Alpenverein OEAV.CZ zimni podminky

Zimní podmínky na začátku zimy ve vysokých horách: doporučení Alpenvereinu pro bezpečné túry po nástupu mrazů

Kvůli sněhové pokrývce a nízkým teplotám jsou horské túry ve výškách nad 1 500 metrů už náročné a vyžadují pečlivé plánování se zohledněním aktuálních podmínek . Alpenverein přináší bezpečnostní doporučení pro pohyb horách po první vlně mrazů v letošní sezóně.

Alpenverein OEAV.CZ zimni podminky
Brzké zimní podmínky a sněhová nadílka ve Stubaiských Alpách (Foto: Chris Riefenberg)

Po velmi stabilním podzimu s nejteplejším zářím za 257 let měření (zdroj: GeoSphere Austria) zima již klepe na dveře: ve východních Alpách napadlo začátkem listopadu ve vyšších polohách značné množství čerstvého sněhu. Svou práci zahájily lavinové výstražné služby, které publikovaly první příspěvky na blogu o zimních podmínkách v horách. Ve Švýcarsku již byly zveřejněny první oficiální lavinové zprávy.

Gerhard Mössmer, odborník na horské sporty z rakouského Alpenvereinu, říká: "V nižších polohách na jihu bude sníh opět tát kvůli předpovídaným mírným teplotám a stále teplému podkladu. Ve vyšších polohách Alp však sníh kvůli značnému množství pravděpodobně zůstane až do zimy."

Alpenverein OEAV.CZ zimni podminky
Zimní túra na Schuchtkogel z ledovce Pitztal 6.11.23 (Foto: Chris Riefenberg)

Nástup zimy: věnujte pozornost aktuálním podmínkám

Už je možné vyrazit i na první lyžařské túry, a to zejména v blízkosti sjezdovek v areálech na ledovcích. Na túře je třeba dodržovat stejná bezpečnostní opatření jako v hlavní zimní sezóně, to znamená mít s sebou kompletní vybavení (lavinový vysílač, lopatu, sondu, lékárničku, bivakovací pytel, nabitý mobilní telefon). "Zejména po prvním sněžení je také nutno dávat pozor na skryté kameny a nosit přilbu. Zdrojem nebezpečí jsou také trhliny: každoročně v tomto období dochází k pádům do trhlin, které jsou nyní jen mírně zasněžené," dodává Gerhard Mössmer.

Sníh a nízké teploty mění v horách mnoho věcí: "Namrzání stezek může rychle změnit snadný terén v technicky velmi obtížný, například na ukloněných plotnách." vysvětluje Gerhard Mössmer. Hledání cesty se také stává obtížnějším, protože jak pěšiny, tak značení jsou méně viditelné nebo zcela zapadané sněhem. V prvních dnech po přechodu studené fronty se mohou tvořit rampouchy i na výstupech po skalních stěnách.

Pro všechny, kteří se chtějí v následujících dnech ještě vydat do hor, je důležité pečlivé plánování túry: v současné době je ideální vyrazit do oblastí na jihu Alp a spíše do nižších nadmořských výšek, na via ferraty už jen v blízkosti dna údolí. Je také důležité vzít v úvahu rychle se krátící dny a brzkému soumraku přizpůsobit délku túry. Dalším faktorem je expozice výstupu nebo via ferraty: zatímco na jižních svazích může odtátý povrch opět rychle namrznout, ze severu může sníh či námraza držet celý den." To je problém zejména u vícedenních túr a via ferrat. Může být taktické se záludným úsekům vyhnout třeba tím, že pokud je to možné, sestoupíme do údolí a danou část objedeme veřejnou dopravou," říká Gerhard Mössmer. Obecně má smysl si před plánovanou túrou zjistit co nejvíce informací o aktuálních podmínkách, například přes webové kamery, vyhledáním na internetu nebo telefonátem na nejbližší horskou chatu.

Alpenverein OEAV.CZ zimni podminky
Pozor na trhliny s malým množstvím sněhu při časných lyžařských túrách! V tomto případě na Schuchtkogelu, Pitztal, 6.11.23 (Foto: Chris Riefenberg)

Plánování túry je snadné!

 

Volba optimální túry může být oříškem. Proto doporučujeme využít platformu alpenvereinaktiv.com a související aplikaci rakouského Alpenvereinu, která výběr túr pro různé horské aktivity značně usnadňuje a lze v ní najít i aktuální podmínky ve vysokých horách. Alpenverein navíc doporučuje být vybaven pevnými, vysokými botami, rukavicemi a teplým oblečením.

Staňte se členem
Alpenvereinu

Využívejte skvělé pojištění nejen do hor s řadou dalších výhod.

Z aktuálního dění