Turistický ráj na dračí hoře Pilatus | Alpenverein OEAV.CZ

Turistický ráj na dračí hoře Pilatus

Ve středním Švýcarsku se nad Luzernem a Jezerem Čtyř kantonů tyčí do výšky 2 132 m hora Pilatus Kulm.

Dračí hora, jak je Pilatus také nazýván, je opředena legendami a pověstmi o hodných dracích. Snad proto, že při pohledu z nedalekého Luzernu horský masiv připomíná ležícího draka.

Za své jméno hora vděčí biblickému Pilátu Pontskému, jehož duše po odsouzení Ježíše Krista k ukřižování prý našla klid v malém jezírku Pilatussee, dvě hodiny chůze za nejvyšším vrcholkem masivu Pilátu.

Nejstrmější zubačka světa | Alpenverein OEAV.CZ

Nejstrmější zubačka světa

Z vesničky Alpnachstad, ležící na březích jezera Vierwaldstättersee, vede na vrchol Pilatus Kulm již od roku 1889 ozubnicová dráha, která má na třech úsecích průměrný sklon 48% – je tedy nejstrmější zubačkou světa. Systém dvou horizontálních ozubených kol curyšského inženýra Eduarda Lochera je raritou ve světě železniční techniky. Od roku 1937 je trať elektrifikována. Od května do listopadu se tak za pouhých 30 minut dopravíte z výšky 435 metrů do drsného alpinského pásma. Ve volné přírodě zde žije stovka kozorožců, kamzíci i kavčata. Neuvěřitelným zážitkem je rovněž 40-ti minutová jízda zubačkou dolů k jezeru.

Turistický ráj na dračí hoře Pilatus | Alpenverein OEAV.CZ

Anebo raději lanovkou?

Z centra Luzernu k dolní stanici kabinkové lanovky v Kriensi dojedete za 10 minut autem anebo autobusem č. 1 na zastávku Zentrum Pilatus v Kriensi, odkud se k lanovce dostanete krátkou procházkou. Čtyřmístné kabinky jezdí celoročně. Během půlhodiny se ocitnete v mezistanici Fräkmüntegg (1 416 m) a dále pokračujete novou velkokapacitní lanovkou Dragon Ride, jež vás až na vrchol Pilatu přepraví za pouhé 4 minuty.

Turistický ráj s dalekými výhledy

Ve výšce 2 132 metrů najdete dva hotely, restaurace i seminární centrum. Turisté ocení především množství stezek spojujících tři vrcholky s dokonalým kruhovým výhledem na Luzern, jezero Čtyř kantonů a švýcarské Alpy až k Černému lesu v Německu či pohoří Jura na hranicích s Francií.

Turistický ráj s dalekými výhledy | Alpenverein OEAV.CZ

Na okruhu přes Dračí galerii vytesanou ve skále dokonce poznáme i nitro hory. Stezky jsou různě obtížné. Nejméně náročné, 10minutové výstupy vedou na vrcholky Oberhaupt a Esel. Túra na nejvyšší Tomlishorn trvá přibližně půl hodiny. Souběžná naučná stezka popisuje 100 různých rostlin a květin. Z Tomlishornu spatříme údolí Eigenthal a vrcholky Bernských a Walliských Alp stejně jako štíty lemující hluboké údolí kantonu Obwalden.

Zdatné turisty nadchne čtyřhodinový výstup na Pilatus z Alpnachstadu anebo z Kriense. Řada dalších stezek začíná také u mezistanic kabinkové lanovky Krienseregg a Fräkmüntegg. Zde navíc můžeme strávit nezapomenutelné odpoledne v největším lanovém parku středního Švýcarska. Připraveny jsou „ziplajny“ a 11 okruhů různé obtížností. Ten nejsnadnější mohou absolvovat i děti od 4 let.

Noc v blízkosti hvězd | Alpenverein OEAV.CZ

Noc v blízkosti hvězd

Jestliže strávíte noc v hotelu Bellevue anebo v historickém hotelu Pilatus Kulm z doby Belle Epoque, užijete si ticha přírody a současně si můžete vychutnat jedinečné západy a východy slunce z výšky 2 132 metrů. V ubytovacím balíčku je zahrnuta zpáteční jízdenka, aperitiv se sýrem z alpské sýrárny na hoře Pilatus, večeře s několika chody a bufetová snídaně. Posilněni lokálními specialitami můžete vyrazit na některou z celodenních túr.

Pilatus Luzern | Alpenverein OEAV.CZ

Krásu Pilátu obdivovaly během svého pobytu i osobnosti jako anglická královna Viktorie či německý skladatel Richard Wagner. Na počest královny byla pojmenována jedna z místních restaurací.

Klid, fascinující výhledy a krása Alp z bezprostřední blízkosti vám jistě také učaruje.

Informace a kontakt:

Pilatus-Bahnen
Schlossweg 1, 6010 Kriens
Tel. +41 (0)41 329 11 11
info@pilatus.ch / www.pilatus.ch

Aktuality

Také v centru Brna můžete přenocovat se slevou

25. 11. 2020
Jakubské náměstí v Brně je lokalita s unikátní atmosférou. Za běžných podmínek bez omezujících...

Nová prodejna MOJEKOLO v Ostravě

25. 11. 2020
Ještě větší výběr kol, elektrokol a cyklodoplňků nabízí všem cyklo nadšencům ostravská prodejna...

Kudrna – nový partner kanceláře OEAV.CZ

25. 11. 2020
Jsme přesvědčení, že cestovka zaměřená na aktivní dovolenou může být v řadě situací správnou volbou...
Nahoru