Alpe-Adria-Trail Alpenverein OEAV.CZ

Dálková turistická trasa Alpe-Adria-Trail

Od Grossglockneru až k moři

Alpe-Adria-Trail je 750 km dlouhá, po celé své délce perfektně značená a z přírodního hlediska úchvatná přeshraniční trasa, která vede napříč třemi zeměmi: Rakouskem, Itálií a Slovinskem. Začíná na úpatí majestátního masivu Grossglockneru (3 798 m) a končí u Jaderského moře.
 

Alpe-Adria-Trail Alpenverein OEAV.CZ

Alpe-Adria-Trail je trasa objevů a zážitků

Na trase se střídají se nejrůznější přírodní úkazy a scenérie. Turisté putují podél vodopádů, horských potoků, jezer a řek až se konečně před nimi rozprostře nekonečná hladina azurově modrého moře. Během putování mohou pozorovat stále se měnící krajinu se specifickou faunou a flórou a plně vnímat kulturní a jazykové rozdíly mezi jednotlivými zeměmi. 

Trasa je rozdělena na 43 etap, každá měří průměrně 17 km. Víceméně po celé délce panuje mírné středomořské klima s vysokým počtem slunečných dnů. Vlastním cílem je rybářská vesnička Muggia nacházející se jižně od starého habsburského přístavního města Terstu.

Alpe-Adria-Trail má již také své pevné místo v cestovatelské literatuře. Dva turističtí průvodci, kteří jsou k dostání v knihkupectvích v německy hovořících zemích, uvádějí cenné informace a tipy pro individuálně pojaté putování. Bezplatná internetová aplikace Alpe-Adria-Trail-App je ideálním pomocníkem při plánování túry z domova nebo jako průvodce na místě samotném. 

Na webových stránkách www.alpe-adria-trail.com je vedle detailního popisu tras i přehled ubytování a dalších služeb. K dispozici jsou také pracovníci Rezervačního centra AAT, kteří poskytují pomoc s přípravou a organizací putování.

Alpe-Adria-Trail Alpenverein OEAV.CZ

Cesta je cíl 

Putování po trase AAT se nese ve znamení vodního živlu ve všech jeho podobách: ledovce, hučící vodopády, horské řeky s divokými peřejemi, zurčící horské potoky a potůčky, široké říční toky, jezera s pitnou vodou a konečně – na konci celé cesty – nekonečná mořská hladina. Cesty nikdo budovat nemusel, ty zde byly od nepaměti. Nyní však byly poprvé v historii jako celek kartograficky zobrazeny. Kdo nechce absolvovat celou trasu, může si vybrat třeba jedinou etapu anebo jen několikadenní úsek. V každém případě se však turisté mohou spolehnout na to, že si na každé etapě budou připadat jako v rajské zahradě.

Alpe-Adria-Trail Alpenverein OEAV.CZ

Vydáváme se na cestu 

Prvních osm etap vede slunným korutanským údolím Mölltal. Pro tento úsek jsou charakteristické panoramatické výhledy na působivý horský svět s mohutnými třítisícovkami. Start celé AAT je na úpatí Pasterze, největšího rakouského ledovce, v srdci národního parku Vysoké Taury. 

V obcích Heiligenblut a Großkirchheim je třeba se na chvíli zastavit u apriašských vodních mlýnů (Apriacher Stockmühlen), které patří k nejstarším a nejjednodušším typům vodních mlýnů na světě (lopatkové kolo umístěné na vertikální hřídeli). Zdejší skanzen vypráví příběhy ze strastiplného života horských sedláků od 17. století až do doby před sto lety. Další zastávkou bude středověké městečko Gmünd, jemuž se říká město umělců. 

K nejkrásnějším oblastem pro pěší turistiku v Korutanech patří Millstättské Alpy. Jejich půvab tkví v oblých tvarech kopců, z nichž se otevírají výhledy na Millstättské jezero, druhé největší v Korutanech, ležící na jejich úpatí. Oblast je zahrnuta do Biosférického parku Nockberge. Za návštěvu zde stojí známá lázeňská obec a lyžařské středisko Bad Kleinkirchheim stejně jako obec Arriach představující geografický střed Korutan. 

Poté, co se poutníci na chvíli zasní při krásném pohledu dolů na Ossiašské jezero, se vydávají na poslední etapu na území Rakouska vedoucí z obce Velden u Wörtherského jezera na výšinu Baumgartnerhöhe. Odtud se otevírá nádherný pohled zpět na Faakerské jezero a na celé Korutany. Určitě nelze minout zříceninu hradu Finkenstein s divadelní a koncertní arénou, která proslula svými kulturními pořady stejně jako naprosto úchvatnými západy slunce. 

Alpe-Adria-Trail Alpenverein OEAV.CZ

Slovinská setkání

V další etapě poutníci doputují do Kranjske Gory, která je bránou Triglavského národního parku (viz strana 56). Zde trasa překonává sedlo Vršič a klesá do údolí řeky Soči (italsky Isonzo).  Tyrkysově zbarvená řeka turisty provází až do regionu Goriška Brda, jehož charakteristický kolorit tvoří oblé horizonty a především malebné vesničky obklopené vinohrady. Tradice pěstování vína utváří zdejší kraj již po staletí. 

Alpe-Adria-Trail Alpenverein OEAV.CZ

Šplouchání vlnek Jadranu na doslech

Jakmile se trasa dostane na italskou půdu, poutníky okamžitě ovane typická středomořská atmosféra. Ve vinařské oblasti Collio je nutné se alespoň na chvíli zastavit v historickém městečku Cividale del Friuli (UNESCO). 
Z krasových plošin pak AAT klesá přímo k moři, do idylického přístavního městečka Muggia prodchnutého vlivem benátské kultury. 

Alpe-Adria-Trail Alpenverein OEAV.CZ

Zkrácená varianta: Okruh třemi zeměmi

Komu by se zdálo, že 750 kilometrů pochodu je přece jen pořádná dávka, ten si může vyzkoušet zkrácenou verzi, která přesto vede všemi třemi zeměmi. Okruh zahrnuje celkem šest celodenních etap v celkové délce 130 km. Trasa protíná Korutany, Furlansko-Julské Benátsko i Slovinsko. Start je v Korutanech na výšině Baumgartner Höhe u Faakerského jezera, odtud trasa vede do obce s termálními lázněmi Warmbad Villach a přírodním parkem Dobratsch do obcí Nötsch a Feistritz. V Itálii pak sleduje údolí Val Canale a posléze se dostává do obce Valbruna a města nákupů Tarvisia. 

Po návštěvě známého poutního místa Monte Santo di Lussari trasa klesá k tyrkysovým jezerům Laghi di Fusine na úpatí impozantní hory Mangart. Dále poutníci vystoupají do zimního střediska Planica, které si neomylně spojujeme se skokanskými můstky, a pokračují do lyžařského střediska Kranjska Gora. Odtud pak šupito presto zase zpátky do výchozího místa na území Korutan.

Alpe-Adria-Trail Alpenverein OEAV.CZ

Několik tipů a nápadů na dovolenou v Korutanech

Příroda byla ke Korutanům ležícím na prosluněném jihu Rakouska štědrá. Je to nejvodnatější spolková země Rakouska. Najdete zde 200 jezer, 8 000 kilometrů řek, 60 léčivých pramenů a 43 ledovců!

Upečte si vlastní chléb

Korutany jsou celosvětově první destinací Slow Food Travel. Regionální, sezónní a tradiční kuchyně tu má výsadní postavení. Místní obyvatelé i hosté proto mají příležitost nakouknout nadšeným řemeslníkům při výrobě potravin přes rameno nebo sami přiložit ruku k dílu, pokud budou chtít. Nabídka sahá od kurzů pečení chleba a zpracování senného mléka až po vaření piva a ochutnávky bylinek. 

Informace

www.korutany.com

www.alpe-adria-trail.com

Alpe-Adria-Trail Alpenverein OEAV.CZ Korutany

Kärnten Card: 100 pamětihodností a výletních cílů zdarma

Navštivte 100 pamětihodností a výletních cílů zdarma: muzea, horské dráhy, zážitkové koupele, jízdu lodí, panoramatické silnice, nabídku volnočasových a zážitkových aktivit. Karta Kärnten Card platí jenom v letní sezóně.

Úplný výčet výletních míst a ceny pro dospělé a děti najdete na www.kaerntencard.at

Alpe-Adria-Trail Alpenverein OEAV.CZ

Dálkové pěší trasy na slunečné straně Alp

Vícedenní přechody hor lákají hloubkou zážitků rostoucí počet turistů. Jižní strana hlavního alpského hřebene je pro takový podnik ideální. V rakouských Korutanech najdeme hned čtyři dálkové trasy:

Dálková turistická trasa Alpe-Adria-Trail

Od Grossglockneru až k moři

Nockbergský trail (Nockberge-Trail)

Zaoblené hory a nekonečná dálava

Karnská hřebenová stezka (Karnischer Höhenweg)

Historie ve výšce 2 000 m

Taurská vysokohorská stezka (Tauernhöhenweg)

Panoramatická trasa největším národním parkem Rakouska

Staňte se členem
Alpenvereinu

Využívejte skvělé pojištění nejen do hor s řadou dalších výhod.

Z aktuálního dění

Také by vás mohlo zajímat