Alpenverein OEAV.CZ Korutany Drávská cyklostezka

Drávská cyklostezka

Drávská cyklostezka (R1 Drauradweg) spojuje čtyři země – Itálii, Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko. Cyklotrasa o celkové délce 510 kilometrů, z toho 222 v Korutanech, se vine od Toblašského pole v Jižním Tyrolsku až k chorvatsko-slovinské hranici u Varaždínu. 

Je důsledně značená, celou dobu vede po asfaltu anebo jemném štěrku, a především z větší části sleduje nejdůležitější korutanskou řeku Drávu. Cyklisté jsou prakticky stále obklopeni překrásnou krajinou mezi horami a jezery ideálními ke koupání.

Německý cyklistický klub ADFC ohodnotil stezku 5 hvězdičkami. V roce 2021 byla Drávská stezka vyznamenána odborným cyklistickým časopisem Bike&Travel jako jedna z nejoblíbenějších dálkových cyklostezek v Evropě.

Alpenverein OEAV.CZ Korutany Drávská cyklostezka

Na 4 dny, ale klidně na týden

Projet nejjižnější rakouskou spolkovou zemi byste pohodlně zvládli za čtyři dny, ale pak už by vám nezbyl žádný čas na prohlídku zajímavostí v blízkosti stezky. Nejen, že tu na vás čeká nespočet možností, jak poznat Korutany i jejich obyvatele, ale najdete zde i více než 50 certifikovaných Drávských hostinců. Samozřejmě kromě občerstvení je možné v nich přespat, a to i na jednu noc. Jsou také vybavené nabíjecími stanicemi pro elektrokola, bezpečnými parkovišti pro kola a sušárnami vlhkého oblečení. Kdo nechce absolvovat celou trasu na kole, může využít také vlak, parník nebo speciální autobus Drávské cyklostezky. Na přání je rovněž možné zajistit přepravu zavazadel. 

Alpenverein OEAV.CZ Korutany Drávská cyklostezka

Startujeme v Itálii

První kilometry Drávské cyklostezky vedou po Toblašském poli (Toblacher Feld) v Itálii. Tento úsek je díky své šířce a mírnému sklonu ideální pro rodiny s malými dětmi. V obci Oberdrauburg vás vítá nápis „Vítejte v Korutanech”. Pak zbývá jen několik šlápnutí do pedálů a jste na odbočce do bylinkové vesnice Irschen na úpatí pohoří Kreuzeckgruppe, kde zapojíte zrak, sluch, čich i chuť. 
 
Pod lesnatými svahy Gailtalských Alp a jejich impozantními vrcholy pokračujete dál směrem ke Spittal an der Drau. Majestátní renesanční zámek Porcia v centru města patří k nejvýznamnějším historickým stavbám v regionu Millstätter See. Po dalších 40 kilometrech dorazíte do Villachu. Město leží poblíž slovinské a italské hranice a nabízí nespočet výletů a aktivit pro všechny. V termálních lázních KärntenTherme v rezortu Warmbad Villach si v teplé termální vodě odpočinou především vaše namožená lýtka. Zřícenina hradu Landskron se tyčí nad Ossiašským jezerem a díky svým přehlídkám letů orlů a Opičí hoře (Affenberg) je to atraktivní tip na výlet především pro děti. Chcete-li se pokochat výhledem na prakticky celé Korutany, vyjeďte kabinkovou lanovkou Kanzelbahn na 2000 metrů vysoký horský masiv Gerlitzen Alpe. 

Alpenverein OEAV.CZ Korutany Drávská cyklostezka

K tyrkysovým jezerům

Trasa mezi Villachem a Völkermarktem patří k nejrozmanitějším úsekům celé Drávské cyklostezky. Nesmíte vynechat výlety k nedalekým až 28 stupňů teplým jezerům – Wörthersee, Faaker See nebo Klopeiner See. Zajížďka se opravdu vyplatí a jezera jsou ideálním místem k osvěžení za horkého dne. Ponořit se ale můžete také do korutanské historie. Frög nedaleko obce Rosegg je totiž významným archeologickým nalezištěm, kde se našly hroby z takzvaného Hallstattského období. Trasa cyklostezky pak pokračuje údolím Rosental. Cyklisté zde jedou převážně po velmi dobře sjízdných cestách po hrázích vodních děl. Dalším zlatým hřebem je město Ferlach, které se proslavilo po celém světě svou tradicí puškařského řemesla. 

Lužní lesy s rozmanitou faunou, nádherné výhledy na Karavanky, městečko Völkermarkt a jeho městské muzeum nebo nejvyšší železniční most Evropy. To je jen několik málo dojmů, které získá cyklista na Drávské cyklostezce v jižních Korutanech. 

Alpenverein OEAV.CZ Korutany Drávská cyklostezka

Do Slovinska a Chorvatska

Z rakouské hranice v obci Lavamünd se cyklisté během jedné nebo dvou celodenních etap dostanou do Mariboru. Odtud vede poslední etapa cyklotrasy do Varaždinu v Chorvatsku. 

Užitečné odkazy pro plánování túr

Na stránkách www.touren.kaernten.at je k dispozici individuální plánovač tras v Korutanech. Jednotlivé túry uvidíte na interaktivních mapách, leteckých snímcích nebo ve 3D. Plánovač tedy slouží jako ideální nástroj pro plánování dovolené a volnočasových aktivit v Korutanech. Na vyžádání je možné vybrané túry vytisknout zvlášť. Kromě toho existuje také nová aplikace s informacemi o Drávské cyklostezce. 

Další informace na téma cyklistika 

www.cyklo.korutany.com
www.drauradweg.com

Objevujte Korutany
Alpenverein OEAV.CZ Korutany
Korutanská prázdninová karta
100 pamětihodností a výletních cílů zdarma

Muzea, horské dráhy, akvaparky, plavba lodí, panoramatické silnice, nabídky volnočasových a zážitkových aktivit – to vše díky Kärnten Card. Karta platí od dubna do října a na týden stojí od 45 € pro dospělé a od 23 € pro děti. Kromě toho v Korutanech můžete uplatnit četné regionální bonusové karty.

Cestovní kancelář pro cesty do Rakouska
Alpenverein Kudrna
CK Kudrna
cestovka s duší

S Kudrnou si rakouských Alp užijí i ti nejvíce nároční, a to ze všech možných úhlů. Uspokojíme ty, kteří touží po jednodenních výletech i vícedenních trecích, pohodových cyklotrasách, i pekelných sjezdech – na kolech i na skialpech, či si vylézt ferraty s nádhernými výhledy.

Alpenverein Mitgliedskarte 2021

Alpenverein

skvělé pojištění (nejen) do hor
Staňte se členy rakouského alpského svazu, získejte výhodné celoroční pojištění outdoorových aktvit s množstvím výhod navíc.
Registrace Express >

Články

Jaký je život na horské chatě

28. 07. 2021
Co musí umět dobrý správce chaty? Odkud vlastně pochází elektřina? A proč jsou tam vždycky tak...

Vzhůru do dvou tisíc na Rifugio Lavarella. Na pivo z vrcholků Dolomit

01. 07. 2021
Magnetem, z jehož vlivu, se nedá odtrhnout, jsou na jihotyrolské náhorní plošině Fanes okolní...

5 případů, kdy do hor vyrazit s horským vůdcem

01. 07. 2021
Někdy je lepší neriskovat a obrátit se na profesionály. Ascendero.com (online booking aktivit...
Nahoru