Alpenverein OEAV.CZ | SOS nouzové volání v Rakousku

SOS

Nouzové volání v Rakousku

V městských oblastech a v údolích zpravidla nebývá žádný problém s použitím nouzového volání, protože zde je mobilní signál vždy. V horách se ale člověk může velmi snadno dostat do problémů, protože ne všude je signál dostatečný.

Fotocredit/ÖAV/Gerhard Mössmer
Převzato z magazínu Bergauf 4-2018, Seiten 18 ff

Jaké jsou možnosti použití nouzového volání v horách a na co je potřeba dát si pozor? Gerhard Mössner: „V městských oblastech je nouzové volání relativně jednoduché hned ze dvou důvodů. Zaprvé máme k dispozici GSM radiové sítě pokrývající velké území, ze kterých můžeme kdekoliv a kdykoliv zatelefonovat nouzová čísla svým mobilním telefonem. Zadruhé je v tomto případě jasné rozdělení úkolů a kompetencí:

když hoří, voláme 122
když potřebujeme policii, voláme 133
když chceme záchranku, tak číslo 144

Alternativa k tomu, když například není jasné, koho byste měli volat, je evropské nouzové číslo 112. Nouzové volání je tedy bez problémů."

Jak to ale vypadá s nouzovým voláním v horách? Na horách není ani pokrytí signálem, ani není mnohdy jasné, kdy a která čísla a aplikace fungují, a jaké výhody a nevýhody přinášejí.

Žádný signál, žádné nouzové volání

Nastane-li ta nejhorší možná situace a my nemáme na horách ani svoji ani jinou mobilní síť, nemůžeme logicky na nouzovou linku ani zatelefonovat, ani napsat SMS či použít aplikaci ve smartphonu. Možnosti, jak přivolat záchranku jsou tudíž dosti omezené. Eventuálně může pomoci změna místa, odkud voláme my nebo nějaká třetí osoba, která se snaží dostat na místo, kde by byl signál.

Další možnost je použití alpského nouzového signálu: pomocí 6 akustických a (nebo) 6 vizuálních signálů za minutu dáváme najevo, že potřebujeme pomoc.

V některých zemích, např. ve Švýcarsku jsou pro případ nouze stále ještě používány místní vysílačky, pomocí kterých se lze případně dovolat na chatu nebo přivolat vrtulník. Efektivní metoda a opravdová alternativa pro jakákoliv dobrodružství jsou bezesporu satelitní telefony, resp. messenger systémy. Jedinou podmínkou, aby fungovaly, je vizuální spojení přístroje se satelitem. S tím na kopci zpravidla nebývá problém. Výhoda satelitního telefonu je samozřejmá. Na nouzovou linku jde zavolat stejně tak snadno jako mobilním telefonem.

Ale pozor! Ne všechny satelitní telefonymají celosvětové pokrytí (výjimku tvoří síť Iridium). U Immarsat chybí polární oblasti, Globarstar nemá pokrytí na severu a síť Thuraya také nepokrývá celý svět. Především pro soukromé expedice a dobrodružné výpravy do odlehlých končin na pevnině i na vodě
se začaly hojně používat nouzové vysílače Garmin (dříve DeLorm) a Spot LLC (Messenger Spot Gen 3). S nimi je možné nejen volat, ale i posílat SMS a emaily.

V cizí síti je to 112

Pokud nemáme k dispozici vlastní, ale jencizí GSM síť, je evropské nouzové číslo 112 jedinou možností, jak se dovolat na nouzovou linku. Pomocí tlačítka na displeji „nouzová situace“ nebo „nouzové volání“, které se většinou nachází na displeji při zadávání PIN kódu se číslem 112 dovoláte do tzv. „Public Safety Answering Point (PSAP)“. Na rozdíl od ostatních evropských zemí je v Rakousku číslo 112 přiřazeno Ministerstvu vnitřních věcí (BMI). Proto budete v celé zemi přepojeni na policejní číslo 133, a dovoláte se tak policii*. Výhody: 112 je jediným číslem, které může být zavoláno i z cizí sítě. Tlačítko nouzového volání funguje i bez zadání hesla a přinejmenším alespoň v Rakousku i bez SIM karty, bez jakékoliv smlouvy s operátorem a bez telefonního kreditu. Číslo 112 je v síti upřednostňováno, spojení je tak rychlejší.

Nevýhody čísla 112: Když se volá 112 z cizí sítě, tak se policii telefonní číslo ukáže (za předpokladu, když je v telefonu SIM karta), ale policie pak nemůže zavolat zpět. Nouzové volání bývá
pak přepojeno na patřičnou nouzovou linku, kde zpravidla probíhá podrobné analyzování zdravotního problému a může se i zorganizovat záchrana. Při nejasném zadání lokace a chybějící možnosti zpětného zavolání se může ztratit mnoho času, především když vás opětovné volání spojí vždy s policií.

Další nevýhodou volání z cizí sítě je nemožnost zjistit polohu volajícího. To se nemění ani se systémem „Advanced Mobile Location“ (AML). Jeden z nejnovějších operačních systémů od Googlu (ELS – Emergency Location Service) a iOS (od 11. 3.) chtějí v budoucnosti umožnit zasílání polohy a osobních údajů přes HTTPS a přes SMS. Bohužel to nebude možné z cizí sítě na číslo 112.

*Do začátku roku 2019 by měla být zřízena v každé spolkové zemi jedna centrála (státní centrála LLZ) s jednotným komunikačním systémem nasazení (Elkos). Budou se přijímat tudíž jen volání z daného spolkového státu.

Alpenverein OEAV.CZ | SOS nouzové volání v Rakousku

Ve vlastní síti číslo 140

Jestliže jsme přihlášeni ve vlastní síti svého operátora, upřednostňujeme volání čísla 140 před číslem 112 v případě potřeby horské služby. Důvod je prostý. Číslo 140 nás v celém Rakousku ihned spojí s místní záchrannou stanicí (eventuálně horskou službou) nebo celostátní záchrankou. Ty mohou pomocí profesionálního záchranného systému a přehlednými doplňujícími dotazy ihned nasadit potřebný tým k záchraně. Kromě toho je možné přesné zjištění polohy (pokud tato služba je v telefonu aktivována**) pomocí potvrzující SMS zaslané na centrálu záchranky.

Nevýhoda čísla 140: Číslo není upřednostňováno a nefunguje, jak již bylo zmíněno, v cizí síti.

Ve své síti máme k dispozici i nejrůznější krizové aplikace. Pomocí alarmového tlačítka se automaticky volá na záchranku a dochází i k poslání informací o osobě a poloze SMS zprávou nebo po internetu. Tak funguje např. aplikace „144 Rettung Notruf NÖ“ (144 nouzové volání záchranky Dolního Rakouska) v celém Rakousku a České republice. Nouzové volání se dostane do centrály v Dolním Rakousku a je zaručeno přeposlání informací do patřičné místní centrály. Aplikace „Notfall App Bergrettung Tirol“ (nouzová aplikace horské služby v Tyrolsku) funguje podobně – informace přijme centrála Tyrolska. Aplikace „Echo112“ je internetový nouzový vyhledávač. Díky této aplikaci se po zadání telefonního čísla na internetu v krizi objeví centrále (nebo jinému uživateli) přesná poloha. Jestliže máme příliš slabý signál k volání, ale dostačující pro poslání SMS (a když systém AML ještě není podporován), můžeme využít poslední možnosti. Tzn. poslat SMS zprávu se svojí polohou na bezplatnou linku 0800 133 133, kterou si přečte policie ve Vídni.

Jestliže máte na horách při krizové situaci k dispozici svoji síť, určitě upřednostněte zavolání horské služby na číslo 140 před evropským nouzovým telefonním číslem 112. Při zavolání evropského nouzového čísla 112 v Rakousku, se dovoláte vždy na centrálu policie.

DI Gerhard Mössmer je horský vůdce a instruktor lyžování a v oddělení Bergsport je zodpovědný za publikace.
**U AML to již není nutné: Systém aktivuje auto- maticky WLAN a satelitní navigaci.

Alpenverein OEAV.CZ | Aplikace záchranka

Aplikací ZÁCHRANKA si od roku 2018 přivoláte pomoc také v Rakousku

Aplikace Záchranka skvěle funguje v České republice a nově je rozšířena i do Rakouska. Hlavní předností je implementace záchranného systému ČR i Rakouska. Češi jedoucí do Rakouska si v nouzi s pomocí aplikace ZÁCHRANKA jedním stiskem odešlou svou GPS polohu, zdravotní údaje, kontakty na osoby blízké a další informace rakouské záchranné službě. Zároveň budou telefonicky spojeni s tamními záchranáři, a to bez nutnosti stahování rakouské verze aplikace.

Aplikaci zachraňující životy ZÁCHRANKA si zdarma nainstalujte nebo aktualizujte v Google Play či App Store.

www.zachrankaapp.cz

Staňte se členem
Alpenvereinu

Využívejte skvělé pojištění nejen do hor s řadou dalších výhod.

Z aktuálního dění

Také by vás mohlo zajímat