Alpenverein OEAV.CZ | Kolečkové lyže | sunsport.cz

Kolečkové lyže

Kolečkové lyže už dávno neslouží k letnímu tréninku jen špičkovým běžkařům. Čím dál častěji se na „kolce” postaví i milovníci bílé stopy, kteří si v posledních slabších zimách dostatečně neužili sněhu nebo aktivní sportovci, pro něž jsou kolečkové lyže skvělou fyzickou přípravou pro jakýkoli sport.

foto: sunsport.cz
text: Mgr. Michal Vank – sunsport.cz

Jízda na kolečkových lyžích je všestranná disciplína, rozvíjí stabilitu, vytrvalost, rychlost i sílu. Běžkařům navíc pomáhá ke zdokonalování obou technik jízdy (klasika i bruslení) nebo trénovat sílu pro jízdu soupaž. Také pro běžce se nabízí jako vhodná alternativa tréninku, protože se při ní méně namáhají klouby, které nemusí čelit tvrdým nárazům při dopadu. Oproti běhu se při jízdě na kolečkových lyžích kromě svalů na nohou navíc komplexně zapojují také svaly paží, břicha a zad, takže se posílí celé tělo.

Místo vosku kolečka

Kolečkové lyže jsou oproti běžkám kratší a většinou o něco těžší. Podobně jako u běžek je i u kolečkových lyží potřeba jiný typ lyže na klasický styl a na bruslení, ale vyrábí se i varianta kombi schopná obou způsobů jízdy. Lyže na klasiku a skate se liší délkou. Lyže na bruslení jsou vždy kratší a mají užší kolečka. Nejkratší běžně vyráběnou délkou lyží (resp. nosníku) je 530 mm, což je minimální přípustná délka při závodech FIS. Zřejmě v současné době nejčastěji používaným rozměrem koleček je 100x24 mm. Kolečkové lyže na klasiku jsou tedy delší (přibližně 700 – 800 mm), mají širší kolečka a celková hmotnost lyží je vyšší než u lyží na bruslení. 

Avšak hlavním rozdílem mezi kolečkovými lyžemi na klasiku a na skate je antireverzní mechanismus u lyží určených na klasiku. Ten zabraňuje protáčení kolečka a umožňuje pevný odraz. Materiál koleček a jejich velikost jsou stejně důležité jako to, jak namažete běžky. Určují totiž, jak rychle lyže pojedou.

Na nezpevněné cesty zvolte nafukovací pneumatiky

V poslední době silně se rozvíjející kategorii představují terénní kolečkové lyže vybavené nafukovacími pneumatikami, které již zvládnou i nezpevněné cesty. Tento typ kolečkových lyží bývá zpravidla poměrně rychlý (i v porovnání s inlinisty), ale zato je na rozdíl od většiny ostatních kolečkáčů standardně vybaven brzdou. Nevýhodou těchto kolečkových lyží je jich hmotnost, která již výrazně převyšuje hmotnost běžek.

I na kolečkových lyžích se dá brzdit

Častým mýtem je, že se na kolečkových lyžích nedá brzdit, což není tak docela pravda. Při zvládnutí správné techniky se na kolečkových lyžích dá podobně jako na lyžích přibržďovat pluhem nebo zpomalovat pomocí obloučků. Nově se však vyrábí i modely kolečkových lyží s brzdami a to buď mechanickými (ovládají se nohou) nebo sofistikovaným zařízením s ovladačem na rukojeti hole.

Alpenverein OEAV.CZ | Kolečkové lyže | sunsport.cz

Bezpečnost

Kromě hůlek (opatřených hroty na asfalt), které u lyží asi nikoho nepřekvapí, by při jízdě na kolečkových lyžích neměla chybět cyklistická helma. Začátečníci nezapomenou raději ani chrániče kolen a loktů, aby se vyhnuli silničnímu lišeji i dalším zraněním. Vhodnější než klasické plastové chrániče jsou ty „měkké“ používané např. na volejbal. Ty totiž tolik neomezují pohyb a navíc jsou i celkově pohodlnější. V neposlední řadě jsou také důležité rukavice, které chrání ruce před puchýři. Navíc v případě pádu mohou zamezit či alespoň výrazně snížit nepříjemné odření dlaní, které se jinak dlouho hojí.

Neméně důležité je taky, z hlediska bezpečnosti, výběr vhodné lokality. Rovinaté cyklostezky s hladkým asfaltem sice mohou být vhodné, ale často bývají, zejména v letních měsících, dost přeplněné. Pro začátky je tedy vhodné zvolit spíše nějakou „klidnou“ cyklostezku nebo přímo nějaký z lyžařských areálů.

Vysočina Aréna – zas o kousek blíže k ráji

Vysočina Arénu má většina lidí spojenou se zimními sporty, a to především díky pořádání nejvýznamnějších sportovních události a pravidelně upravovanými trasami. Věděli jste však, že zde najdete i vynikající podmínky nejen pro první krůčky na kolečkových lyžích, ale i pro zkušené borce? Letos v létě totiž došlo ke dvěma významným událostem, které posunuly Vysočina Arénu zase o stupeň výše, a to výrazné prodloužení a rozšíření tratí a otevření nového Testcentra Vysočina Aréna a Sun's Caffé. V létě si zde můžete zapůjčit kompletní vybavení na kolečkové lyže či otestovat nejrůznější modely od předních výrobců. Kolečkovými lyžemi to však zdaleka nekončí, v létě si můžete otestovat kola, v zimně zase běžky, a to vše pod vedením zkušených instruktorů, kteří zvládnou vše od individuální formy výuky až po velké firemní teambuildingy.

Pár rad do začátku

Všechny začátky jsou těžké, ne u každého sportu navíc hrozí modřiny a odřeniny. Pokud vám při prvních pokusech poradí někdo zkušený, můžete se vyhnout chybám, které se postupem času špatně odbourávají. Pokud se chystáte na svou první jízdu, můžou se vám hodit následující tipy:

  • Vybírejte vhodný terén – silnice nebo cyklostezka s jemným asfaltem v naprosté rovině a bez provozu
  • Správně přenášejte váhu z lyže na lyži – jen při úplném přenesení váhy na jednu lyži se můžete správně odrazit a jet
  • Váhu přeneste na přední část chodidla, ne na patu
  • Zkuste jízdu bez holí–líp tak najdete rovnováhu

 

Alpenverein OEAV.CZ | Kolečkové lyže | sunsport.cz

Máte chuť vyrazit si zasportovat do Vysočina Arény? Určitě byste se měli předtím podívat na www.vysocina-arena.cz, kde se v záložce Test centrum dozvíte vše potřebné ohledně možnosti zapůjčení vybavení, výuky s instruktorem či firemního teambuildingu. Pokud byste si rádi přečetli něco zajímavého ze světa kolečkových lyží např. kam vyrazit na kolečkových lyžích, tak potom neváhejte a navštivte www.koleckovelyze.cz.

Pro nákup a servis kolečkových lyží se s důvěrou můžete obrátit na brněnskou prodejnu SUN SPORT.

 

Aktuality

Montura Challenge 2020

10. 10. 2019
Montura Challenge je atraktivní kombinací soutěže a adrenalinové výzvy. Každý účastník bude...

Montana pro členy Alpenvereinu

10. 10. 2019
Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu...

Školní zájezdy CK V-tour

13. 09. 2019
Se začátkem školního roku je tu i zbrusu nový katalog školních zájezdů CK V-tour pro rok 2019/2020...
Nahoru