Alpenverein OEAV.CZ Süd Tirol

Do jihotyrolských kopců a trailů s královnou Dorotheou

Na kole v úzkých serpentinách, anebo při výběhu na měkkoučkých lesních trailech pod sluncem ozářenými štíty velehor zvláště v okolí Anterselvy teď můžete potkat jihotyrolskou vílu. Ale pozor, může být ozbrojená!

Alpenverein OEAV.CZ Süd Tirol

Biatlonová královna Dorothea Wierer je největší sportovní hvězdou Jižního Tyrolska. Pochází z Niederrasenu/Rasun di Sotto v údolí Anterselvy/Antholz, kde leží vyhlášené biatlonové centrum, dějiště světových pohárů i mistrovství světa. V dětství hrála fotbal s kluky, lyžovat začala až v deseti letech, v prvním závodě netrefila žádný terč, ale starší bratr ji nakonec pro biatlon přesvědčil.

V juniorech už začala vyhrávat. A dodnes používá zbraň, vyráběnou přímo na míru v německé manufaktuře v Anterselvě… Za dvanáct let vrcholné kariéry získala nyní 31letá krasavice čtyři olympijské medaile, třikrát se stala světovou šampionkou, z toho dvakrát loni právě doma v Anterselvě, a přidala dalších sedm medailí ze světových šampionátů, vyhrála celkově světový pohár. K tomu stihla dokončit univerzitní vzdělání, nafotit kolekci pro Playboy a vdát se. Na závodech se objevuje už i její mladší sestra Magdalena.

Alpenverein OEAV.CZ Süd Tirol

Dorothea teď ještě odpočívá po náročné sezoně, ale už zase plánuje, jak se co nejlépe nachystat tu další, olympijskou zimu 2021/22. „Jaro v Jižním Tyrolsku pro mě znamená dotankování energie. Užívám si rozkvetlou přírodu, její vůně a barvy, delší dny a hlavně sluníčko,“ říká. V oblibě má i výstupy na Weisshorn (2317 m), jehož vrcholek ještě ukrývá bílá čepice. Zdejší krajina je zkrátka ideální nejen pro regeneraci, ale i důkladnou přípravu.

„Společně s národním týmem připravujeme tréninkové kempy v Anterselvě a Martelltalu. Moc se těším, že budu moci strávit hodně času doma, což mi dá klid a pohodu, abych mohla co nejlépe odtrénovat všechny potřebné dávky,“ říká.

Alpenverein OEAV.CZ Süd Tirol

Kde to má nejraději? „Jsem ráda takřka kdekoliv Pusterském údolí. Ale přímo miluju běhy okolo jezera v Anterselvě právě teď na jaře. S tímhle místem jsem propojená, připomíná mi moje dětství a výlety s rodinou a přáteli. Ještě raději jsem ale na kole, protože zvládnu delší vzdálenosti a vidím toho víc. Jednou ročně vyrážíme pravidelně s reprezentací na kole z Marteltallu na Passo Stelvio, to je nejkrásnější trasa, jakou si umíte představit.“ Nejen tyčinky, ale gelíky, ale jako nejlepší „traťovku“ s sebou Dorothea vozí vždycky vozí pravé a „obyčejné“ jihotyrolské jablko. „Mám je moc ráda a nikdy na ně nezapomenu,“ usmívá se. „A na vrcholu si dám za odměnu kousek jablečného štrůdlu, ten mi zase dodá energii.“

Po tvrdém tréninku využívá pohostinnosti vyhlášených wellness center v hotelích v Pusterském údolí. „Sauna, to je moje,“ dodává. Po ní si zaslouží pořádnou večeři. V jejím menu nesmí chybět krémová dýňová polévka a chřest, samozřejmě z místních zdrojů. V ledničce má vždycky zdejší jogurt a sýr a na podzim si smlsne na křupavých kaštanových srdcích.

„Dorothea je pro mě tváří Jižního Tyrolska a zvlášť Anterselvy, kterou mám sama moc ráda, hned po mých domácích Krkonoších,“ říká česká biatlonistka Lucie Charvátová, která právě na zdejších tratích dosáhla loni svého životního úspěchu, když tu na mistrovství světa získala bronzovou medaili.

Alpenverein OEAV.CZ Süd Tirol

Jihotyrolská pětka DW

1. Oblíbené jídlo a pití

„Miluji závin a jablečný mošt. Často si je dávám jako svačinu před odpoledním tréninkem jako nejlepší zdroj energie. I na dlouhé výšlapy na kole si ráda vezmu naše jablko. Na večeři si dám ráda dýňovou polévku nebo chřest z místních zdrojů. A v ledničce mám vždycky zdejší jogurt a sýry. Na podzim si ráda smlsnu na křupavých kaštanových srdcích.“

2. Vybraná kosmetika

„Používám linii s vivoncinem, protože používá přírodní produkty bez konzervačních parabenů a chrání moji pokožku i během zátěže v chladných dnech při závodech nebo při tréninku.“

3. Oblíbená jihotyrolská značka

„Vnímám označení Marlene a Rizzoli, protože odrážejí výzkum kvality v různých odvětvích a investují do udržování vysokých jihotyrolských standardů, které nás odlišují od zbytku světa.“

4. Oblíbený sportovec

„Nadšeně sleduji tenistu Jannika Sinnera (pochází ze San Candida, je mu 19, pozn. aut.) a obdivuji jeho odhodlání a schopnosti poučit se ze svých chyb, aby se mohl stále zlepšovat. Má záviděníhodný talent velkého šampiona.“

5. Uznávaná osobnost

„Giorgio Moroder (otec evropského diska a elektroniky pochází z Val Gardeny, získal tři Oscary za filmovou hudbu – Půlnoční expres, Flashdance a Top Gun a mnoho dalších ocenění, pozn. aut.) byl vždycky postavou, která mě fascinovala. Dokázal vyjádřit svoji osobnost a přenést svůj hudební styl do celého světa. Proslavil naše Jižní Tyrolsko svými skladbami.“

Foto: IDM Südtirol/Benjmanin Pfitscher

Obsah převzatý ze stránek AktivTono
Alpenverein OEAV.CZ Tomáš Nohejl
AKTIV TONO
Tomáš Nohejl

Web pro všechny aktivní sportovce v přírodě a horách. Běhy, lyže, kola, cesty atd. Tipy na akce a reportáže, testy materiálu, rozhovory s osobnostmi, aktuality.

S láskou a péčí píše Tomáš Nohejl, duší i tělem sportsmen a novinář. 

Alpenverein Mitgliedskarte 2021

Alpenverein

skvělé pojištění (nejen) do hor
Staňte se členy rakouského alpského svazu, získejte výhodné celoroční pojištění outdoorových aktvit s množstvím výhod navíc.
Registrace Express >

Články

Jak legálně přespat v české přírodě a další rady na léto

20. 06. 2022
Na webu 4camping.cz najdete nejen vše potřebné vybavení do přírody, ale vedle široké nabídky zboží...

Jak jsme prošli nový Ortler High Mountain Trail

08. 06. 2022
Okruh národním parkem Stelvio v Jižním Tyrolsku je jednou z nejnáročnějších vysokohorských tras v ...

Bezpečná horská turistika

07. 06. 2022
Jednoduchá pravidla bezpečné horské turistiky v novém videoseriálu Alpenvereinu.
Nahoru