Alpenverein

Časopisy a publikace

Protože Alpenverein je zejména společenskou organizací, komunikace se členy, funkcinonáři svazu, všemi sekcemi, instruktory apod. patří k hlavním pilířům jeho činnosti. Pro každou skupinu čtenářů jsou pravidelně vydávány časopisy a publikace, které přináší užitečné informace o příslušné problematice.

Některé z periodik lze bezplatně odebírat v PDF verzi.

Zvýhodněné předplatné časopisů vycházejících v češtině

Vedle ostatních výhod si hned při registraci členství/pojištění Alpenvereinu u naší kanceláře OEAV.CZ můžete také objednat časopisy s horskou a outdoorovou tématikou za zvýhodněných podmínek exkluzivně pro naše členy. 

Objednávku předplatného lze provést i kdykoliv později.

Aktuální přehled časopisů

alpenverein oeav.cz bergauf

Bergauf

Bergauf je časopis pro členy Alpenvereinu. Vychází pětkrát ročně v nákladu 270 000 výtisků. Ze všech rakouských časopisů o horských sportech se může pyšnit nejvyšším nákladem. Obsahuje články o Alpách a jejich typických aktivitách, o bezpečnosti, sportovním vybavení, životním prostředí, kultuře, najdete v něm ale i tipy na výlety a dálkové cesty. Bergauf si můžete přečíst také online. Všechna čísla z posledních let najdete na internetu na adrese www.alpenverein.at/portal/service/bergauf.

alpenverein oeav bergundsteigen

Berg Und Steigen / Lidé – Hory – Bezpečnost

Bergundsteigen je přední odborný časopis v německy mluvících zemích, který se věnuje tématu rizik a bezpečnosti v horských sportech. Hlavními tématy jsou nehody, lanové technologie, alpská medicína, psychologie, lavinové povědomí a vybavení. Mezinárodně uznávaní odborníci na bezpečnost a horští vůdci jako Jürg Schweizer, Werner Munter, Walter Würtl, Manuel Genswein, Florian Helberg aj., jsou pravidelnými přispěvateli. Díky nim časopis nabízí odbornou diskuzi na velmi vysoké úrovni.

Viditelnou známkou úspěchu a snahy zabývat se tématem "bezpečnosti na horách" za hranicemi spolků je vstup Švýcarského alpského klubu - SAC, Německého alpského klubu a Alpského klubu Jižní Tyrolsko, kteří působí jako spoluvydavatelé.

Časopis Bergundsteigen vyšel poprvé v roce 1992 jako interní médium sdružení a postupně se vyvinul v mezinárodně úspěšný časopis s nákladem 22 800 výtisků.

alpenverein oeav.cz 3d časopis

3D

Náš časopis pro vedoucí mládeže „3D - prostor pro přemýšlení o práci s mládeží“ zve týmy mládeže v oddílech a místních skupinách k zamyšlení a společnému přemýšlení. V roce 2015 se probírala nejrůznější témata, jako například „Od mluvení k činům a jinakosti v alpském klubu“.

alpenverein oeav.cz 3dspecial

3D Special

V 3D speciálu se mládež Alpského klubu věnovala klubovému tématu „Horské sporty a zdraví“. Časopis se na toto téma dívá z mnoha úhlů pohledu. Na základě vědeckých poznatků jsou uvedeny praktické příklady, které mohou týmy mládeže v oddílech využívat.

alpenverein oeav.cz 4u

V roce 2015 se časopis pro děti a rodinu "4U" zaměřoval na různá témata - jedním z nich bylo například „Lezení s dětmi“. Nechyběly tipy na výlety pro rodiny se sportovními lezci, napínavý rozhovor s celkovou vítězkou Světového poháru Annou Stöhr a tipy na první lezecké cesty s dětmi.

alpenverein oeav.cz mit kindern auf hütten

Mit Kindern auf Hütten

Brožura „Mit Kindern auf Hütten“ (S dětmi na horských chatách) je a zůstává nejoblíbenější brožurou Alpenvereinu. Společně s německým a jihotyrolským alpským svazem každoročně aktualizujeme seznam chat ve Východních Alpách, které jsou obzvláště vhodné pro rodiny s dětmi. Společně se spřátelenými spolky vychází také „Horská dovolená“. Rodiny v něm najdou speciální nabídky na rodinnou dovolenou na chatách Alpenvereinu.

alpenverein oeav berg

Berg – Ročenka Alpenvereinu

Ročenka Alpenvereinu má svou dlouhou tradici a vydává ji Alpenverein Jižní Tyrolsko spolu s německýma rakouským Alpenvereinem. V roce 2015 vyšlo již 140. číslo pod názvem „Berg 2016“ a je plné zajímavých článků ze světa horských sportů, alpské kultury a historie.

Kalendář Alpenvereinu vychází výhradně pro členy a to v nákladu 195 000 výtisků. Není k dostání v obchodech. Mottem kalendáře na rok 2016 bylo „Hory na světle“. Heinz Zak svými snímky dokazuje, že je skutečným mistrem krajinářské fotografie.

alpenverein oeav gletscherbericht

Gletscherbericht

Ledovcová monitorovací služba koordinovaná Alpenvereinem existuje již od roku 1891. K dnešnímu dni bylo sepsáno 125 zpráv, a tak má Alpenverein řadu bohatých informací, které jsou rok od roku cennější. Výsledky jsou každoročně zveřejňovány v časopise Glacier Report. V současné době se monitoruje 92 rakouských ledovců, které každoročně navštěvuje více než 20 dobrovolníků. V loňském roce roztálo 96 % sledovaných ledovců - pro rok 2014/15 to znamená průměrnou ztrátu délky 22,6 m. Hornkees v Zillertalských Alpách se zkrátily o 136,0 m. Úbytek pokračuje i na ledovci Gepatschferner v Ötztalských Alpách, kde ubylo 121,5 m, a na Taschachferneru v Pitztalu, který je menší o 101,0 m. Stejně jako v předchozích letech vykazují největší úbytky velké ledovce v Rakousku, které sahají až hluboko do údolí.

Staňte se členem
Alpenvereinu

Využívejte skvělé pojištění nejen do hor s řadou dalších výhod.

Z aktuálního dění