Via Albula/Bernina

Via Albula/Bernina

Trasa Via Albula/Bernina je unikátem – stezka stále křižuje železnici.

V deseti etapách si projdete celou železniční trať Albula/Bernina zařazenou na seznam památek UNESCO. Unavené nohy může kdykoliv vystřídat červený vlak.

TIP pro léto 2020

V celém kantonu Graubünden můžete využívat všechny vlaky, autobusy i lanovky s kartou Allegra za paušální denní poplatek 35 CHF/os.nebo 56 CHF/rodina. Detailní podmínky

Via Albula/Bernina, Rhatische Bahn, Alpenverein

Pěší stezka podél železniční tratě Rhétské dráhy v úseku Albula-Bernina vede pokud možno co nejblíže trasy kolejí a po celou dobu nabízí okouzlující výhledy na více než 100 let staré stavby zasazené do nádherné alpské krajiny. Dráha Albula/Bernina je díky technickému řešení a harmonii mezi přírodou a vytvořeným dílem parádním kouskem z pionýrské doby železnic. V 10 etapách urazíte 131 km. Z těsné blízkosti si prohlédnete mosty, viadukty, tunely se zatáčkami i staré železniční stanice. Dálková pěší cesta vede skrz tři jazykové a kulturní regiony.

První část vede podél dráhy Albula z městečka Thusis údolím Albulatal do sedla Fuorcla Crap Al a dále údolím Val Bever a jedinečnými náhorními rovinami horního Engadinu do Svatého Mořice. Jižní tři etapy vedou přes průsmyk Bernina do údolí Val Poschiavo a poslední kousek do Tirana v oblasti Veltlin.

Via Albula/Bernina, Rhatische Bahn, Alpenverein

Nejzajímavější místa na trase

První etapa vede z Domleschg, údolí hradů, devět kilometrů dlouhou soutěskou Schin. V průběhu tisíciletí zde formovala krajinu voda řeky Albula. Výstup do vesničky Muldain je odměněn nádherným výhledem. Kostel St. Peter Mistail se řadí k nejzajímavějším místům cesty.

Druhá etapa vede z obce Tiefencastel směrem k Filisur, k další top zajímavosti na trase Albula/Bernina, kterou je impozantní Landwasser viadukt.

Via Albula/Bernina, Rhatische Bahn, Alpenverein

Túra opravdovým mistrovským dílem inženýrů

Horská stezka z Bergün do Preda vede po břehu řeky Albula a opakovaně křižuje železnici, která je v tomto úseku ukázkou odvážného řešení vedení dráhy. Toto stoleté inženýrsko-železniční umění přibližuje souběžná Železniční naučná stezka

Z vesnice Preda stezka pokračuje ke křišťálově průzračnému jezeru Palpuognasee. Švýcaři jej v roce 2007 zvolili jedním z nejhezčích míst Švýcarska. Z Predy k němu dorazíte přibližně za hodinu. Kdo se podívá do vodních hlubin, rozezná jemné odstupňování barev. Majestátní vrcholy Piz Ela a Piz Rugnux se zrcadlí v křišťálově čisté horské vodě. V létě jsou zde připravena ohniště ke grilování. Trasa pokračuje dále přes Alp Weissenstein nebo Crap Alva do sedla Fuorcla Crap Alv (2 466 m. n. m.) a strmě dolů údolím Val Bever do idylické vesnice Spinas.

Via Albula/Bernina, Rhatische Bahn, Alpenverein

Trasa Morteratsch – Berninapass – Alp Grüm

Přes rašeliniště a alpské louky do průsmyku Bernina. Jedna zajímavost střídá druhou: lesní oblast Stazerwald, Pontresina, ledovcový svět Morteratsch, rozvodí jezera Lago Bianco-Lej Nair a nejvyšší hory kantonu Graubünden.

Obejdete jezero Bianco, bíle zbarveného ledovcovou vodou a vystoupáte k fantastickému vyhlídkovému bodu Sassal Mason na dosah ledovcům. Užijte si výhledy na horu Piz Palü, do srdce vytvarované jezero Lagh da Palü, Alp Grüm i údolí Val Poschiavo.

Via Albula/Bernina, Rhatische Bahn, Alpenverein

Užasnete u kruhového viaduktu v Brusiu. Trasa prochází mezi rozmanitými ovocnými sady, kaštanovníkovými lesy a vinicemi až do Itálie. Od Sankt Perpetua v Tiranu se vám naskytne krásný výhled na krajinu jižních Alp i na město s jeho úctyhodnými paláci.

Online treking z pohovky

Gian a Giachen (dvojice kozorožců z Grabündenu) také prošli stezku Albula/Bernina a nafilmovali tento trek z kozí perspektivy. Kozorožce na jejich cestě sledujte na www.webwandern.ch, kde zároveň najdete zajímavá fakta o celé dálkové trase a jejích atrakcích.

Via Albula/Bernina, Rhatische Bahn, Alpenverein

Dědictví UNESCO

Zápis do seznamu UNESCO, to je něco i pro objevitele železnic. Rhétská dráha je teprve třetí železnicí na světě, která obdržela toto ocenění (stalo se tak v roce 2008).

Nejlépe celou trasu prozkoumáte vlakem Bernina Express. Vyhlídková jízda je velkým zážitkem. Z moderních panoramatických vagónů si užijete neomezený výhled na nedotčené alpské panorama. Nad vámi se třpytí ledovce hor, dole v údolí palmový ráj Itálie: Bernina Express spojuje jako nejvýše položená alpská železnice sever Evropy s jihem.

Po chutném obědě v Tiranu pokračujte dále do Lugana autobusem Bernina Express Bus.

Více se dozvíte na stránkách www.berninaexpress.ch

Jízda historickým vlakem

Od 8. do 25. října 2020 můžete dvakrát denně cestovat z Davosu do Filisuru a zpět ve vlaku se skladbou vozů ze dvacátých let. Železniční vozy 1. a 2. třídy a vyhlídkové vozy s otevřenou plošinou táhne kultovní lokomotiva „Krokodýl“, která je v provozu od roku 1929. Tuto jízdu můžete zažít za cenu běžné jízdenky.

Další podrobnosti na webu rhb.ch

Alpenverein Mitgliedskarte 2021

Alpenverein

skvělé pojištění (nejen) do hor
Staňte se členy rakouského alpského svazu, získejte výhodné celoroční pojištění outdoorových aktvit s množstvím výhod navíc.
Registrace Express >

Články

Jak legálně přespat v české přírodě a další rady na léto

20. 06. 2022
Na webu 4camping.cz najdete nejen vše potřebné vybavení do přírody, ale vedle široké nabídky zboží...

Jak jsme prošli nový Ortler High Mountain Trail

08. 06. 2022
Okruh národním parkem Stelvio v Jižním Tyrolsku je jednou z nejnáročnějších vysokohorských tras v ...

Bezpečná horská turistika

07. 06. 2022
Jednoduchá pravidla bezpečné horské turistiky v novém videoseriálu Alpenvereinu.
Nahoru