Alpenverein OEAV.CZ Diavolezza

Diavolezza

Zimní sezóna na „ďábelské hoře“ začala v sobotu 19. října 2019. Diavolezza ale představuje víc než jen perfektně upravené svahy usazené ve fantastické scenerii. Je to také mekka freeriderů a skitouringu s lehce dosažitelnými vrcholy Piz Palü a Piz Bernina. Dalším zážitkem na této hoře je úplňková lyžařská akce „Glüna Plaina“, dobrodružný svět ledovců Berniny a sjezd po ledovci do Morteratsch.

Alpenverein OEAV.CZ Diavolezza

Spánek ve 3 000 metrech nad mořem

Horolezci a skialpinisté mohou přenocovat v horské chatě na Diavolezze jedenáct měsíců v roce ve společných ložnicích nebo v pohodlných 2 a 4lůžkových pokojích. Čeká je nocleh v téměř 3 000 m nad mořem, vysoko nad ledovci Morteratsch a Pers v srdci ohromující alpské arény. Gurmány uspokojí nabídka stylové restaurace nebo bistra. 

Alpenverein OEAV.CZ Diavolezza

Sjezd po ledovci Diavolezza

Mimořádným zážitkem je 10 km dlouhý sjezd okolo mohutné Piz Palü po ledovcích Pers a Morteratsch. Sjezd je vyznačen žlutě, terén je zabezpečen, ale neupraven. Užijete si lyžovačku jak to bývalo kdysi! 

Glüna Plaina

Lyžařské svahy osvětlené svitem měsíce a blyštícím se sněhem, to je Glüna Plaina. Úplňkový lyžařský zážitek si můžete užít čtyřikrát za lyžařskou sezónu. Odehrává se uprostřed nejvyšších vrcholků východních Alp, které získávají zvláštní kouzlo ve světle úplňku a vyvolávají bázeň a úctu v lidských srdcích. 

Alpenverein OEAV.CZ Diavolezza

Diavolezza Challenge 

Tato celoroční skitouringová trasa vede z údolní stanice lanovky mimo sjezdovky přímo na horní stanici. Překonává výškový rozdíl 890 m. Tato trasa představuje bezpečnou a jasně značenou cestu, vhodnou i pro méně zkušené lyžaře. Lyžaři se mohou hodnotit pomocí bezplatné aplikace Corvatsch Diavolezza Lagalb. Všichni uživatelé této aplikace jsou automaticky zařazeni do slosování o zajímavé ceny.

Alpenverein OEAV.CZ Diavolezza

Léto na Diavolezze 

Via ferraty, ledovcová túra a vířivka nad ledovci

Stát mezi rozeklanými velikány, jimž vévodí Piz Bernina, je opravdu ohromující přírodní divadlo. Pokud jste vdobré fyzické formě, jistí v nohou a nevadí vám výšky, vydejte se na via feratu na Piz Trovat, lezeckou cestu jištěnou lany, která nabízí výběr lehčí i těžší varianty. 
Dalším tipem je ledovcová túra z horní stanice Diavolezzy přes mohutné ledové masy ledovců Pers a Morteratsch dolů k železniční zastávce Rhétské dráhy - Morteratsch. Na úžasné ledovcové túře vás vede horský vůdce, jste jištěni mačkami a lanem.  Přes působivé „Cambrena querries“ a „Crap Pers“ půjdete fascinujícím světem ledovců až k úpatí hory Piz Palü. Pro hlubší pochopení historie Diavolezzy doporučujeme poslechový program Audio Tour Diavolezza. Během výstupu z údolní stanice na vrchol Diavolezzy vám bude fiktivní horský vůdce Flurin vyprávět zajímavé příběhy a pohádky o této ďábelské hoře.
Za příhodného počasí si můžete udělat piknik ve výšce 3 066 m s ohromujícími výhledy. Na horské chatě Diavolezza vás vybaví piknikovým košem a dřevem na otop. Zůstanete-li přes noc, vychutnáte si nejen večeři, ale také úžasnou hvězdnou oblohu, a to možná přímo z venkovní výřivky!

Alpenverein OEAV.CZ Diavolezza

Bernina Express – vlakem od ledovců až k palmám

Cestovat k blyštivým ledovcům a potom zpět dolů mezi listy palem – cestování na palubě 
Bernina Expresu je jedinečný zážitek. Koleje Rhétské železnice nespojují pouze sever a jih. 
Je to červené vlákno vedoucí na své cestě do Itálie přes tři jazykové oblasti kantonu Graubünden. Příroda se zde setkává s kulturou, a to speciálně v části trati, která je zařazena na seznam památek světového dědictví UNESCO. Překonat 55 tunelů, 196 mostů a stoupání až 70 % nepředstavuje pro tento panoramatický vlak žádný problém. Nevyužívá přitom ozubených kol!
Drsná, ale lákavá krajina, ledovce stékající dolů po bocích hor a dotek italského „dolce vita“ stylu na závěr cesty. To dělá z této trasy něco zcela jedinečného ve své kategorii.

Alpenverein OEAV.CZ Diavolezza

Světové dědictví  UNESCO

Železnice z Thusis do Tirana je na seznamu UNESCO od r. 2008 jako jedna ze tří výjimečných tratí zařazených do seznamu. Trať samotná je přes 100 let stará a představuje skutečně ohromující svědectví o zdatnosti tehdejších inženýrů a plánování tratí. Dráha tvoří harmonický celek s okolním prostředím, a to v délce více než 122 km. Také samotné stavby jsou úžasné – spirálové tunely, vzdušné viadukty a bezpečnostní galerie se snoubí s okolní přírodou v dokonalé jednotě. Technika a příroda se na tomto severojižním spojení skrz švýcarské Alpy stávají jedinou veličinou. Cestování Rhétskou dráhou proto není pouze pro milovníky železnic, ale je stejně fascinující i z hlediska přírodního a kulturního. Jednoduše – zážitek pro každého.

Alpenverein OEAV.CZ Diavolezza

Informace

www.diavolezza.ch
Jízdu vlakem Bernina Express si můžete zarezervovat na: www.berninaexpress.ch nebo u „Railservice“ Rhétské dráhy: railservice@rhb.ch 
Tel: +41 (0)81 288 65 65

Alpenverein Mitgliedskarte 2021

Alpenverein

skvělé pojištění (nejen) do hor
Staňte se členy rakouského alpského svazu, získejte výhodné celoroční pojištění outdoorových aktvit s množstvím výhod navíc.
Registrace Express >

Články

Jak legálně přespat v české přírodě a další rady na léto

20. 06. 2022
Na webu 4camping.cz najdete nejen vše potřebné vybavení do přírody, ale vedle široké nabídky zboží...

Jak jsme prošli nový Ortler High Mountain Trail

08. 06. 2022
Okruh národním parkem Stelvio v Jižním Tyrolsku je jednou z nejnáročnějších vysokohorských tras v ...

Bezpečná horská turistika

07. 06. 2022
Jednoduchá pravidla bezpečné horské turistiky v novém videoseriálu Alpenvereinu.
Nahoru