Alpenverein OEAV.CZ Isel trail

Isel trail

Ideální dálková turistická trasa pro ty, koho vlastně vícedenní túry nikdy nelákaly.

Táhnout s sebou plnou polní je pro spoustu turistů spíš odrazující představa. Když ale dáte vícedenním túrám a dálkové turistice šanci, brzy podlehnete jejich šarmu. Na cestě po malebných vesničkách a tradičních horských chatách toho prostě zažijete víc – víc krajiny, víc přátelských lidí, víc dobrodružství. A když všechno, co potřebujeme, neseme v batohu na zádech, najdeme taky víc sami sebe.

Alpenverein OEAV.CZ Isel trail

Stezka Isel trail

Dálková turistická trasa ve Východním Tyrolsku nás provede podél celého toku řeky Isel, od jejího ústí do řeky Drávy ve městě Lienz až k prameni na ledovci Umbalkees. Na trase rozdělené do 5 etap zažijeme několik naprosto různých světů: prosluněná údolí, malebné vísky, pohádkové lesy, dechberoucí vodopády a v neposlední řadě také ledovcovou oblast. Zejména první tři etapy jsou perfektní volbou pro celou rodinu i pro začátečníky. A nabízí se i další varianta: dopřejte si den pauzy v některé z krásných vesniček, a tak se ještě lépe seznámit s místní krajinou i zdejšími obyvateli. A kdy je nejlepší čas na Isel trail vyrazit? Od května do září.

Alpenverein OEAV.CZ Isel trail

Pětidenní plán túry Isel trail

Den 1: Písečné pláže a lesní rokle

Historie Lienze sahá až do středověku. Pestrobarevné fasády tvoří protiklad ke strmým stěnám Dolomit v pozadí. Dolní tok řeky Isel si tady poklidně šumí a vtéká do řeky Drávy.

Z nádraží se pohodovým tempem vydáme ulicemi směrem ke středověkému hradu Bruck trůnícímu nad městem. Jeho věže a cimbuří vypadají doslova jako z pohádky.

Město necháváme za sebou, krajina se začíná měnit. Objevují se první ostrůvky, brzy se ukážou i štěrkovité mělčiny, které se rázem promění v písečné pláže. Ty řece Isel v několika úsecích propůjčují nádech exotiky.

A pak nám řeka Isel ukáže svou pohádkovou stránku – při odbočce vedoucí do lesní rokle, ve které přes mechem porostlé skály padá vodopád s názvem Daberer Wasserfall. Od něj se vrátíme zpět na břeh řeky Isel a doprovodíme její tok až do obce St. Johann im Walde, který je domovem 300 obyvatel a kostela s červenou věží. Tady, obrazně řečeno, postavíme stany a strávíme zde první noc naší túry.

Kde si udělat zastávku? 

Kde se ubytovat? 

Ubytování v soukromí v obci St. Johann im Walde: 

Souhrn etapy: 

Z města Lienz přes Ainet do St. Johann im Walde

 • Vzdálenost: 16,2 km 
 • Obtížnost: střední 
 • Doba chůze: 4 hodiny 15 minut 
 • Nejvyšší bod: 752 m
Alpenverein OEAV.CZ Isel trail

Den 2: Podél modrozelené bublající řeky

Ráno u řeky Isel rovná se dobré ráno: loučíme se s našimi hostiteli a opouštíme malebnou vesničku St. Johann im Walde. Vyrážíme směr Huben, cestou kolem místního lomu. A řeka Isel nám opět ukazuje novou tvář. Skrývá spoustu ostrůvků a zbarvuje se do mléčné modrozelené barvy, připomínající koktejl a poslední dovolenou na pláži (v tomhle případě však nejde o koktejl Blue Curacao, ale o vodu z roztátého ledovce smíchanou s částicemi hornin). 

V obci Huben přichází čas na malou pauzu – na panoramatické terase v Café Landerl obdivujeme dřevěné balkónky zaplavené spoustou květů. Během odpoledne se začne údolí zužovat a řeka je čím dál divočejší. Není to jen vidět, ale i slyšet: první skalní bloky v říčním korytu se starají o pořádné šumění a burácení. Se setměním dorazíme do městečka Matrei ležícího v rozlehlém údolí, ve kterém se svými 4.600 obyvateli působí jako velkoměsto.

Kde si udělat zastávku?

 • Café Landerl v obci Huben: příjemná kavárna s panoramatickou terasou v centru obce Huben
 • Gasthaus Post v obci Huben: podávají se rakouské a italské speciality 
 • Landgasthof Steiner ve vísce Feld: vydatná rakouská kuchyně 

Kde se ubytovat? 

 • Městečko Matrei nabízí vše, od 4**** hotelu se spa, přírodním jezírkem a menu o 5 chodech (viz Hotel Outside) až po útulné ubytování v soukromí, které najdete pod názvem Privatzimmer bei Monika.

Souhrn etapy: 

Z obce St. Johann im Walde přes Huben do Matrei in Osttirol

 • Vzdálenost: 15,5 km 
 • Obtížnost: střední 
 • Doba chůze: 4 hodiny 15 minut 
 • Nejvyšší bod: 975 m
Alpenverein OEAV.CZ Isel trail

Den 3: Ve světě krásných lesů a divoké vody

Třetí den si připadáme skoro jako experti na dálkovou turistiku. Čím časněji vyrazíme, tím lépe: dnešek bude náročný. Na začátku je na nás Isel trail ještě milosrdný, úsek vede úžasným lesnatým terénem. Jdeme po jižním břehu řeky, po stinné straně údolí. V tmavě zelených lesích na nás působí energie přírody a dochází nám, jak jsme oproti ní malí. Za chvíli na druhé straně řeky spatříme horskou vesničku Virgen, která vypadá jako z nějakého filmu: červené střechy domů před kulisou majestátných vrcholů. Řeka Isel teče pod vesničkou skrze skalní soutěsku. Náznak toho, co nás ještě čeká: drsná soutěska vede ještě několik kilometrů směrem vzhůru. Turistické cesty tady nevedou přímo kolem řeky, jen tu a tam se nám naskytne pohled na soutěsku. Užíváme si divokou řeku Isel a pak zase její klidnou tvář. Další zastávkou je obec Prägraten am Großvenediger.

Kde si udělat zastávku? 

 • Restaurant Ortnerhof v údolí Virgental: hotel, restaurace a koňská farma v prostorách 130 let starého východotyrolského statku
 • hostinec Gasthof Schwaigerhof v obci Virgen: rodina Kuchlmair podává regionální pochoutky Východního Tyrolska a pravděpodobně nejlepší zmrzlinu v údolí Virgental 

Kde se ubytovat? 

 • Pension Schneiderhof v obci Prägraten: pokoje i apartmány u řeky Isel s výhledem na horu Großvenediger

Souhrn etapy: 

Z Matrei přes rokli Isel-Schlucht do obce Prägraten am Großvenediger

 • Vzdálenost: 16,7 km 
 • Obtížnost: střední 
 • Doba chůze: 5 hodin 15 minut 
 • Nejvyšší bod: 1.323 m 
Alpenverein OEAV.CZ Isel trail

Den 4: Čtyři vodopády a jedna noc na horské útulně

Čtvrtý den naší cesty nám ukáže, jak drsná může řeka Isel být. Celé to začíná naprosto nenápadně a poklidně: během prvního úseku tyrkysová řeka Isel ještě vesele šplouchá a bublá. Pak přijde první moment, kdy se nám zastaví dech: v rokli Gloschlucht opatrně vystoupáme na skalní vyhlídku a spatříme vodu, jak v bílých vlnách padá přes skálu, zatímco malé kapky čarují ve vzduchu duhu. Vodopád číslo 2 nese název Strödener Wasserfall. Tuhle tajemnou, odlehlou krásu přírody lze spatřit jen z mostu Strödener Brücke. Cesta pokračuje kolem salaše Islitzeralm – ideální pro polední zastávku a ochutnávku tradičních regionálních pirožků a císařského trhance – až k vodopádům, které se jmenují Untere a Obere Umbalfälle. Označení „dechberoucí“ nebylo za celou dobu Isel trailu příhodnější než nyní. Divoká voda padá přes skalní schody dolů do hlubin – díky 30 metrů vysoké ocelové konstrukci se jí návštěvníci přiblíží na tak malou vzdálenost jako málokdy a naprosto je pohltí malé kapičky, které jsou všude kolem. Pak se okolí promění: les se projasní a brzy už kráčíme po holém terénu, kde není po vlivu člověku ani památky. Jen tu a tam potkáme stádo pasoucích se ovcí. Unavení a šťastní dorazíme na horskou chatu Clarahütte, obklopenou skalními štíty – v rámci této etapy trasy Isel trail se jedná o jedinou možnost přenocování.

Kde si udělat zastávku? 

 • Gasthof Islitzer v obci Hinterbichl: příjemná prosluněná terasa s výhledem na starý mlýn
 • Islitzeralm v obci Prägraten: salaš podává klasickou tyrolskou kuchyni a domácí koláče 

Kde se ubytovat? 

 • Clarahütte: útulna daleko od civilizace s matračkami a společným pokojem pro 8 osob (nutná rezervace!)

Souhrn etapy: 

Z obce Prägraten přes salaš Islitzeralm až k horské chatě Clarahütte

 • Vzdálenost: 12 km 
 • Obtížnost: střední 
 • Doba chůze: 4 hodiny 15 minut 
 • Nejvyšší bod: 2.038 m
Alpenverein OEAV.CZ Isel trail

Den 5: Pocit štěstí v nedotčené ledovcové krajině

Dnes, v poslední den naší túry, se vydáme do ledovcového světa. Okolní krajina je čím dál tím strmější a pustší, voda řeky Isel se proměňuje v led. Nejdřív projdeme přes květinami pokrytou plošinu, z níž jen tu a tam vyčnívají osamocené kameny, a přes terén, který byl ještě přes pár desítkami let schovaný pod ledovcem. Vstupujeme do arktické klimatické zóny – prosluněné městečko Lienz je odsud tak daleko. Ve výšce 2.500 metrů nad mořem se konečně dostaneme k čelu ledovce a zároveň k místu, kde se rodí řeka Isel. Čirý led pomalu přechází v modrozelenou vodu. Závan ledového vzduchu z ledovce Umbalkees člověka přenese do jiného světa. Dojde nám, že jsme řeku Isel zažili v celé kráse, od rozvážné dospělosti směrem vzhůru k jejímu úplnému počátku. Teď už nás čeká jen cesta zpět na samotu Ströden, odkud nás autobus přepraví na začátek naší túry, do města Lienz. V nitru se loučíme s řekou Isel, která nás obdarovala tou nejkrásnější první dálkovou turistickou trasou, jakou si jen člověk může přát.

Kde si udělat zastávku? 

Na zpáteční cestě k samotě Ströden: 

Kde se ubytovat? 

Ve městě Lienz se nachází spousta hotelů, penzionů a apartmánů vhodných pro ubytování po túře – najdete je zde.

Souhrn etapy: 

Od horské chaty Clarahütte k čelu ledovce Umbalkees a zpět k samotě Ströden

 • Vzdálenost: 16,1 km 
 • Obtížnost: střední 
 • Doba chůze: 6 hodin 
 • Nejvyšší bod: 2.504 m 

Podrobné informace k dálkové trase 

Cestovní kancelář pro cesty do Rakouska
Alpenverein Kudrna
CK Kudrna
cestovka s duší

S Kudrnou si rakouských Alp užijí i ti nejvíce nároční, a to ze všech možných úhlů. Uspokojíme ty, kteří touží po jednodenních výletech i vícedenních trecích, pohodových cyklotrasách, i pekelných sjezdech – na kolech i na skialpech, či si vylézt ferraty s nádhernými výhledy.

Rakousko, radost ze života
Alpenverein OEAV.CZ Rakousko
Dovolená v Rakousku
Užívat si život v pohybu

Je to vzrušující pocit zvědavosti, díky kterému se ráno probouzíme s očekáváním nějakého dobrodružství v přírodě. A to vědomí, že jsme pro své tělo udělali něco dobrého, díky čemuž večer usneme se spokojeným úsměvem na tváři a unavenými nohami. To je svoboda, kterou pocítíte na Vaší rakouské dovolené. To je život v pohybu.

Alpenverein Mitgliedskarte 2021

Alpenverein

skvělé pojištění (nejen) do hor
Staňte se členy rakouského alpského svazu, získejte výhodné celoroční pojištění outdoorových aktvit s množstvím výhod navíc.
Registrace Express >

Články

Kolo vs. auto. Toto je 8 nejrizikovějších situací na silnici

30. 08. 2021
V ideálním světe si řidič s cyklistou vymění úsměvy a kývnutím hlavy si poděkují za dání přednosti...

Projděte si nový Ortler High Mountain trail

23. 08. 2021
Nejvyšší jihotyrolský štít Ortler (3 905 m) má i pro našince zcela výjimečný zvuk. Vždyť ještě před...

Vídeňské Alpy a slavná letoviska na úpatí pohoří Rax

23. 08. 2021
Oblast kolem nádherného pohoří Rax zažívá renesanci. Dny slavného letoviska se vracejí a nechávají...
Nahoru