Alpenverein OEAV Berchtesgadener Hochthronsteig

Berchtesgadener Hochthron Klettersteig – C/D

Seriál: Na ferraty se Sígou

Zajištěná cesta Berchtesgadener Hochthron vede jihovýchodní vápencovou  stěnou stejnojmenné hory vysoké 1972 m n.m. v oblasti Salcburku. Jde o středně náročnou zajištěnou cestu s řadou zajímavých a exponovaných míst jako je např. atrtaktivní „Fotogenický travrez“, nebo direttissima „Drsný svět“. Nástup pod stěnu je však poněkud zdlouhavý a na výstup si proto ponechejte celý jeden den. Celkové převýšení činí 1200 výškových metrů a z toho zajištěná cesta asi 400 m. Potřebný celkový čas je 7 až 8 hodin. Od pastviny Scheibenkaser a výše vás jistě potěší výhledy na Watzmann.

Text a foto: Zikmund „Síga“ Schwarzkopf | Highpoint

Alpenverein OEAV Berchtesgadener Hochthronsteig

Přístup:

K nástupu do stěny se dostaneme od parkoviště vzdáleného od obce Marktschellenberg 4,5 km. Odtud pěšky po cestě č. 466 lesem až na otevřenou planinu Scheibenkaser – 1440 m n.m. s chatou a výhledy na okolí Berchtesgadenu a masiv Watzmannu – 2713 m n.m. Odtud již klečí a sutí kolem zdroje vody k místu na navázání ve výklenku. Odtud ještě krátce doleva k vlastnímu nástupu – 1560 m n.m.

Popis výstupu:

 První kroky výstupu směřují diagonálně doprava za B/C, později za C na Kamzičí polici a po ní snadno za A/B do dalšího céčkového úseku. Odtud snadněji přes Labužnickou stěnku (Genusswandl) do výrazného žlabu. Jím snadno vzhůru dopra za A později B k nástupu do Fotogenického traverzu (Fotoquergang). Traverzem za C doleva za hranu. Traverz patří mezi nejatraktivnější místo celého výstupu. Za hranou snadněji za A/B do nejtěžšího místa cesty s vytlačujícím traverzem podél Hanglschuppe za C/D. Po jeho překonání se ocitáme v náročném kolmém místě Drsný svět (Rauhe Welt) opět za C/D.
Následuje lehčí místo za B přes které se dostaneme do strmého úseku Latscheneck také za C/D. Za tímto úsekem následuje snadný traverz doleva ke knize výstupů. Od knihy výstupů 
přes několik stupňů maximálně za C, k výlezu na vrcholovou plošinu. Vlevo od nás se zvedá vlastní vrchol s křížem. Vrchol dosáhneme již chodeckým terénem.

Sestup:

Po značené náhorní pěšině projdeme kosodřevinou kolem propadlin k chatě Stöhrhaus – 1894 m. Od chaty po cestě č. 417 až k odbočce cesty Roßlandersteig č. 466. Po č. 466 dojdeme ke známé planině Scheibenkaser. Odtud stejnou cestou k parkovišti. 
 

Alpenverein OEAV Berchtesgadener Hochthronsteig

Souhrn základních údajů:

  • Oblast: Rakousko, Berchtesgaden Alps, obec Marktschellenber
  • Obtížnost: C/D
  • Převýšení: 390 m/ 1192 m
  • Čas výstupu: 2 h
  • Nástup: 2,5 h
  • Sestup: 3 h
  • Nadmořská výška: 1972 m
  • GPS parkoviště: 47.682884N, 13. 014024E
  • Datum výstupu: 10/2023

Článek a video připravil zakladatel značky High Point Zikmund Schwarzkopf alias Síga pro web www.highpoint.cz - Vybavte se na ferraty s HIGH POINT.

PRO VAŠE CESTY ZA DOBRODRUŽSTVÍM
 alpenverein, oeav, highpoint, logo
Highpoint

Jsme výrobce outdoorového oblečení. Jsme česká firma. Jsme milovníci hor. Jsme tady proto, aby tys mohl být venku a užil si to naplno.

Členové Alpeneverein OEAV.CZ nakupují v Highpointu levněji.
Staňte se členem
Alpenvereinu

Využívejte skvělé pojištění nejen do hor s řadou dalších výhod.

Z aktuálního dění

Také by vás mohlo zajímat