Alpenverein OEAV.CZ Azub Ortlieb

Hry na dobrodružství

Základní pravidlo zní „Čím hůř, tím líp“.

Přesvědčivým důkazem, jak snadné je opustit zažité stereotypy a vytvořit si jakoukoliv smysluplnou protiváhu k aktuálním opatřením a zákazům, je Facebook plný lidí v ledové vodě, jedinců začínajících s běháním v horách anebo objevujících kouzlo vstávání v noci kvůli zážitku z východu slunce. 

Milionkrát opakovaný problém na C nám důrazně připomněl, jak rychle přestane být život hrou s pravidly, která si píšeme sami. Nicméně právě taková hra je za běžných okolností tím největším luxusem, který nám dopřává život v privilegované části světa. Hra na dobrodruhy, na horolezce, na fotografy, na cestovatele…

Alpenverein OEAV.CZ Azub Ortlieb

Legenda ke hře a motivační úvod

Při listování čerstvě vydanou biografii Josefa Rakoncaje jsem si s pochopitelnou dávkou vzpomínkového optimismu připomněl, jak moc jsem rád, že jsem osmdesátá léta prožil v domácnosti, kde lezení, Moravský kras a Vysoké Tatry byla relevantní konverzační témata. Ve skříni více místa než oblečení, zabírala lana, smyce a karabiny, značnou část knihovny tvořily cestopisy a horolezecká literatura. Zážitky v horách měly násobně vyšší prioritu než starosti běžného kolotoče života. Jak byla tato kalibrace hodnot zásadní, jsem si již uvědomil mnohokrát.

Byla to úžasná doba, kdy se psaly dějiny horolezectví. R. Messner jako první zkompletoval Korunu Himálaje v roce 1986 a ve stejném roce již zmíněný J. Rakoncaj zdolal vrchol K2. Vznikaly odvážné prvovýstupy v Alpách, definovala se pravidla lezení na vápně i písku u nás.

Do naší dětské DNA se také nesmazatelně otiskly rodinné prázdninové cyklovandry, kdy jsme nad atlasem Československa poprvé okusili vzrušující vábení dálek, naplno pocítili zvědavost poodkrýt neznámo za horizontem. Kolo se postupně stalo integrální součástí života. Nejen jako klíč k nezapomenutelným dobrodružstvím v horách, ale především jako dopravní prostředek nebo spíš způsob, jak se z bodu A do bodu B přemístit a současně něco zažít. Univerzální koření všedních dnů.  

Mimochodem, zkuste si všimnout neviditelné hranice dělící společnost na ty, kteří zcela samozřejmě akceptují, že jste přijeli na kole a ostatní. A to nemám na mysli situaci, kdy je člověk komplet od bahna a slitý potem. 

Alpenverein OEAV.CZ Azub Ortlieb

Hned je určitě lepší než nikdy

Jestli jste dosud hledali důvod, proč každé ráno obout tenisky nebo tretry, vězte, že lepší doba pro racionální rozhodnutí vykašlat se na pohodlí a lenost opravdu jen tak nenastane. Zima, mlha, tma… to jsou nenahraditelné faktory, které dají úplně jiný rozměr i bezprostřednímu okolí bydliště. Běžte si zaběhat a vezměte to v botách a oblečení přes vodu. Čím bude venku hůř, tím silnější zážitek!

S aplikací základního pravidla opatrně 

Je pouze na vaší odvaze a odolnosti, jak daleko při naplňování hesla „Čím hůř, tím líp“ zajdete. Jen nezapomeňte, že v této hře máte život jenom jeden, a skutečnost, že tvoříte pravidla neznamená, že jste také rozhodčí.

Alpenverein OEAV.CZ Azub Ortlieb

Cíl hry

Pokud se přistihnete, že už si neumíte ani představit ráno bez koupele v ledové vodě, po zaměstnavateli požadujete místo na parkování kola, sprchu a šatnu, rodina akceptovala váš návrh dovolené na kole s ubytováním pod stanem, pak jste vyhráli.

Současně si můžete být jisti, že v tomto nejste sami. V tomto směru je motivační zejména pohled do západní Evropy, kde s brašnami na kole vyráží tisíce příznivců dálkové cyklistiky, a kde dojíždění na kole do práce není výsadou excentriků, ale pro spoustu lidí každodenním standardem. 

Alpenverein OEAV.CZ Azub Ortlieb

Cítit se jako profík

Do úvodní fáze hry pochopitelně patří pouze vybavení, které máte po ruce. Naklikat si perfektní oblečení a fajnové doplňky je zbytečným zplošťováním zážitku. Nehledě na to, že teprve až do problematiky proniknete, v dalším levelu si výstroj doplníte kvalifikovaně po vášnivých diskusích, které jsou součástí hry! Zvláštní body navíc získáte prostřednictvím dárků od příbuzných, kterým odpadne složitý rébus, co vám věnovat k životnímu jubileu anebo zabalit pod stromek. Pro jistotu si však můžete již s předstihem objednat katalog Ortlieb anebo proklikat web azub.cz.

Na stránkách alternativni-cyklistika.cz pak najdete řadu inspirativních článků od nadšenců vaší nové krevní skupiny.

Fůru zábavy a radosti ze života vám přeje
Michael Pokorný, autor článku a fotografií

Batohy a brašny
Azub Ortlieb logo
ORTLIEB
špičková kvalita od roku 1982

Ortlieb jsou brašny, které jsou používány těmi nejlepšími a nejextrémnějšími cykloturisty světa a dá se říci, že už mnohokrát objely celý svět. Dnes nabízí Ortlieb širokou škálu voděodolných produktů, které jsou určeny nejen pro expedice, ale i pro každodenní dojíždění do práce, či na krátké výlety do okolí. 

Alpenverein Mitgliedskarte 2021

Alpenverein

skvělé pojištění (nejen) do hor
Staňte se členy rakouského alpského svazu, získejte výhodné celoroční pojištění outdoorových aktvit s množstvím výhod navíc.
Registrace Express >

Články

V zimě okolo Annapurny

09. 02. 2021
Annapurna Circuit je jedním z nejpopulárnějších treků na světě. Trasou každočně projdou stovky...

Příběh Ráje

05. 02. 2021
Když Jakub Zítka v roce 1993 zakládal v Mladé Boleslavi outdoorovou prodejnu, čekaly ho krušné...

Zell am See-Kaprun

05. 02. 2021
„Věčný“ sníh na ledovci Kitzsteinhorn, nádherný panoramatický výhled z vrcholu Schmittenhöhe,...
Nahoru