesně doprostřed Alp, mezi velikány jako jsou Eiger, Mönch a pohoří Jungfrau získal tento region jako jeden z prvních v Alpách statut světového dědictví UNESCO v roce 2001.

Alpenverein OEAV.CZ | Jungfraujoch mapa

Železnice Jungfrau patří mezi největší úspěch v historii švýcarské horské železnice. Trať byla otevřena v roce 1912 po dlouhých 16 letech výstavby. Vede z Kleine Scheidegg přímo do sedla Jungfraujoch – na střechu Evropy ve výšce neuvěřitelných 3 454 m, čímž získává prvenství jako nejvýše položená železniční stanice v Evropě.

Pro mnohé návštěvníky je výlet na “střechu Evropy” nejvýznamnější událostí z dovolené ve Švýcarsku. Vlak urazí vzdálenost 9,34 km do cíle, z čehož 7 km vede tunelem skrze skálu. Traverzuje masivem vrcholů Eiger a Mönch a překonává 1 400 m převýšení.

Jungfraujoch je ztělesněním vstupu do světa ledu a sněhu s výhledem na Aletschský ledovec, který je se svými 22 km nejdelší v Alpách. Za jasného počasí je možné vidět až za švýcarské hranice na pohoří Vogézy ve Francii a Černý les v Německu. Mezi nejoblíbenější atrakce patří observatoř Sphinx, Ledový palác, Alpská senzace - poznávací trasa otevřená při příležitosti 100. výročí, Snow Fun Park, nespočet restaurací, obchod Lindt s proslavenou čokoládou (opět nejvyšší svého druhu) a nejvýše položená pošta v Evropě.

Alpenverein OEAV.CZ | Jungfraujoch

Grindelwald First – vrchol dobrodružství

Šestisedačková lanovka vede podél slunečné strany Grindelwaldu z centra vesnice do First ve výšce 2 168 m. Z okružní trasy skalní stěnou First se nabízí impozantní výhledy. Mezi další nesčetná dobrodružství, která si můžete objednat v návštěvnickém centru, patří bezesporu First Flyer, ocelová zip line, jediná svého druhu v Evropě, jízda terénem na horských minikárách či koloběžkách nebo let údolím. Pro zájemce o pěší výlety je v nabídce celá řada stezek s různou obtížností.

Na vrchol First se dostanete lanovkou během 20 minut. Nabízí se vám nekonečná inspirace k pěším výletům s panoramatickými výhledy na západní Bernské alpy. V roce 2006 byla dokončena a slavnostně otevřena First Flyer zip line, ocelová lanovka, jediná svého druhu v Evropě. Tou se můžete svézt téměř volným pádem přímo z vrcholu. Nebo si vyzkoušejte „let ve spárách orla“ známý jako First Glider z Schreckfeldu směrem na First a zpátky. Poletíte až neuvěřitelných 83 km/hod s přenádhernými výhledy. Tahle atrakce byla spuštěna v roce 2017 a sveze 4 osoby najednou.

Kdo se raději drží „při zemi“, může si sjet 3 km dlouhou trasu horskou minikárou po nezpevněné silnici do Bortu. V nabídce atrakcí jsou k pronájmu připraveny také tolik oblíbené koloběžky. Zájemci o pěší turistiku se mohou projít idylickou trasou z First k Bachalpskému jezeru. Cesta trvá asi hodinu a odměnou vám budou nezapomenutelné pohledy na Schrekhorn zrcadlící se v krystalicky čisté vodě jezera. Není divu, že tento obraz zahlédnete na mnoha pohlednicích a kalendářích.

Alpenverein OEAV.CZ | Jungfraujoch

Jungfrau lyžařský region

Dvě horské železnice, 27 středisek a zhruba 155 km dokonale připravených sjezdových tratí. Příznivci zimních sportů mohou jednoduše „vypustit páru“ v lyžařských střediscích Grindelwald-First a Grindelwald-Wengen. Zimní ráje jako je Eiger, Mönch a Jungfrau nabízí lyžařům a snowboardistům vše, co si jen mohou přát: měkké, zvlněné terény, kolmé padáky, ski cross, závodní okruhy, freestyle park a U-rampu formátu světového poháru. Také „nelyžaři“ zde mohou zažít nádherné zimní radovánky při procházkách či jízdě na saních.

Jungfraujoch – na střeše Evropy

Návštěvníci, kteří si pořídí sportovní, pěší či sáňkařský pas na nejméně 3 po sobě jdoucí dny, mají možnost si dokoupit vstupenku na Eigergletscher – Jungfraujoch za výhodnou cenu. Pro děti a juniory ve společnosti dospělých je vstup na trasu Eigergletscher – Jungfraujoch v ceně této jízdenky.

Alpenverein OEAV.CZ | Jungfraujoch

Projekt V-Cableway

Cílem společného projektu Grindelwald-Männlichen Gondola Cableway a Jungfraubahnen je vybudování V-lanové dráhy spojující Eigergletscher a Männlichen. Tříkabelová nadzemní lanovka povede na Eigergletscher a 10 sedačkové kabinky na Männlichen, obě ze stejného terminálu umístěného v obci Grindelwald Grund.

V-Cableway bude mít napojení na veřejnou dopravu na nádraží v Rothenegg spravovanou novou Berner Oberland Bahn (BOB). Tím se významně zkrátí příjezdový čas z Bernu do oblasti Jungfrau a lyžařského střediska o celých 47 minut. Projekt V-Cableway tak nabývá obrovského významu pro celou oblast Jungfrau co se kvality a budoucnosti regionu týče. Výstavba byla zahájena v roce 2018.

Význam a cíl

V-Cableway má za cíl ve středně a dlouhodobém horizontu zajistit budoucnost turismu v celé oblasti Jungfrau.  Jungfrau se tak stane suverénním vůdcem mezi celoročně fungujícími středisky ve Švýcarsku. Tím se posiluje konkurenceschopnost a pozice Jungfraujoch jakožto světově uznávaného leadera a současně napomáhá destinacím pro zimní sporty v roli prvenství na mezinárodní úrovni. 

Alpenverein OEAV.CZ

Informace a kontakt:
Rail Info Interlaken
Höheweg 35
Tel: +41 33 828 72 33
E-mail: info@jungfrau.ch

www.jungfrau.ch

Aktuality

Omezení provozu

19. 10. 2020
Od 15.10 do 30.10.2020 je provoz kanceláře OEAV.CZ omezen – prodejna na Údolní 57 je dočasně...

Když na druhém konci nikdo není

07. 10. 2020
Ve chvílích, kdy tě zatažená obloha a zavlhlé chyty připoutají na gauči, můžeš si rozsvítit...

Alpenverein do konce roku zdarma

04. 10. 2020
Registrujte se od 1. září na rok 2021 a po zbytek letošního roku můžete využívat všechny členské...
Nahoru