Alpenverein OEAV.CZ Pilatus

Poslední sezóna historických vláčků na nejstrmější „zubačce“ světa

Nejstrmější „zubačka“ (ozubnicová železnice) světa vede na vrchol Pilatus nad Lucernem. Dráha byla postavena za rekordních 400 pracovních dnů a otevřena 4. června 1889. Původně jezdila na parní pohon, než byla roku 1937 elektrifikována. Z této doby pochází devět červených vláčků a jeden zlatý, o něco mladší. Ten představuje spolupráci s místní hodinářskou firmou – Bucherer.

Alpenverein OEAV.CZ Pilatus

Curišský inženýr Eduard Locher uskutečnil vizi, které nikdo nevěřil. Vybudoval přes 4,6 km dlouhou trasu pro nejstrmější „zubačku“ světa, s maximálním sklonem 48 %. Aby vláčky tento sklon bezproblémově zdolaly, je ozubnicová kolejnice upevněna na kamenné zdi. Přenos síly zajišťuje zcela jedinečný systém dvou horizontálních ozubených kol, která jsou doplněna o vodící kola. Ozubnice a celá trasa jsou původní, denně probíhá kontrola. Jízda z vesnice Alpnachstad na břehu jezera Čtyř kantonů (Vierwaldstättersee) trvá 30 minut nahoru a 40 minut dolů.

Nic však netrvá věčně. Protože je čím dál složitější pořizovat náhradní díly na historické vláčky, rozhodl se je provozovatel – společnost Pilatus-Bahnen a.s., vyměnit za moderní, s panoramatickým výhledem. Moderní vláčky vás budou vozit od května roku 2023. 

Alpenverein OEAV.CZ Pilatus

Čím je Dračí hora, jak se Pilatus také nazývá, známá?

Rozhodně nejen legendami o dracích. Pilatus je ráj pro turisty, v zimě si přijdou na své sáňkaři a milovníci chůze na sněžnicích. Pilatus je jako stvořený pro rodiny, sportovně založené návštěvníky a také labužníky. Především milovníci jídla ocení bohatou nabídku restaurací, které se nachází ve výšce 2 132 m. Výhled z restaurací je doslova 360°, takže se můžete kochat panoramaty na švýcarské Alpy a jezero Čtyř kantonů.

Výzvou pro zdatné turisty je výšlap na vrchol některou ze stezek vedoucích buď ze spodní stanice gondolové lanovky ve městečku Kriens anebo z druhé strany z vesničky Alpnachstad. Výstup trvá přibližně pět hodin.

Alpenverein OEAV.CZ Pilatus

Oblíbený je úsek mezi stanicemi kabinkové lanovky Krienseregg a Fräkmüntegg, kde se přesedá do moderní vysuté lanovky „Dragon Ride“. Na Krienseggu si projděte naučný chodník o Dračím vřesovišti, který vám přiblíží zdejší faunu i flóru. Stezka pokračuje nádherným lesem, který se s přibývající výškou mění na louky a skalnatý terén. 

Samotný hřeben Pilatusu tvoří tři vrcholky, z nichž se můžete kochat nádhernými výhledy. Odbočkou z panoramatické stezky se na ně dostanete během pár minut. Nejdelší je výšlap na nejvyšší vrchol – Tomlishorn lemovaný „Stezkou květin“ – se sto různými bylinkami. Na Tomlishornu pak začíná turistická stezka, která vede přes celý masiv Pilatusu. Její přechod zabere zhruba 8 hodin.

Rodiny s dětmi nadchne areál u stanice Fräkmüntegg. Najdete zde největší lanový park ve středním Švýcarsku s deseti různými okruhy a volným pádem z výšky 20 metrů. Oblíbenou atrakcí je zipline „Dragon Glider“ anebo visutá stezka po lanech jištěná sítěmi.

Na své si na Pilatusu přijdou i milovníci zvířat. Nahoře jich žije přibližně stovka. 

Alpenverein OEAV.CZ Pilatus

Nocleh v oblacích 

Pobyt si užijete i během noclehu v jednom z hotelů na vrcholu. V jednodušším, původně dřevěném, hotelu Bellevue přenocovala i královna Victorie, která byla nahoru v roce 1868 vynesena. Druhý, historický hotel Pilatus Kulm, byl otevřen v roce 1890. 

Alpenverein OEAV.CZ Pilatus

I zasněžená panoramata mají své kouzlo

V zimě je v provozu jen kabinková lanovka z Kriense. Mezi stanicemi Fräkmüntegg a Krienseregg jsou každý rok připraveny dvě sáňkařské dráhy a tři stezky pro výlet na sněžnicích. Sáňky i sněžnice si zde můžete samozřejmě vypůjčit.

Objevujte Pilatus
Alpenverein Pilatus
Dračí hora Pilatus

PILATUS-BAHNEN AG.
Schlossweg 1, 6010 Kriens
Tel. +41 (0)41 329 11 11
info@pilatus.ch

Cestovní kancelář pro cesty do Švýcarska
Alpenverein Kudrna
CK Kudrna
cestovka s duší

S Kudrnou si švýcarských Alp užijí i ti nejvíce nároční, a to ze všech možných úhlů. Uspokojíme ty, kteří touží po jednodenních výletech i vícedenních trecích, pohodových cyklotrasách, i pekelných sjezdech – na kolech i na skialpech, či si vylézt ferraty s nádhernými výhledy.

Alpenverein Mitgliedskarte 2021

Alpenverein

skvělé pojištění (nejen) do hor
Staňte se členy rakouského alpského svazu, získejte výhodné celoroční pojištění outdoorových aktvit s množstvím výhod navíc.
Registrace Express >

Články

Dálková trasa Karnská hřebenovka

24. 05. 2022
Pohádková krajina, drsné vrcholy, průzračná horská jezera, romantické chaty a salaše. Touto...

Pozor na firnová pole!

17. 05. 2022
Alpenverein upozorňuje turisty na nástrahy starých sněhových polí. Ve vysokých polohách, v úbočích...

Jordan trail

29. 04. 2022
Pěší putování přes pohádkovou Petru, pouštní vádí Rum až k vlnám Rudého moře aneb dobrodružná cesta...
Nahoru