Alpenverein OEAV.CZ Montana

Když na druhém konci nikdo není

Poslední střípky dobrého

Písek je mokrý. Myslíš, že to ještě letos uschne? Nebo už je konec? Na seznamu přání a tužeb "Letos si chci vylézt" ti pořád několik cest zbývá. Sakra! Ani žula už neosychá tak rychle jako před měsícem. Snad až opadá listí a pod koruny buků dopadnou oslabené podzimní paprsky slunce, tak ještě vyrazíš. Možná to vápno na Pálavě by mohlo představovat příjemnou pozdně sezónní volbu - když bude stát lezení za nic, zachráníš víkend ve sklípku. Nebo rovnou prchneš před nevyzpytatelností podmínek ještě více na jih? Do Arca? Do Finale?

Nyní budeš už jen sbírat poslední střípky dobrého počasí. Trénink? K čemu teď trénink? Nebylo toho dost přes léto? Na podzim se sklízí barevné plody celoroční práce. A přelézají cesty, ke kterým svolí příroda - nikoliv tvá síla.

A ve chvílích, kdy tě zatažená obloha a zavlhlé chyty připoutají na gauči, můžeš si rozsvítit lampičku a v hřejivém žlutém světle zalistovat stránkami nové Montany.

Ta totiž právě vychází.

Alpenverein OEAV.CZ Montana

Nikdo tě nejistí, víš to?

Dokážeš si představit, že v 8c krocích uprostřed převislé, půl kilometru vysoké stěny cvakáš lano do expresky a přitom dobře víš, že na druhém konci nikdo není? Žádný parťák připravený zaseknout jistítko ve chvíli, kdy tě opustí síly?

Po přečtení článku o jištěném sólu polského lezce Łukasze Dudka v severní stěně Cimy Ovest, zdokumentovaném na fotkách Piotreka Desky, začneš nad takovou situací minimálně přemýšlet.

Na dalších 24 stranách nové Montany pak zakusíš ostrý dotek jizerské žuly. Jirka Hušek mladší označil tamní skály za transfuzní stanici, na druhou stranu místní legenda Petr "Prcek" Němec ti vysvětlí, že zašít si pusu jehlou a nití je horší a taky se z toho nehroutil.

A proč ženy - mámy bloudí pod skálou, ale v efektivitě nakládání s časem dávají chlapům na frak, to se dočteš v textu o troufalých ženách. 

I tuhle Montanu si můžeš objednat SMSkou do schránky.

Alpenverein OEAV.CZ Montana

Arco ještě větší

Oklouzané vápno v Arcu? To je taková polopravda. Ve třetím vydání průvodce Arco Rock najdeš tolik nových "neojetých" sektorů, že ti týden nebude stačit. A protože vynikající zmrzlinu najdeš i v blízkém Costermanu či Aviu, popojeď pár kilometrů do okolí Monte Balda. Možná se nebudeš při cvakání slaňáku ohlížet na jezero, ale taky se tam na cesty nevede pořadník.

Alpenverein OEAV.CZ Montana

Zvýhodněné předplatné

Členové Alpenvereinu registrovaní kanceláří OEAV.CZ si mohou časopis Montana objednat za zvýhodněnou cenu 420 Kč (6 čísel/rok, běžná cena 490 Kč). Po odeslání objednávkového formuláře vám na uvedený e-mail dorazí pokyny k úhradě předplatného. Časopis vám po té začne chodit na korespondenční adresu od nejbližíšího čísla. Nabídka platí pro doručování v rámci ČR.

Montanu si můžeš objednat i SMSkou do schránky.

Aktuality

Omezení provozu

19. 10. 2020
Od 15.10 do 30.10.2020 je provoz kanceláře OEAV.CZ omezen – prodejna na Údolní 57 je dočasně...

Alpenverein do konce roku zdarma

04. 10. 2020
Registrujte se od 1. září na rok 2021 a po zbytek letošního roku můžete využívat všechny členské...

Jak vybrat oblečení do sychravého počasí

03. 10. 2020
Mlhy, déšť, vítr, přízemní mrazíky - nic, co by člověk na výletě viděl dvakrát rád. My z 4camping....
Nahoru