Alpenverein Edelweiss OEAV.CZ záchrana vrtulníkem

Obrovské náklady na záchranu vrtulníkem - Alpenverein doporučuje pojistné krytí

V loňském roce stál jeden zásah vrtulníkem v Rakousku v průměru 4 984 eur při délce letu 40 minut, což je v regionu DACH (pozn. Německo-Rakousko-Švýcarsko) rekordní hodnota.

Od listopadu 2022 do konce října 2023* bylo v Rakousku provedeno celkem 4 373 záchranných letů ve vysokohorském terénu. Co si však někteří lidé neuvědomují: Každý, kdo je zachraňován vrtulníkem v náročném terénu ve svém volném čase bez pojištění nákladů na záchrannou akci, si musí v Rakousku obvykle zásah zaplatit sám. Rakouský Alpenverein svaz proto horolezcům  i turistům doporučuje, aby finanční riziko minimalizovali adekvátním pojištěním.

V období od 1. listopadu 2022 do 31. října 2023* bylo 12 procent všech záchranných letů v Rakousku, přesněji 4 373, provedeno ve vysokohorském terénu. "V Rakousku se můžeme spolehnout na moderní a komplexní leteckou záchrannou službu a můžeme se považovat za šťastné," vysvětluje prezident Alpenvereinu Wolfgang Schnabl.

Kdo to zaplatí, je však samostatná otázka. "Zákonné zdravotní pojištění nepokrývá náklady na záchranu vrtulníkem v náročném terénu, resp. ne vždy dostatečně. Pokud je oběť nehody zachráněna z vysokohorského terénu, obvykle zůstává na ní, aby zaplatila náklady na záchranu. Bez pojištění nákladu na záchranu může být proto taková mise pro jednotlivce velmi nákladná. Let vrtulníku v délce 40 letových minut stál v loňském roce oběť nehody v Rakousku necelých 5 000 eur," vysvětluje Clemens Matt, generální tajemník rakouského Alpenvereinu . Z tohoto důvodu alpský svaz doporučuje všem milovníkům horských sportů, aby si pro své volnočasové aktivity v horách sjednali odpovídající pojištění.

"V této souvislosti bych vás rád upozornil na členství v rakouském Alpenvereinu: Každý z více než 710 000 členů Alpenvereinu je totiž celosvětově pojištěn pro sport a volný čas, což pokrývá náklady na záchranu z náročného terénu - včetně záchrany vrtulníkem," vysvětluje Wolfgang Schnabl a dodává: "Díky tomuto pojištění můžeme našim členům nabídnout optimální ochranu před těmito náklady."

Alpenverein OEAV.CZ Wolfgang Schnabl
Prezident Alpského klubu Wolfgang Schnabl (Foto: Alpenverein/Freudenthaler)

Srovnání nákladů na provoz vrtulníku

Jak již bylo uvedeno výše, při průměrných 40 letových minutách stála záchranná akce vrtulníkem v Rakousku v průměru 4 984 eur. Generální tajemník Matt provedl srovnání nákladů:

"V Německu činily v loňském roce průměrné náklady na záchranu vrtulníkem za předpokladu 40 letových minut 3 120 eur, což je přibližně o 37 procent méně než v Rakousku. Ve Švýcarsku činily v loňském roce průměrné náklady pro jednu oběť nehody 3 681 eur, což je stále přibližně o 26 procent méně než v Rakousku."

Podle Matta lze tyto rozdíly vysvětlit především cenou za minutu letu, kterou si stanovují jednotlivé letecké společnosti. "V současné době neexistují žádná standardizovaná pravidla pro letecké společnosti – náklady na záchranné lety nejsou transparentně regulovány a nejsou srozumitelné ani pro nás. Vyzýváme politiky, aby v této oblasti konečně udělali jasno." A pokračuje: "Chceme zde také transparentnost pro naše členy - koneckonců i oni si platí pojištění, které je součástí jejich členství v Alpenvereinu."
 

Alpenverein OEAV.CZ Clements Matt
Clemens Matt, generální sekretář Rakouského alpského klubu (Foto: Florian Lechner)

Finanční prostředky jsou potřeba jinde

Podle Alpenvereinu se členové mohou spolehnout na to, že jsou dobře pojištěni. "Pokud by se konečně upravily náklady na záchranu vrtulníkem, měl by alpský spolek k dispozici více prostředků na svou důležitou činnost v oblasti ochrany přírody a na své chaty a stezky. To bychom více než uvítali," zdůrazňuje generální sekretář Matt.

Více než tři miliony na záchranu ve vysokohorském terénu

Od 1. listopadu 2022 do 31. října 2023 pokrylo pojištění zahrnuté v členství v Alpenvereinu na záchranu ve vysokohorském terénu doma i v zahraničí (pozemní i vrtulníkem) v celkové výši 3 239 964 EUR.

* Zdroj: Heli-Rescue; ÖKAS

Staňte se členem
Alpenvereinu

Využívejte skvělé pojištění nejen do hor s řadou dalších výhod.

Z aktuálního dění

Také by vás mohlo zajímat