Alpenverein edelweiss OEAV.CZ ortovox
Veronika Kusalíková

Lavinový záchranný systém ORTOVOX AVABAG LiTRIC

V zimní sezóně 22/23 posílí společnost ORTOVOX svou pozici předního odborníka na bezpečnost horských sportů o další milník. Ve spolupráci s kanadskou značkou Arc'teryx vyvinula jihoněmecká společnost airbagový systém pro lavinové batohy, který stanovuje nové standardy.

alpenverein edelweiss oeav.cz ortovox

LiTRIC je elektronický, lehký, intuitivní, spolehlivý, udržitelný, flexibilní a stoprocentně vyráběný v jihoněmeckém Bavorsku. Řada AVABAG LiTRIC od společnosti ORTOVOX zahrnuje specifické modely TOURING a FREE-RIDE, které lze kombinovat se základnou LiTRIC BASE pomocí modulárního systému ZIP-ON.

alpenverein edelweiss oeav.cz ortovox

Elektronický systém = žádné kartuše a omezení při cestování

Systém lze plně nabít za cca 25 minut prostřednictvím USB-C a aktivaci nanečisto si může každý opakovaně vyzkoušet bez dalších nákladů. Absence kartuše znamená: více místa v batohu, není nutné kontrolní vážení kartuše před sezónou, není nutná likvidace kazety a odpadají starosti při cestování letadlem.

alpenverein edelweiss oeav.cz ortovox

Lehký systém

S hmotností pouhých 1100 gramů je LiTRIC jedním z nejlehčích airbagových systémů na trhu - díky promyšlené konstrukci, ultralehkému airbagu a superkapacitorům místo kartuší. 

Spolehlivý a odolný 

Systém LiTRIC má certifikaci TÜV, lze jej aktivovat vícekrát a jedno nabití vystačí nejméně na dvě aktivace. Jeho provozní doba v zapnutém stavu je přibližně 60 hodin (30 dní v módu OFF), což umožňuje vícedenní túry bez nutnosti dobíjení. Kombinace superkapacitorů a proti chladu extrémně odolné lithium-iontové baterie, o hmotnosti
25 g, zaručuje bezpečný provoz. Vysoce výkonný kompresor s difuzorem naplní airbag za čtyři sekundy.

INTUITIVNÍ OVLÁDÁNÍ A SNADNÉ BALENÍ

Batohy s technologií AVABAG LiTRIC se mimořádně snadno používají: 
●    LED displej na batohu zobrazuje úroveň nabití systému
●    pojistný popruh proti stažení batohu z těla lavinou je připevněn k poutku pomocí bederního popruhu karabinou
●    ergonomicky nastavitelná aktivační rukojeť s lankem a bovdenem chrání před falešnou aktivací pomocí jednoduché aretace - otočením o 180°
●    150 litrový airbag je vyroben z dvouvrstvého materiálu, který lze snadno sbalit do kapsy v batohu
●    nový systém uzavírání zabraňuje nechtěnému otevření úložné kapsy airbagu, bez ohledu na to, jak je batoh plný.

alpenverein edelweiss oeav.cz ortovox

SPOLEHLIVÝ A ODOLNÝ

Systém LiTRIC má certifikaci TÜV, lze jej aktivovat vícekrát a jedno nabití vystačí nejméně na dvě aktivace. Jeho provozní doba v zapnutém stavu je přibližně 60 hodin (30 dní v módu OFF), což umožňuje vícedenní túry bez nutnosti dobíjení.

Kombinace superkapacitorů a proti chladu extrémně odolné lithium-iontové baterie, o hmotnosti 25 g, zaručuje bezpečný provoz. Vysoce výkonný kompresor s difuzorem naplní airbag za čtyři sekundy. 

Batohy se systémem ORTOVOX AVABAG LiTRIC

AVABAG LiTRIC TOUR

BATOHY řady TOUR (40, 30, 36S a 28S) jsou dokonale navrženy pro skialpinismus a skitouring: jsou velmi pohodlné, vyrobené z lehkých, ale odolných materiálů, úchyty na cepín, lyže, splitboard a lano. Pro batohy ORTOVOX je typická možnost otevření hlavní komory obvodovým zipem, což usnadňuje orientaci ve věcech.

Základna LiTRIC BASE, což je zádový systém s technologií LiTRIC, je kompatibilní nejen s vaky TOUR, ale se zipovým připojením ZIP-ON i s vaky řady FREERIDE.

AVABAG LiTRIC FREERIDE

Díky pružnému bedernímu popruhu zádový systém COMFORT BACK SYSTEM perfektně sedí a pro nabízí FREERIDER (28, 18, 26S a 16S) vynikající přizpůsobení tvaru zad a volnost pohybu. Zásadním benefitem je možnost vložení chrániče páteře CLASP BACK PROTECTION. Mezi funkcionality patří zapínání na lyže, snowboard a cepín, stejně jako držák na helmu a rychlý přístup do hlavní komory. 

AVABAG LiTRIC ZERO

Součástí kolekce je také AVABAG LiTRIC Zero 27, vysoce technický puristický batoh, který váží pouhých 1970 gramů! Zaměřuje se na to podstatné: minimální hmotnost, maximální bezpečnost. A poskytuje nejen dostatek prostoru pro sbalení, ale nabízí také všechny důležité funkce, jako je kompatibilita s hydratačním systémem a možnosti uchycení lyží, cepínů a holí. Model Zero 27 není kompatibilní se zipy modelů FREERIDE a TOUR.
 

alpenverein edelweiss oeav.cz ortovox

Systém ORTOVOX ZIP-ON

Pro maximální všestrannost – od krátkých freeridových dnů až po vícedenní túry – vytvořila společnost ORTOVOX systém ZIP-ON, který umožňuje flexibilní kombinaci batohů LiTRIC Avabag. LiTRIC BASE sestává ze zádového systému, ramenních popruhů, bederního pásu a LiTRIC airbagu.

Je k dispozici ve dvou variantách, z nichž každá je navržena pro své zamýšlené použití: TOUR nebo FREERIDE. Obě varianty jsou k dispozici ve dvou délkách zad a dvou velikostech. Na jedny záda můžete připnout zipem vaky 2 typů a 4 velikostí a tím využívat jediný systém LiTRIC pro freeride v okolí skiresortu až po týdenní haute route.

Zásadním rozdílem mezi zádovými systémy jsou pružný bederák a polstrování pro batohy Freeride a naopak důraz na nižší hmotnost u batohů Tour. 
 

Buďte připraveni na zimu
Alpenverein edelweiss OEAV.CZ litric ortovox
Ortovox

AVABAG LiTRIC - nový lehký elektrický airbagový systém pro lavinové batohy. 

Staňte se členem
Alpenvereinu

Využívejte skvělé pojištění nejen do hor s řadou dalších výhod.

Z aktuálního dění

Také by vás mohlo zajímat