Alpenverein OEAV.CZ Jižní Tyrolsko

Do hor ve stopách starých Římanů

Sterzings-Ratschings/Vipiteno-Racines

Alpská nálada s městem v zádech, to je oblast Sterzings-Ratschings/Vipiteno-Racines, nejsevernější v Jižním Tyrolsku, hned za Brennerským průsmykem na severu Itálie. Vybírat a objevit můžete zakrátko tři areály – přímo metropolitní Rosskopf, moderní Ratschings-Jazufen i náročnější Ladurns.

text: Tomáš Nohejl, aktivtono.cz

Alpenverein OEAV.CZ Jižní Tyrolsko

Nejprve pár místopisných základů. Alpské městečko Sterzing/Vipiteno na řece Eisack píše svoji historii už od časů římského impéria, přesně vojenského tábora Nera Claudia Drusa se zmínkou v roce 14 před naším letopočtem. Dnes tu žije okolo sedmi tisíc obyvatel, náladu starobylých domů, uliček a restaurací dokresluje panorama horstva na dosah. A také impozantní hrad Reifenstein/Tasso.

Blízká údolí Ratschings, Jaufen a Ridnaun otvírají brány do nedotčené a průzračné přírody v létě i v zimě. A pak ještě další Gossensass/Colle Isarco, skutečně nejsevernější ze severních území Jižního Tyrolska. Stojí v něm barokní zámek Wolfsthurn. Ale teď nás zajímá hlavně lyžařský areál Ladurns s novou lanovkou i 100 km perfektních tratí pro běžky.

Alpenverein OEAV.CZ Jižní Tyrolsko

Na zmíněné tři areály (Rosskopf, Ratschings-Jazufen a právě Ladurns) vám postačí jeden Wipptal skipas. Celodenní stojí v prosinci jen 32 €, v hlavní sezoně 40/děti 23, resp. 26 €. Objet si je tedy můžete podle chuti i počasí bez tlaku na nutné dočerpání jednoho skipasu na jednom místě. Zato jedna jistota platí pro všechny zdejší sjezdovky společně, a to ta nejdůležitější, sněhová. Tady ukryti za mohutnou hradbou hor nemívají problémy. V záloze je vždy připraveno i 180 sněhových děl. Přesto tu bývá hlavně ve všedních dnech volněji než v nedalekých větších jihotyrolských skiareálech.

Co vás tedy čeká? V Rosskopfu/Monte Cavallo, kam šplhá lanovka přímo z centra města, najdete 20 kilometrů sjezdovek všech tří barevných úrovní i rozsáhlou „začátečnickou“ zónou. Před čtyřmi lety získal potřetí ocenění jako nejlepší malý areál podle uznávaného německého servru skiresort.de. Pro jeho získání se počítá ocenění od odborných médií všeho druhu – za přípravu tratí, nejpřístupnější parkovací plochy anebo přívětivost personálu.

Alpenverein OEAV.CZ Jižní Tyrolsko

Jako v bavlnce se pak budete jistě cítit třeba v boutique design hotelu Steindl. Svůj iniciační ceremoniál v Jižním Tyrolsku (hory, lyže, wellness, gastro, víno) můžete podstoupit právě zde. Cappuccino po ránu nebo celodenní espresso pak téměř kdekoliv. Typický mix alpské a středomořské kuchyně zaslouží podrobnější studii. Přidáváme ještě tipy na prověřené kvalitní hotely: luxusní Tenne Lodges v Ratschingsu nebo Gassenhof v Ridanně, designový Naturhotel Rainer v Jaufentalu, rodinný Feuerstein ve Pflerschi či exkluzívní Stern Chalet přímo na sjezdovce v Monte Cavallo.

Na dosah se nachází i další areál vhodný spíše pro rodinné nebo méně zdatné lyžaře. Ratschings-Jaufen/Racines-Giovo má 25 km sjezdovek, začínajících na otevřených pláních a nořících se do lesa, tobogán i perfektně upravené běžecké tratě. Podobnou zmínku zaslouží Ladurns, kam se dostanete i regionálním vláčkem. Tady je k dispozici 16 km sjezdovek a letos navíc nová 10místná gondola. Kompletní nabídku doplňují malé vleky v Ridnaun a Val di Flerees.

Alpenverein OEAV.CZ Jižní Tyrolsko

Velkým lákadlem pro celé rodiny jsou zdejší tobogány. Ten desetikilometrový v Rosskopfu je nejdelší přírodní s umělým sněhem v celé Itálii, úžasným zážitkem je jízda za umělého osvětlení. Však z Jižního Tyrolska pochází několik sáňkařských šampionů z vrcholných akcí.  V centru Sterzingu je celou zimu otevřeno kluziště, nabízející alternativu ve chvíli, kdy žena zamíří pod arkády do vyhlášených butiků.

Na konci údolí Ridnaun najdete také biatlonový areál, kde se připravovali čeští biatlonisté na předposlední mistrovství světa v Anterselvě. Bezvadné tratě na běžky připravují v Pfitschalu/Val di Vizze v areálu Grube, dva okruhy pod zillertallskými Alpami mají ke dvaceti kilometrům. Ničím nerušený klid najdete ještě v osmikilometrovém Jaufenském údolí. Vyrazit se dá i po svých nebo na sněžnicích v nedotčeném prašanu.

Alpenverein OEAV.CZ Jižní Tyrolsko

Jistě, přibalte klidně i skialpy, najdete tu plno tras až do třítisícové výšky. Za královské se považují dvě: výšlap Pfitschským údolím na vrchol Felbe (2 846 m), to je klasika zdejších Pfunderských hor – 10 km s převýšením 1 408 metrů, počítejte skoro pět hodin času. Kratší, ale náročnější (do 5 km, 3 a půl hodiny) je z horní stanice lanovky na Rosskopfu nahoru na Telfer Weissen (2 565 m), doporučují se i mačky. Řada hotelů nabízí speciální servis pro skialpinisty včetně lavinového zpravodajství i knihoven s průvodci a mapami. Doporučujeme čtyřhvězdičkový hotel Zum Engel přímo ve Sterzingu anebo klidnější apartmány Staudacher v Colle Isarco.

Až se nabažíte sněhových radovánek, pak šupky do sterzingského Balnea, rozsáhlého wellness světa s bazény venku i pod střechou, alpskou saunou – vše obložené unikátními kamennými deskami z okolních hor, dodávajících eleganci a povznášející pocit při relaxaci.

Objevujte Jižní Tyrolsko
Alpenverein OEAV.CZ Jižní Tyrolsko IDM Südtirol
IDM Südtirol

IDM Südtirol/Alto Adige
Piazza della Parocchia 11, I-39100 Bolzano
tel.:  +39 0471 094 000
mail: info@idm-suedtirol.com

Cestovní kancelář pro cesty do Itálie
Alpenverein OEAV.CZ Kudrna
CK Kudrna
cestovka s duší

S Kudrnou si rakouských Alp užijí i ti nejvíce nároční, a to ze všech možných úhlů. Uspokojíme ty, kteří touží po jednodenních výletech i vícedenních trecích, pohodových cyklotrasách, i pekelných sjezdech – na kolech i na skialpech, či si vylézt ferraty s nádhernými výhledy.

Alpenverein Mitgliedskarte 2021

Alpenverein

skvělé pojištění (nejen) do hor
Staňte se členy rakouského alpského svazu, získejte výhodné celoroční pojištění outdoorových aktvit s množstvím výhod navíc.
Registrace Express >

Články

Jak legálně přespat v české přírodě a další rady na léto

20. 06. 2022
Na webu 4camping.cz najdete nejen vše potřebné vybavení do přírody, ale vedle široké nabídky zboží...

Jak jsme prošli nový Ortler High Mountain Trail

08. 06. 2022
Okruh národním parkem Stelvio v Jižním Tyrolsku je jednou z nejnáročnějších vysokohorských tras v ...

Bezpečná horská turistika

07. 06. 2022
Jednoduchá pravidla bezpečné horské turistiky v novém videoseriálu Alpenvereinu.
Nahoru