alpenverein oeav.cz swissmag

Vychází SWISSmag jaro-léto 2023

Nové vydání kvalitního čtení pro všechny, kteří tíhnou ke Švýcarsku

Inspiraci na letní dovolenou ve Švýcarsku přináší aktuální vydání časopisu SWISSmag. Kromě 13 osobně vybraných tipů na méně známá, přesto však půvabná švýcarská údolí nebo letní putování vlakem, si můžete přečíst o úspěších firmy, jejíž mapy vidí každý měsíc 400 milionů lidí z celého světa a již založil rodák z Brna. A mnoho dalšího!

alpenverein oeav.cz swissmag

Ekonomika, výzkum a inovace, integrace, udržitelnost…

O švýcarském příspěvku 1,8 miliardy Kč s velvyslancem Philippem Guex

Rok 2023 bude pro vztahy mezi Švýcarskem a Českou republikou důležitý. Obě země podepíší dohodu o posílení hospodářské a sociální soudržnosti v České republice. Projekty budou spolufinancovány oběma zeměmi, přičemž švýcarský podíl činí 77 milionů eur (1,8 miliardy Kč). O této spolupráci jsme hovořili se švýcarským velvyslancem v České republice J. E. panem Philippem Guex.

alpenverein oeav.cz swissmag

Mapy, co vedou k úspěchu

Firma MapTiler vytváří mapy, které vidí každý měsíc více než 400 milionů lidí z celého světa. Využívají je giganti jako Siemens, Amazon nebo americká kosmická agentura NASA. Za globálním úspěchem firmy MapTiler, sídlící ve švýcarském Zugu, stojí majitel, zakladatel i výkonný ředitel, Brňák Petr Přidal.

alpenverein oeav.cz swissmag

Záchrana unikátních štukových dekorací

Renesanční a barokní štukové dekorace a sochy z rukou umělců od Luganského jezera nalezneme na stovkách uměleckých památek v České republice. Některé z nich potřebují čas od času zásah restaurátorů. Na záchraně jednoho uměleckého klenotu evropské kultury se nyní společně podílejí dvě univerzity z České republiky a Švýcarska.

alpenverein oeav.cz swissmag

Nejdelší osobní vlak světa

Délka: 1 906 metrů. Počet vagonů: 100. Doba jízdy: 75 minut. Hmotnost: 2 990 tun. Počet strojvůdců: 7. Celkem 25 moderních elektrických úzkorozchodných jednotek Stadler Capricorn spojila švýcarská Rhétská dráha do nejdelšího osobního vlaku světa, který vypravila na svou trať v úseku Preda–Alvaneu v sobotu 29. října 2022.

alpenverein oeav.cz swissmag

Utajené půvaby švýcarských údolí: 13 osobně vybraných tajných koutů

Ve Švýcarsku je mnoho míst, která mají mezinárodní věhlas a která se stala mezi turisty vyhledávanou značkou. Úžasné ale na této zemi je, že v ní lze stále objevovat něco nového. Sami Švýcaři jsou velmi aktivní turisté a obvykle se vydávají do míst, kde na davy turistů nenarazí – naopak vyhledávají místa, kde vládne božský klid. Vybrali jsme pro vás 13 takových osobně vyzkoušených tipů na „no name“ údolí pro obdivovatele utajených krás švýcarské přírody.

 

alpenverein oeav.cz swissmag

Náhorní planinou GREINA

Magická a překrásná Greina, přezdívaná ticinská tundra, poskytuje jedinečnou přírodu, ticho a neobyčejnou krásu. Tento odlehlý ráj svišťů s koberci drobné nevšední květeny stranou turistického ruchu nabízí klid k rozjímání na méně náročných i obtížných turistických trasách.

alpenverein oeav.cz swissmag

100% síla žen na kole

Jste žena, která chce vystoupit ze své komfortní zóny a pustit se do dalšího cyklistického dobrodružství? Pak je pro vás Švýcarsko to pravé místo! Letos se kampaň 100% Women zaměřuje na cyklistiku – a na malé i velké výzvy. Užijete si pohodovou jízdu na elektrokole podél řeky s kamarádkami nebo raději chcete prosvištět přes všechny horské průsmyky na závodním kole? V nabídce 100% Women najdete také klikaté flow traily pro horská kola na túře s průvodkyní určené pouze ženám. Hlavní je, abyste se bavily!

alpenverein oeav.cz swissmag

Letní vlakové putování po Švýcarsku

V minulém čísle SWISSmagu jsme se zaměřili na cestování po Švýcarsku v rámci Grand Train Tour of Switzerland v zimě a nyní přišla řada na představení letních možností. Celousvou vlakovou dovolenou vyřešíte navíc jedinou jízdenkou Swiss Travel Pass, kterou využijete na všechny vlaky v rámci Grand Train Tour of Switzerland.

alpenverein oeav.cz swissmag

Královna hor nad Vierwaldstättersee

Jezero čtyř lesních kantonů, často překládané jako Lucernské jezero, leží v samém srdci země a je mimořádně členité a půvabné. Na jeho březích se Švýcarsko zrodilo, když si tady tři kantony Uri, Schwyz a Unterwalden odpřisáhly v roce 1291 spojenectví proti Habsburkům. Hora Rigi se vypíná nad jezero a říká se jí Královna hor, pro Švýcary je to nejoblíbenější vrchol.

alpenverein oeav.cz swissmag

Kolejová revoluce GoldenPass expres: 10 šlágrů trati

Revoluční vlak vyjel v prosinci 2022 na trať Montreux – Interlaken. Ačkoli se cestou mění rozchody kolejí, cestující nemusí přestupovat. Nový vyhlídkový vlak GoldenPass expres si sám změní rozchod podvozku. Pokud se přesto cestou rozhodnete vystoupit, chybu rozhodně neuděláte. Vybrali jsme 10 tipů.

Ušetřete s Alpenvereinem
alpenverein oeav.cz swissmag
Časopis Swissmag

SWISSmag se věnuje fenoménu Švýcarska a všem zajímavostem s ním spojeným. Vychází 2x ročně. V rámci dvouletého předplatného v ceně 200 Kč členové OEAV.CZ obdrží zdarma knihu o Švýcarsku.

Staňte se členem
Alpenvereinu

Využívejte skvělé pojištění nejen do hor s řadou dalších výhod.

Z aktuálního dění