Alpenverein OEAV.CZ | Damavand, Írán

Trekingové vrcholy ve světě

„Vysoké hory jsou jen pro horolezce.“ Taky jste to již slyšeli? Přesvědčíme vás o opaku. Vyrazte s námi alespoň prostřednictvím následujících řádků na snadno dostupné trekingové vrcholy, kde vám bude stačit dobrá kondice a případně zkušený místní průvodce.

Text a foto: Jakub Cejpek, Tomáš Košut (průvodci CK V-tour)

Jebel Toubkal (4 167 m), Maroko

Nejvyšší hora Vysokého Atlasu i celé severní Afriky (4 167 m) leží zhruba 60 km jižně od Marrákeše v národním parku Toubkal. Očekávejte spíše „choďák“ než horolezení, od jara do podzimu zdolatelný pro každého, kdo je v dobré fyzické kondici. Zázemí při výstupu poskytuje chata Toubkal ve výšce 3 207 m.

Ararat (5 137 m), Turecko

Nejvyšší vrchol Turecka a Arménské vysočiny při hranici Turecka s Arménií. Dle biblických vyprávění právě zde přistála po potopě světa Noemova Archa. V nejvyšších polohách pak najdeme zbytky ledovce a sníh často vyžadující použití maček a cepínu. Na vulkánu není žádná chata a je nutné se spolehnout na vlastní stany a zásoby.

Alpenverein OEAV.CZ | Damavand, Írán

Damávand (5 671 m), Írán

Nejvyšší asijský vulkán a zároveň íránský vrchol ležící v pohoří Elborz, cca 3 hodiny jízdy autobusem z hlavního města Teheránu. Aklimatizovaný jedinec zvládne výstup a sestup za 2-3 dny, s přespáním na horské chatě ve výšce cca 4 200 m. Překvapit vás mohou sirné fumaroly, ledovec zde nehledejte.

Kazbeg (5 047 m), Gruzie

Patrně nejpopulárnější a nejdostupnější gruzínská pětitisícovka. Počítejte se dnem chůze z vesnice Stepancminda (1 740 m) k Betlemi Hut (3 670 m), kde lze nocovat v chatě i ve stanu a odtud následující den vyrazit přes ledovec k samotnému vrcholu. Kompletní ledovcové vybavení je nezbytné.

Stok Kangri (6 153 m), Indie–Ladakh

Oblíbený trekový vrchol v indickém Himálaji najdete nedaleko Lehu a často tvoří třešničku na závěr putování přilehlým údolím Markha (slouží jako dobrá aklimatizace). Pro výstup potřebujete příslušný permit, vybavení na stanování, mačky a cepín – se vším vám ochotně pomohou místní agentury v Lehu. Po výstupu z tábora v 5 000 metrech (nebo předsunutého tábora v 5 350 m) se vám otevře výhled na nekonečné hřebeny a při dobré viditelnosti i na samotný vrchol K2.

Pico del Teide (3 718 m), Španělsko

Nejvyšší vrchol Španělského království nacházející se na největším ze sedmi Kanárských ostrovů – Tenerife. Symbol celého ostrova je dostupný v podstatě celoročně. Počítejte s kamenitým terénem, v zimě se sněhem, přes den a obzvláště v letních měsících pak velmi vysokými teplotami a sálajícím teplem odrážejícím se od lávových polí. Ideální je výstup s noclehem na Riffugiu Alta Vista a ranním výstupem na svítání, kdy sopka vrhá stín stovky kilometrů do Atlantiku. Pro výstup je nutné si rezervovat permit několik měsíců dopředu.

Pico de Orizaba (5 636 m), Mexiko

Třetí nejvyšší vrchol severní Ameriky a nejvyšší vrchol Mexika cca 200 km východně od Ciudad de Mexico. Na samotný vrchol vede hned několik výstupových tras a lze volit mezi variantou s ledovcem a bez něj. Množství agentur nabízí různé úrovně servisu pro výstup. Nezbytnou aklimatizaci můžete zvládnout na Nevado de Toluca (4 680 m), Iztacíhuatl (5 286 m) či dalších vrcholech v okolí.

Cotopaxi (5 897 m), Ekvádor

Tím, čím je pro Slováky Kriváň, tím je pro Ekvádorce Cotopaxi. Národní hora se hrdě tyčí na dohled od hlavního města Quito a její symetrický sopečný kužel už z dálky láká k výstupu. I když ledovce v okolí rovníku v posledních letech znatelně mízí, vrchol Cotopaxi stále zdobí bílá koruna. Výstup od chaty José Rivas zabere 6-9 hodin a stejně jako jiné ekvádorské pětitisícovky vyžaduje doprovod místního vůdce. Jako akli- matizace se hodí blízké vrcholy Ilinizas (5 263 m, resp. 5 126 m).

Alpenverein OEAV.CZ | Pisco, Peru

Chimborazo (6 268 m), Ekvádor

Nejvyšší vrchol Ekvádoru má i další prvenství, je totiž také nejvzdálenějším místem od středu Země (o více než 2 km dále než Mt. Everest). I tato sopka je velice snadno dostupná, autem se dostanete až do výšky 4 800 metrů, odtud to máte už jen půl hodinky k chatě Whymper (5 000 m). Pamatujte ale, že prvovýstup na Chimborazo má na svědomí legendární anglický alpinista, po kterém byla chata pojmenována. Zbylých 1 300 metrů je namáhavých a velice dlouhých. Předchozí aklimatizace je absolutně nezbytná.

Pisco (5 752 m), Peru

Pětitisícový vrchol Bílých Kordiller je obklopen věhlasnými velikány a je tudíž ideálním vyhlídkovým vrcholem, který nevyžaduje tolik lezeckého umu, jako jeho sousedé. Turistickým ledovcovým terénem vede normální cesta od chaty Ref. Perú (4640 m), nebo blízkého base campu. Hlavní odměnou jsou ve vrcholových partiích výhledy na šestitisícovky Alpamayo, Artesonraju, Chopicalqui, Huandoy a nejvyšší Huascarán.

Alpenverein OEAV.CZ | Huyana Potosí, Bolívie

Huyana Potosí (6 088 m), Bolívie

Oblíbený vrchol nedaleko La Paz je jednou z nejsnáze dostupných šestitisícovek. Vrcholový den ale vyžaduje 900 metrů stoupání
a noční putování po ledovci, často ve společnosti nepříjemné zimy. Svítání s výhledem na rozlehlé Altiplano, pohoří Cordillera Real a jezero Titicaca za tu námahu ale rozhodně stojí.

Sajama (6 542 m), Bolívie

Pokud chcete zamířit ještě výše, zkuste nejvyšší horu Bolívie ležící v nejstarším místním národním parku stejného názvu a vzdálené pouze půl dne jízdy z La Paz. Výstup přes Base Camp (4 800 m) a High Camp (5 700 m) zabere minimálně 3 dny, spí se ve stanu a pravděpodobně vás tu čeká pěkná zima, vítr, ale i zážitky. Jako případná aklimatizace se přímo nabízí sousední sopky Parinacota (6 348 m) a Pomerape (6 282 m), na které lze s pomocí jeepu vystoupit během jednoho dne.

Alpenverein OEAV.CZ | Ngauruhoe, Nový Zéland

Ojos del Salado (6 893 m), Argentina/Chile

Ojos del Salado je druhým nejvyšším vrcholem amerického kontinentu, nejvyšší horou Chile a zároveň nejvyšším aktivním vulkánem na Zemi. Cesta k němu je z argentinské strany dlouhá, náročná a liduprázdná. Pokud chcete zažít náročnější dobrodružství, vyhraďte si 10 dní, naložte batoh notnými zásobami a vyrazte. I přes velkou výšku se jedná „jen“ o výstup v suti.

Taranaki (2 518 m) a Ngauruhoe (2 291 m), Nový Zéland

I když dvojice novozélandských sopek výškou notně zaostává za našimi ostatními vrcholy, jejich krása obhajuje místo na tomto seznamu. Dokonalý kužel sopky Taranaki (Mt. Egmont) můžete obdivovat na západě Severního ostrova, lze na něj vystoupat hned z několika směrů a přespat na řadě chat (doporučuji především Pouakai Hut nebo Syme Hut). Ngauruhoe, známější jako Hora Osudu z filmové trilogie Pána prstenů, se nachází přibližně uprostřed ostrova. K jejímu vrcholu se vyškrábete sutí na odbočce oblíbeného denního treku Tongariro Alpine Crossing.

Alpenverein OEAV.CZ Cestovní kancelář V-tour

CK V-TOUR | Specialista na výpravy do hor*

Specializujeme se na ferratové, turistické, cyklo i MTB programy v Alpách. Provedeme vás při vašich výstupech na trekingové vrcholy v Evropě i ve světě. 
* malé skupinky, zkušení průvodci, žádné noční přejezdy

Prohlédněte si katalog zájezdů

Aktuality

Montura Challenge 2020

10. 10. 2019
Montura Challenge je atraktivní kombinací soutěže a adrenalinové výzvy. Každý účastník bude...

Montana pro členy Alpenvereinu

10. 10. 2019
Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu...

Školní zájezdy CK V-tour

13. 09. 2019
Se začátkem školního roku je tu i zbrusu nový katalog školních zájezdů CK V-tour pro rok 2019/2020...
Nahoru