Alpenverein OEAV.CZ Mojekolo

Horké novinky ve světě kol a elektrokol

Jaké novinky pro milovníky cyklistiky letos připravili výrobci kol a elektrokol? V následujícím článku se zaměříme na novinky dvou výrobců. V oblasti klasických jízdních kol nás zaujal nový koncept fenomenálního hardtailu Ghost Lector, u elektrokol pak vylepšený motor Bosch Performance Line CX 2020.

Alpenverein OEAV.CZ Mojekolo

GHOST SuperFit – od jezdce po kolo

GHOST přichází s novým konceptem vývoje rámu doplněným o pečlivě vybrané komponenty, které se skvěle přizpůsobí jezdci a ušetří spoustu práce při počátečním nastavování i servisu kola. Pracuje se speciálně navrženým algoritmem pro výpočet geometrií založených na biometrických datech stovky tisíc jezdců. Tento algoritmus se nazývá SuperFit.

Kterých kol se nový koncept SuperFit týká?

  • GHOST Lector LC Essential, GHOST Lector LC Universal, GHOST Lector LC Advanced, GHOST Lector LC Pro
  • modely GHOST Nirvana Tour 2020
  • další novinky, které budou v brzké době představeny
Alpenverein OEAV.CZ Mojekolo

V čem se nový rám GHOST Lector liší od toho původního?

Rám LECTOR SuperFit odráží požadované vlastnosti pro moderní XC speciál, který zvládne i náročný světový šampionát. Úhel hlavové trubky (68°) je tak o 1,5° stupně menší než u jeho předchůdce a celková délka mezi středy kol se natáhla o 62 mm u velikosti M. To vše zaručuje snadnější průjezd nejnáročnějšími úseky, skvělou stabilitu a ovladatelnost. Na druhou stranu vzpřímenější posed jezdci i při maximálním výkonu umožní lepší dýchání a delší výdrž v sedle.

Nejzajímavějším prvkem je bezpochyby zadní stavba, která je po vzoru listového péra designovaná tak, aby co nejlépe pohlcovala vibrace.

Alpenverein OEAV.CZ Mojekolo

Dalším originálním a praktickým řešením je vedení kabeláže, která je skrytá pod ochrannými kryty dolní rámové trubky a zadní stavby. Zároveň je snadno přístupná a odpadá tak časově náročné vedení kabeláže skrz rám.

Skvěle osazené modelové řady doplňuje u vyšších modelů plně integrovaná teleskopická sedlovka Eightpins, která zaujme jak minimalistickým designem, tak jistotou chodu a možností nastavení délky zdvihu podle výšky jezdce. Dále se nový LECTOR dokáže přizpůsobit jezdci nastavitelnou šířkou sedla a úchop vylepší excentrické gripy, které umožňují změnu úhlu o +-1°. Nový systém optimalizování kontaktních bodů jezdce s kolem se objevuje se napříč celou kolekcí SUPERFIT.

Motor Bosch Performance Line CX 2020 

Napjatě očekávanou novinkou letošní sezóny v oblasti elektrokol je motor Bosch Performance Line CX 2020. Co je na novém pohonu výjimečného a čím se liší od svého předchůdce? 

U motoru Bosch Performance Line CX čtvrté generace se Bosch zaměřil na jeho design a velikost, aby splnil i ty nejpřísnější požadavky pro stále intenzivnější integraci pohonů e-biků. Povedlo se?

Vyšší výkon

Točivý moment je stejně jako u jeho předchůdce 75 Nm, avšak podpora nového motoru CX stoupla z 300 % na 340 %.

Menší rozměry

Oproti předchozímu modelu byl objem motoru Bosch Performance Line CX 2020 snížen o téměř 50 %. Díky této kompaktnosti se můžeme těšit z lepší integrace motoru, což má vliv také na ovladatelnost a stabilitu kola.

Nižší váha

Nový motor má magnesiové pouzdro a váží o 25 % méně než jeho předchůdce. Hmotnost motoru se tak dostává na 2,9 kg, oproti původním 4,09 kg. 

Velký převodník

Bosch přizpůsobil svou technologii trendům a požadavkům zákazníků. Vsadil na velký převodník, který vede ke zlepšení přesnosti, plynulosti a nadstandardnímu výkonu. Při vypnutém motoru šlapete jako na klasickém kole.

Větší kapacita

U modelu 2020 můžete využit interní baterii 500 Wh, ale i novou plně integrovanou baterii PowerTube 625, která vám díky vyšší kapacitě vydrží na výrazně delší trasy.

Citlivější režim eMTB a vyladěný režim Turbo

Režim eMTB byl přeprogramovaný pro konzistentní výkon v širokém rozsahu kadence. Podpora motoru je tak velmi přesná a přirozená. Režim Turbo je v novém motoru při stejné síle plynulejší.

Hladší vypnutí přípomoci

Vypnutí motoru při překročení 25 km/h je nyní téměř bez jakéhokoli vnitřního odporu.   

Užší faktor Q

U vzdálenosti mezi klikami platí pravidlo, že čím užší, tím lepší. Zde byla zúžena na 175 mm, aby byl zajištěn přirozenější pocit při šlapání.

Větší volnost při vývoji elektrokol

Dalším zajímavým prvkem nového motoru je umístění hnací hřídele, která se z prostřední části pouzdra posunula do zadní horní části. Výrobcům elektrokol tato změna dává více prostoru při vývoji a implementaci rámových konstrukcí s kratšími řetězy a účinnějšími zadními stavbami. Díky tomu se můžeme těšit na generaci nových sportovních e-biků s lepší ovladatelností a geometrií.

Alpenverein OEAV.CZ Mojekolo

Pojďme si to shrnout…

Co se výkonu týče, Bosch Performance Line CX 2020 jednoznačně překonal svého předchůdce. Nový Bosch nabízí při plném výkonu o 40 % větší podporu a sílu než motor třetí generace. Nová verze je mnohem citlivější, spolehlivější a předvídatelnější. 
 

Alpenverein OEAV.CZ Mojekolo

Nový motor Bosch Performance Line CX 2020 najdete např. na vybraných elektrokolech Conway Xyron a Conway Cairon. Conway Xyron 327:

Alpenverein OEAV.CZ Mojekolo

Většinu nových modelů Ghost a Lapierre si můžete prohlédnout i vyzkoušet v kamenných prodejnách Mojekolo. Ty najdete v Praze (2x), Brně, Ostravě, Pardubicích, Kobeřicích a Karavařích u Opavy. Objednat si je můžete také na www.mojekolo.cz(link is external).

Členové Alpenvereinu registrovaní kanceláří OEAV.CZ mohou využít jednorázovou slevu na nákup anebo servis jízdních kol v prodejnách MOJE KOLO.

Aktuality

Dálková turistická trasa Alpe-Adria-Trail

18. 05. 2020
Alpe-Adria-Trail je 750 km dlouhá, po celé své délce perfektně značená a z přírodního hlediska...

Zamilujte si seakayaky

15. 05. 2020
„Sednout do lodi a propojit se s vodní hladinou.  Houpat se na vlnách, hledět do dálky a vědět, že...

Fotosoutěž 2020

13. 05. 2020
Už jen do 31. května můžete registrovat vaše poklady z fotoarchivu anebo dát hlas oblíbenému snímku...
Nahoru