Alpenverein OEAV.CZ Roter Hahn

Červený kohout: značka kvalitního ubytování u jihotyrolských farmářů

„Budete si chtít na ráno objednat pečivo, nebo vám můžeme některý den připravit celou snídani?“ to byla jedna z prvních otázek paní Evi Pichler, když nás provázela po statku Unterwerkstatthof, kam jsme přijeli strávit jarní prázdniny. Statek se nachází ve výšce 1480 metrů nad mořem v samotném závěru dolomitského údolí Eggental, nad kterým se do oblačných výšin vypínají skalní stěny masivu Latemar.

Text a foto: Michael Pokorný

Alpenverein OEAV.CZ Roter Hahn

Podobně jako dalších více než 1600 jihotyrolských farem a statků je Unterwerkstatthof členem sdružení Roter Hahn / Gallo Rosso (Červený kohout), které se od roku 1998 stará o jejich společnou propagaci, a především provozuje webový portál, jehož prostřednictvím si zájemci o pobyt mohou pohodlně vybírat ubytování na farmách po celém Jižním Tyrolsku. Značka Roter Hahn je současně zárukou kvality ubytování.

„Výběr a rezervace pobytu je na portálu Roter Hahn stejně rychlá jako přes Booking,“ říká Evi Pichler. „Nová verze stránek byla spuštěna v roce 2023, my do systému jen zadáme volné termíny a uživatelé je pod našim profilem hned vidí v kalendáři. Pak už jen stačí vyplnit rezervační formulář a pobyt si objednat. Reagujeme okamžitě,“ dodává Evi Pichler.

I přesto, že valnou většinu termínů během hlavní letní i zimní sezóny mají dlouho dopředu obsazenu stálými hosty z Německa, Čech či Itálie, členy sdružení Roter Hahn jsou prakticky od začátku jeho existence. „Začínali jsme v roce 2000 skromně s jedním apartmánem, jak postupně odrostly naše děti, vybudovali jsme druhý v podkroví. V roce 2007 jsme obytnou část statku kompletně přestavěli a součástí nového domu jsou nyní apartmány tři.

Unterwerkstatthof je malá farma a pronájem prázdninového bydlení, je proto velmi důležitou částí našich příjmů. Jen díky tomu můžeme udržovat hospodářství a věnovat mu nezbytnou každodenní péči,“ zdůrazňuje Evi Pichler.

Alpenverein OEAV.CZ Roter Hahn

Stálá, pravidelně se vracející klientela, je ostatně důkazem, že se Pichlerovi o své hosty starají opravdu skvěle. Unterwerkstatthof se nyní pyšní čtyřmi květinami z pětistupňové škály úrovně ubytování. Květiny jsou obdobou hvězdiček u hotelů nebo sluníček u apartmánů. Systém hodnocení rozeznává dokonce 96 parametrů! Pobyt na statku proto rozhodně neznamená, že by hosté spali někde na slámě a myli se veškopku na dvoře. Naopak. Bez ohledu na typ statku nebo budovy, v níž jsou apartmány umístěny, pokoje svým komfortem mohou směle konkurovat jakémukoliv jinému typu bydlení ve srovnatelném standardu. Potrpíte-li si navyšší úroveň pohodlí, zaměřte se zejména na čtyř až pěti „květinové“ farmy. Nás rozhodně zaujalo, že pokud má statek získat například pět květin, musí mít pokoje dřevěnou podlahu, na statku musí být dostupné domácí produkty na prodej i jako součást snídaní a hosté musí mít kdykoliv během roku možnost se zapojit do práce nastatku. Dnes už také zdaleka není výjimkou, že návštěvníci mají k dispozici saunu anebo v létě dokonce bazén.

„Když jsme v roce 2010 zcela přebudovali zahradu, hostům se už ani nechce denně odjíždět na výlety. Děti si v létě hrají na hřišti u malého rybníčku, dospělí se mohou zapojit do práce kolem dobytka, oblíbený je „kurz“ pečení domácího štrúdlu či typických jihotyrolských knedlíků, večer připravujeme grilování,“ popisuje Evi Pichler atmosféru dovolené na jejich statku.

Alpenverein OEAV.CZ Roter Hahn

Počet květin farmáři nakonec zadávají do systému Roter Hahn spolu s řadou dalších parametrů, podle nichž je možné na webu z takřka nepřeberného množství farem filtrovat. Nám při hledání ubytování pro zimní dovolenou pro dvě rodiny velmi pomohla možnost si při výběru nastavit kromě potřebného počtu lůžek také nadmořskou výšku statku a jeho vzdálenost od nejbližšího lyžařského střediska. Pochopitelně nechybí ani výběr dle lokality, možnosti objednávky snídaní ale třeba i vyhledávání podle typu hospodářství. Ten hraje roli hlavně v létě, kdy se hosté mohou zapojit, samozřejmě zcela dobrovolně, do každodenního chodu statku. Případně z toho plyne, jaký typ farmářských produktů mohou hosté na stole očekávat od „svých domácích“ a které jim budou dovážet od sousedů.

Při rozmanitosti Jižního Tyrolska je příjemnou samozřejmostí, že ubytování nenabízí zdaleka jen horské statky, na nichž se obvykle chová dobytek na maso nebo k produkci mléčných výrobků, ale i farmy situované níže v údolích, které se zaměřují zejména na pěstování jablek nebo vinné révy. Je opravdu snadné tomuto stylu dovolené propadnout a vracet se buď na stejný statek anebo lokality střídat. A to třeba i s ohledem na odlišné aktivity, které jsou náplní letního či zimního pobytu.

Obrovským benefitem dovolené v Jižním Tyrolsku je také volná jízdenka na veškerou veřejnou dopravu. Autobusy pravidelně zajíždí prakticky do každé obce, v hlavních údolích na tyto linky navazují vlakové spoje. Je tak snadné auto po příjezdu zaparkovat a klíčky hledat až na konci pobytu. Případně můžete v souladu s aktuálními trendy cestovat vlakem či autobusem rovnou z domova.

Alpenverein OEAV.CZ Roter Hahn

Když s odstupem času na týdenní pobyt vzpomínáme, shodujeme se, že jsme se cítili skoro jako na prázdninách u babičky na venkově. Komora na lyže voněla senem ze stodoly, při posezení venku před saunou se nám k nohám tulila kočka, ráno u statku přibrzdil pick-up rozvážející po farmách čerstvé pečivo. Po návratu z lyžování jsme mohli v ohradě sledovat krávy, které se alespoň na chvíli dostaly ven, zatímco jim pan Pichler čistil stáj. A to, že jsme volný čas trávili úplně v přírodě, zcela mimo ruch lyžařského střediska, přispělo k celkovému odpočinku úplně nejvíc. Nedá se snadno popsat pocit, kdy jsme mohli být tak trošku, nezávazně, součástí života na místě, kde se hospodářství předává z generace na generaci, čas plyne svým tempem a my se mohli alespoň na pár dnů bezstarostně věnovat sami sobě a současně vnímat, že tady je svět v pořádku. Pochopili jsme, že to nejlepší, co pro naši další rodinnou dovolenou můžeme udělat, je zase vyplnit rezervační formulář na portálu Roter Hahn. Schválně to zkuste také.

Alpenverein OEAV.CZ Roter Hahn

Roter Hahn

Značka kvality Roter Hahn (Červený kohout), založená v roce 1998 Zemědělským svazem Jižního Tyrolska, představuje unikátní koncept turistického ubytování, který spojuje hosty s autentickým způsobem života na téměř 1 700 farmách v malebném prostředí Jižního Tyrolska.

Tyto farmy, specializující se na chov dobytka, vinohradnictví či pěstování ovoce, nabízí hostům nejen možnost prožít dovolenou ve spojení s přírodou a farmařením, ale také poskytují útulné ubytování, domácí gastronomii a bohaté možnosti pro aktivní dovolenou a relax. Kromě toho farmy Roter Hahn slouží jako ideální zázemí pro objevování alpské přírody a jsou skvělým místem pro milovníky turistiky, cyklistiky, lyžování a dalších outdoorových aktivit.

V roce 2018 na farmách s označením Roter Hahn hosté strávili více než dva a půl milionu noclehů, což svědčí o mimořádném zájmu o tento druh ubytování, který spojuje pohodlí s autenticitou a blízkostí k přírodě. Sdružení Roter Hahn navíc rozšiřuje svou nabídku o rodinné restaurace na farmách, kde jsou udržovány tradiční řemeslné a kulinářské dovednosti, a prodejny s místními specialitami, které umožňují návštěvníkům si odvézt kus Jižního Tyrolska domů.

Více informací o konceptu Roter Hahn, o možnostech ubytování na farmách a dalších službách, které sdružení nabízí, najdete na jejich oficiálních webových stránkách.

Jižní Tyrolsko: Dovolená na slunečné straně Dolomit
Alpenverein OEAV.CZ Roter Hahn
Roter Hahn
Dovolená na farmě v Jižním Tyrolsku

Unikátní koncept turistického ubytování, který spojuje hosty s autentickým způsobem života na téměř 1 700 farmách v malebném prostředí Jižního Tyrolska.

Staňte se členem
Alpenvereinu

Využívejte skvělé pojištění nejen do hor s řadou dalších výhod.

Z aktuálního dění

Také by vás mohlo zajímat