Alpenverein edelweiss OEAV.CZ jižní tyrolsko
Michael Pokorný

Jižní Tyrolsko

Kronplatz, Drei Zinnen nebo Val Gardena. Tyto známé lyžařské metropole v Jižním Tyrolsku není třeba dlouze představovat. Nejsevernější italská provincie však skrývá spoustu dalších půvabných míst, která stojí za to objevit.

Tuláci a pěšáci sněhových plání

Rodenecker-Lüsner Alm tvoří zaslíbený kout pro milovníky panoramatických túr v opuštěných horách. Na ploše 20 km2 v nadmořské výšce mezi 1 500 a 2 300 metry jich na jedné z největších náhorních plošin celých Alp najdete spoustu – ještě více než na známějším Seiser Almu. Sem se vyplatí vyrazit na nefalšované backcountry na běžkách nebo sněžnicích. Chybu ale neuděláte ani když půjdete po svých: vaši pozornost směřujte k půvabné Creation trail vedoucí k pastvině Roner Alp a dále k Rastnerhütte a Starkenfeldhütte. Rozhodně si také nenechte ujít snadno dostupné vrcholy Astjoch (2 194 m), Campill (2 190 m) či Maurerberg (2 326 m), které leží jen kousek od brennerské dálnice u Mühlbachu v regionu Gitschberg-Jochtal. V této oblasti odpočívali lovci už ve střední době kamenné.

Alpenverein edelweiss OEAV.CZ jižní tyrolsko

Skialpové eldorádo nad Bergsteiger Dorf

Zasvěcení milovníci hor často míří i do Lungiarü, vesničky ležící v odlehlém údolí mezi Kronplatzem a Val Badia, která se právem pyšní kreditem „Bergsteiger Dorf“. Skutečné eldorádo se tu otevírá hlavně skialpinistům, ať už teprve začínáte nebo jste v zasněžených horách jako doma. Těm prvním doporučujeme túru do panenského údolí Antersasc. Na Capuziner (2 738 m) totiž místy vyšplháte už jen s lyžemi na ramenou a sestup skutečně prověří vaše skialpinistické dovednosti. Za nejlepší panoramatickou vyhlídkou si vyšlápněte na vrchol Piza de Pöz/Östliche Puezspitze.

Alpenverein edelweiss OEAV.CZ jižní tyrolsko

Na sněžnicích za alpskou perlou

Romantickou atmosféru na sněžnicích si nejlépe vychutnáte v přírodním parku Puez-Odle nad Villnössem, v rodišti Reinholda Messnera. Nedotčené lesy, rozlehlé pastviny, hluboký sníh i vyšlapané stezky, jasná obloha a čerstvý vzduch. Cesta Adolfa Munkela vede z Ranui na Brogles Alm a dále k chatě Geisler Alm. Budete potřebovat zhruba pět hodin. Anebo se vydejte ze Zans vzhůru k vrcholovému kříži na Zendleser Kofel (2 423 m). Sněžnice pro vás i pro děti vám tu půjčí, pokud si sami netroufnete, můžete si objednat i průvodce. Tato oblast patří mezi skutečné „alpské perly“, tedy místa, kde auto je ten poslední dopravní prostředek, který zde budete využívat.

Alpenverein edelweiss OEAV.CZ jižní tyrolsko sněžnice

Na utajený běžkařský kemp před maratonem

Nedaleko magického Reschenského jezera (ano, to je to s tou kostelní věží čnící z jeho hladiny) na zadním konci údolí Vallelunga leží vesnička Melago/Melag. Právě tady začínají nádherné běžkařské trasy pro příznivce klasiky i volného stylu. Jedna z nich vede Zirmským lesem podél potoka Karlinbach na Melanger Alm, na jejím konci vás čeká zasloužené občerstvení. Vydat se můžete i na závodní okruhy, na nichž se od listopadu do dubna připravují elitní lyžaři.  Na stadionu se dají využít i šatny. Hlavu doporučujeme složit například v hotelu Langtauferhof v Graun im Vinschgau, ideálním místě pro tréninkový kemp před známým lyžařským maratonem La Venosta ze Ski Classic.

Alpenverein edelweiss OEAV.CZ jižní tyrolsko běžky

Desetikilometrové vzrušení na saních

Nejdelší italská sáňkařská cesta s převýšením 910 metrů měří deset kilometrů! Start je na Rosskopfu nad Sterzingem/Vipiteno a věřte, že absolvovat ji je docela fuška bez ohledu na to, jaké máte sněhové podmínky. Vydat se na ni můžete i večer za umělého osvětlení, díky čemuž posunete tento zážitek na adrenalinovou úroveň. Pokud se svezete některou ze tří lanovek v areálu, objevíte i další sáňkařské tratě. Na závěr lyžařské dovolené anebo jako zpestření volného dne je tohle přesně to pravé.

Alpenverein edelweiss OEAV.CZ jižní tyrolsko sáně

Nebojte se iglú aneb Jak spal Ötzi

Přespat v teploučkém spacáku v iglú vysoko v horách už nabízí nejeden resort. Pravdou ale je, že jen tady si můžete představit, jak skutečně žil (a spal) Ötzi, nejstarší Evropan. Právě v jedné skalnaté průrvě nahoře na ledovci ve Schnalském údolí našli před 31 lety mumii, která po důkladnějším prozkoumání vykázala stáří více než pět tisíc let. Ku štěstí všem dobrodruhům, nedaleko odtud ve výšce 2 845 metrů na horské boudě Bella Vista, která má mimochodem už 125letou historii, postavili nedávno tři iglú. Zkusit v nich přespat při mihotavých záblescích hvězd, v mohutné sněhové peřině vůkol, si může troufnout nejen dobrodruh: na izolačních podložkách vás na dvojlůžku zahřeje i ovčí kůže a expediční spací pytle se lněnou vložkou.

Alpenverein edelweiss OEAV.CZ jižní tyrolsko iglú

Text: Tomáš Nohejl

OBJEVUJTE JIŽNÍ TYROLSKO
Alpenverein OEAV.CZ sud tyrol jižní tyrolsko
Jižní Tyrolsko

IDM Südtirol/Alto Adige
Piazza della Parocchia 11, I-39100 Bolzano
tel.: +39 0471 094 000
email: info@idm-suedtirol.com

CESTOVNÍ KANCELÁŘ PRO VAŠE CESTY DO TYROLSKA
alpenverein oeav.cz edelweiss ck kudrna
CK Kudrna
cestovka s duší

S Kudrnou si Alpy užijí i ti nejvíce nároční, a to ze všech možných úhlů. Uspokojíme ty, kteří touží po jednodenních výletech i vícedenních trecích, pohodových cyklotrasách, i pekelných sjezdech – na kolech i na skialpech, či si vylézt ferraty s nádhernými výhledy.

Staňte se členem
Alpenvereinu

Využívejte skvělé pojištění nejen do hor s řadou dalších výhod.

Z aktuálního dění

Také by vás mohlo zajímat