Alpenverein OEAV.CZ Jižní Tyrolsko

Jižní Tyrolsko už zná pravidla pro zimní provoz skiareálů

Vlídné babí léto ještě láká na výpravy do hor, řada hřebenových chat má v Alpách i Dolomitech stále ještě otevřeno před podzimní přestávkou. Jižní Tyrolsko, nejsevernější italská provincie, však už vzhlíží k zimní sezoně. Lyžařské areály, z nichž nejproslulejší jsou Kronplatz, Tre Cime, Val Gardena, Seiser Alm, Plose, Gitschberg-Jochtal nebo Merano, už znají pravidla, která mají minimalizovat riziko nebezpečí možné nákazy.

Alpenverein OEAV.CZ Jižní Tyrolsko

Navíc od 15. října zde stejně jako v celé Itálii, jejíž vláda tato nařízení vydala minulý týden jako první evropská země, platí, že do práce – tedy včetně obsluhy lanovek, skiservisů, ale i restaurací apod. –  smějí chodit jen očkovaní lidé. Což by mělo platit pro veřejný i soukromý sektor. Zaměstnancům bez covidového certifikátu by měl být nejpozději po pěti dnech zamezen přístup na pracoviště a dokonce i pozastaven plat… Očkovací povinnost mají už od jara zdravotníci, později přibyli i učitelé a univerzitní studenti. Plně očkováno je v Itálii koncem září přibližně 65 procent populace, dalších 8 procent má alespoň první dávku vakcíny. Lidé nad 80 let už dostávají třetí vakcínu.

Alpenverein OEAV.CZ Jižní Tyrolsko

Vstup do skiareálů, které by měly zahájit provoz podle vývoje počasí koncem listopadu a začátkem prosince, bude umožněn pouze se zeleným pasem. Tedy platí pro vás jedna ze tří variant: buď jste očkování, prodělali jste onemocnění covid-19 anebo máte platný test. Skipasy se budou prodávat online všude, kde to jen bude možné, aby se zabránilo shlukování před pokladnami u lanovek. Navíc na místě bude personál, který se zaměří na regulaci větších skupin. Zároveň všude bude vyžadován „sociální odstup“ alespoň jeden metr od druhé osoby a ve všech veřejných prostorách včetně kabinek lanovek bude povinná rouška či respirátor (FFP2). Nejen toalety, ale všechna veřejná místa budou vybavena dezinfekčními prostředky.

Alpenverein OEAV.CZ Jižní Tyrolsko

Lyžařské vleky a sedačky pojedou povětšinou na osmdesátiprocentní kapacitu, na plnou pouze v případě, že jsou zcela otevřené, bez už obvyklých sklápěcích plastových krytů. Kapacita všech gondol je automaticky omezena na 80%, stejně jako kabinkových lanovek, kde budou neustále otevřená okénka. Opět se vyžaduje rouška nebo respirátor (FFP2).

Následující pravidla pak platí v Jižním Tyrolsku stejně jako jinde ve světě: doporučuje se pravidelné mytí rukou a používání dezinfekčních prostředků, udržování odstupů od lidí, kteří nejsou členy vaší rodiny, nošení roušek, zakrývajících ústa i nos ve všech uzavřených prostorech.

Alpenverein OEAV.CZ Jižní Tyrolsko

Jak důležité bude pro všechny majitele skiareálů obstát v této zkoušce, dokazuje i následující fakt. „Ztráta zimy 2020/21 oproti té předcházející dosahuje téměř 99 procent obratu. Mohli jsme prodat jen malý počet sezonních permanentek sportovcům, aby se mohli připravovat na závody,“ uvedl už dříve koncem jara Marco Pappalardo, marketinkový ředitel Dolomiti Superski, největší evropské sítě lanovek a vleků, kde lze lyžovat na jeden skipas. Roční obrat 450 lanovek a vleků zde dosahoval rozmezí mezi 350 až 360 miliony eur. Ale už letní provoz, byť pochopitelně s výrazně menším počtem uživatelů potvrdil, že i s omezeními se dají zajistit plnohodnotné služby.

 

Obsah převzatý ze stránek AktivTono
Alpenverein OEAV.CZ Tomáš Nohejl
AKTIV TONO
Tomáš Nohejl

Web pro všechny aktivní sportovce v přírodě a horách. Běhy, lyže, kola, cesty atd. Tipy na akce a reportáže, testy materiálu, rozhovory s osobnostmi, aktuality.

S láskou a péčí píše Tomáš Nohejl, duší i tělem sportsmen a novinář. 

Cestovní kancelář pro cesty do Itálie
Alpenverein Kudrna
CK Kudrna
cestovka s duší

S Kudrnou si italských Alp užijí i ti nejvíce nároční, a to ze všech možných úhlů. Uspokojíme ty, kteří touží po jednodenních výletech i vícedenních trecích, pohodových cyklotrasách, i pekelných sjezdech – na kolech i na skialpech, či si vylézt ferraty s nádhernými výhledy.

Alpenverein Mitgliedskarte 2021

Alpenverein

skvělé pojištění (nejen) do hor
Staňte se členy rakouského alpského svazu, získejte výhodné celoroční pojištění outdoorových aktvit s množstvím výhod navíc.
Registrace Express >

Články

Magdalena Habernig o ženách v Alpách

18. 10. 2021
Řekla bych, že v žádném jiném kolektivu nemáte se svými zákazníky (my jim ale říkáme hosté a z...

Kolo vs. auto. Toto je 8 nejrizikovějších situací na silnici

30. 08. 2021
V ideálním světe si řidič s cyklistou vymění úsměvy a kývnutím hlavy si poděkují za dání přednosti...

Projděte si nový Ortler High Mountain trail

23. 08. 2021
Nejvyšší jihotyrolský štít Ortler (3 905 m) má i pro našince zcela výjimečný zvuk. Vždyť ještě před...
Nahoru