Alpenverein OEAV.CZ Montana

Montana 203: Pepa Šindel vylezl nejtěžší cestu na Súľovských skalách

Před 26 lety Milan „Kamzík“ Benian navrtal projekt Chiroptera , jehož klíčové místo nepustilo ani Adama Ondru

Tříkrokový tlak přes čtyři jednoprdy. Patnáct let téměř zapomenutá legenda. Nekompromisní prásk, na který máš jen pár měsíců v roce. Přesně tohle je súľovská darda, jejíž historii se v aktuální Montaně podrobně věnuje Petr „Pepe“ Piechowicz. Proč zrovna on? Byl u ní od úplného začátku.

Alpenverein OEAV.CZ Montana

Už desátým rokem pravidelně ve spolupráci se Standou Mitáčem ze sesterské eMontany vyhlašujeme „Sympaťáky roky“. Tentokrát jsou to sympaťačky, které se vydaly během loňského léta do Grónska s cílem udělat novou bigwallovou cestu. Jen na cestě především po moři, ale i po souši strávily celkem 46 dní a tři dny jim pak trvalo vylézt téměř osm set metrů dlouhý prvovýstup.

Alpenverein OEAV.CZ Montana

Stále více lidí utíká před rozmary středoevropské zimy někam za teplem, kde se mohou dál věnovat lezení, jako by se nechumelilo. Jde jen o to si vybrat tu správnou destinaci.

Lezeckému světu se stále více otevírá Portugalsko, s jehož pravděpodobně nejznámější oblastí Sintra tě seznámí Massimo Cappuccio.

Trochu dál, na africký kontinent zavítáš s francouzským dobrodruhem a fotografem Jean-Marc Portem, který ti odhalí krásy lezení velkých stěn v Mauritánii.

Nakonec až za Atlantik, do Brazílie tě zavede náš dlouholetý spolupracovník, rodák z Kopřivnice, Honza Novák.

Alpenverein OEAV.CZ Montana

A to zdaleka není vše, protože v celém letošním ročníku Montany se budeš pravidelně setkávat mimo jiné třeba také se Simonem Messnerem a lezeckým párem Jamesem Pearsonem a Caroline Ciavaldini v nových rubrikách „Očima alpinisty“ a „Once upon a climb“.

Alpenverein OEAV.CZ Montana

Aktuální Montanu si objednej online.

Pošleme ti ji do schránky: www.montana.cz/montana-2023-203

Ušetřete s Alpenvereinem
Alpenverein OEAV.CZ montana časopis
Časopis Montana
zvýhodněné předplatné

Členové Alpenvereinu registrovaní kanceláří OEAV.CZ si mohou časopis Montana objednat za zvýhodněnou cenu 520 Kč (6 čísel/rok, běžná cena 590 Kč).

Chcete předplatné někomu darovat? Napište do redakce na stolarik@montana.cz a parádní dárkový poukaz máte v ceně.

Staňte se členem
Alpenvereinu

Využívejte skvělé pojištění nejen do hor s řadou dalších výhod.

Z aktuálního dění