Alpenverein OEAV.CZ Swissmag jaro-leto 2024

Vychází SWISSmag jaro-léto 2024

Nové vydání kvalitního čtení pro všechny, kteří tíhnou ke Švýcarsku

V jarně-letním vydání časopisu SWISSmag se můžete inspirovat horkými a zároveň osvěžujícími tipy na dovolenou ve Švýcarsku. Mnohé vodní plochy vám totiž vynahradí moře. Dozvíte se, proč má Švýcarsko svůj polární institut nebo kde se můžete naživo setkat s kozorožci, kteří jsou ikonou švýcarských Alp.

Alpenverein OEAV.CZ SWISSmag jaro-leto 2024

Poštovním autobusem nejen do hor

Švýcarská konfederace je protkána nejen hustou sítí železničních tratí, ale také
bezkonkurenčním systémem autobusové linkové dopravy. Pověstné žluto-bílé autobusy, které jsou ve správě dceřiné společnosti švýcarských pošt a telekomunikací (PTT) Postauto, tak denně zabezpečují tisíce spojů malými i velkými autobusy po území celého Švýcarska. Asi největší specialitou jsou ale horské linky, které směřují přes řadu průsmyků. Tyto tratě jsou v provozu zpravidla jen přes letní turistickou sezonu od června do půlky října.

Alpenverein OEAV.CZ SWISSmag jaro-leto 2024

Proč má Švýcarsko polární institut?

To byla také první otázka, kterou jsme položili Danièle Rod, ředitelce Swiss Polar Institute, při její návštěvě České republiky v říjnu 2023.

Alpenverein OEAV.CZ SWISSmag jaro-leto 2024

Tři bratři Stellovi z Melide a počátky renesance v Čechách

Kdo by neznal letohrádek královny Anny na Hradčanech v Královské zahradě nebo letohrádek Hvězda v Praze-Liboci, jedny z prvních renesančních staveb v Čechách? O jejich umělecký vzhled se zásadním způsobem zasloužili tři bratři z malé švýcarské vesnice na břehu Luganského jezera.

Alpenverein OEAV.CZ SWISSmag jaro-leto 2024

Proč se „toulat“ po Švýcarsku bez cíle nedá?

Švýcarsko je něco jako pravý opak Ameriky. Rozlohou malé, ale množstvím míst, která musíte vidět stran historie, gastronomie, kultury, přírodních bohatství, se ročně ve statistikách umísťuje na nejvyšších světových příčkách. Na minimálním počtu kilometrů čtverečních objevíte tolik zajímavostí a podnětů k zastavení, že vám na takové to příjemně dlouhé až melancholické toulání bez cíle nezbude čas. Z tohoto důvodu je třeba, než vyrazíte do Švýcarska, stanovit si priority a cíle, kam byste se rádi podívali a co zažili. Jinak se taky můžete ocitnout v situaci, že už kousek za hranicemi nebudete vědět kam dřív.

Alpenverein OEAV.CZ SWISSmag jaro-leto 2024

Matterhorn Ultraks - Ultimátní výběh i pohledy

V horách už se taky hodně běhá, i v těch největších… A vydat se na běžeckou štrapáci s permanentním výhledem na možná nejkrásnější evropský vrchol Matterhorn je výzva, která se neodmítá. Naopak, musí se vyplnit!

Alpenverein OEAV.CZ SWISSmag jaro-leto 2024

Místo k moři do Švýcarska za vodou

Nadýchané alpské vrcholky, sytě zelené horské louky a hlavně průzračná jezera, vodopády a řeky, které vám během léta bohatě vynahradí moře. Voda vás může ve Švýcarsku provázet na každém kroku.

Alpenverein OEAV.CZ SWISSmag jaro-leto 2024

Horké osvěžující tipy

Meteorologové nám předpovídají další horké léto, a tak mnozí z nás zatouží vyrazit jinam než na žhnoucí pláže tradičních letních destinací. Švýcarsko je možná překvapivou, ale velmi dobrou volbou. Četné vodní plochy nabízejí průzračnou vodu a koupání i v centrech měst.

Alpenverein OEAV.CZ SWISSmag jaro-leto 2024

Švýcarská NEJ, která prostě nesmíte v létě minout

Švýcarsko se svou rozlohou řadí k menším zemím, ale díky své rozmanitosti nabízí nadprůměrný počet světových a evropských nej, která byste při své letní dovolené neměli minout. Podívejte se na výběr top atrakcí a míst, která jsou každému snadno dostupná. Na řadu míst také platí jízdenka Swiss Travel Pass, se kterou máte zážitek zdarma nebo za sníženou cenu.

Alpenverein OEAV.CZ SWISSmag jaro-leto 2024

Osobnosti Lucernského jezera

Jezero Vierwaldstättersee, nazývané též Lucernské podle nejvýznamnějšího města, které leží na jeho březích, lákalo svými půvaby, ale i polohou v srdci Švýcarska po staletí návštěvníky z celého světa. Některé z nich inspirovalo a vytvořili tu svá významná díla, někteří tady zůstali žít. Naše putování za takovými osobnostmi začneme v Lucernu, ve městě, které nabízí bohaté kulturní vyžití a těší se velké oblibě turistů.

UŠETŘETE S ALPENVEREINEM
Alpenverein OEAV.CZ SWISSmag jaro-leto 2024
Časopis SWISSmag

SWISSmag se věnuje fenoménu Švýcarska a všem zajímavostem s ním spojeným. Vychází 2x ročně. V rámci dvouletého předplatného v ceně 200 Kč členové OEAV.CZ obdrží zdarma knihu o Švýcarsku.

Webové stránky magazínu

Staňte se členem
Alpenvereinu

Využívejte skvělé pojištění nejen do hor s řadou dalších výhod.

Z aktuálního dění