Alpenverein OEAV.CZ Juliana Trail

Slovinsko – fenomén dálkových tras

Ve Slovinsku se mimořádné popularitě těší dálkové turistické trasy mezi Alpami a pobřežím Jadranu. Nejdelší z nich je Slovinský horský trail. Nicméně by vaší pozornosti neměla uniknout ani Via Alpina, Alpe Adria Trail anebo vyhlášený Juliana Trail.

Alpenverein OEAV.CZ Slovenian Mountain Trail

Slovenian Mountain Trail

Nejdelší a nejpopulárnější dálková trasa ve Slovinsku vede z Mariboru na úpatí Pohorje do Anrakanu na pobřeží. Absolvování trailu zabere zhruba 28 dnů, vzdálenost 599 km je však výzvou i pro běžce – rekordem je čas 7 dnů, 8 hodin a 10 minut! 

Ale zbytečně nespěchejte. Kouzlo dálkových tras spočívá především v radosti z objevování a kouzlu přítomnosti. Nespěchejte. Trasa stoupá z Mariboru přes nejvyšší vrcholy Kamnicko-Savinjských Alp a hřebene Karavanek. Jakmile se přehoupne přes údolí Sávy Dolinky, zavede vás až k samotnému srdci Julských Alp, nejvyšší hoře Triglavu (2 864 m). K moři je to však stále velmi daleko. Nejedno stoupání se vám postaví do cesty ještě v alpském předhůří a kopcovitém Krasu. Teprve až projdete rozsáhlými lesy a malebnou krajinou sadů a vinic, ucítíte ve tváři mořských vánek.

Alpenverein OEAV.CZ Juliana Trail

Juliana Trail

Okružní trasa vinoucí se nejkrásnějšími partiemi Julských Alp si za krátkou dobu existence našla řadu příznivců. Cílem tentokrát není dobývání vrcholů. Naopak. Na 330 kilometrech (ve 20 etapách) trasa představuje bohaté přírodní a kulturní dědictví, pro jehož ochranu je zřízen a udržován Triglavský národní park. Zdejší biodiverzita je fascinující. 

Úvodní etapy vedou údolím Sávy Dolinky na úpatí Karavanek k vyhlášenému Bledskému jezeru. Už zde si užijete nádherné výhledy na monumentální štíty Alp. Od soutěsky Vintgar vystoupáte na náhorní planiny poseté typickými salašemi. Dokonalý výhled na Bohinjské jezero se otevře z Vodnikovy vyhlídky. Ve Staré Fužině nevynechejte návštěvu centra Triglavského národního parku a ochutnávku tradičních sýrů!

Alpenverein OEAV.CZ Juliana Trail

Od Sávy Bohinjky do sedla Vrh Bače vás dovede trasa po staletí spojující Bohinj s přímořskou částí Slovinska. Na vrcholu si dopřejte čas na obdivování scenerie Triglavu s nejvyššími vrcholy Julských Alp a průzkum pevnostního systému Vallo Alpino vybudovaného mezi světovými válkami.

Nejhezčí částí trailu je následný sestup do údolí řeky Soči. Z Kobaridu vás zavede zpět do náruče vysokých hor. Vychutnejte si krásu jejích modrozelených tůní. Odpočiňte si v Logu pod Mangartem, který je prý nejhezčí vesnicí v Julských Alpách, následuje totiž pořádné převýšení do sedla Predil, kterým se Via Juliana přehoupne na italský úsek trasy. Zpátky do Kranjske Gory zbývá už jenom kousek.

Bonusem jsou čtyři nové etapy, které nabídnou ochutnávku malebného regionu Goriška Brda na hranicích s Itálií. Není zde nouze o panoramatické výhledy na Julské Alpy a údolí Soči, ba dokonce dohlédnete přes nížiny až k Benátkám. Nenechte se ale unést dálkami. Nacházíte se v regionu zasvěcenému vínu, a to znamená i degustaci toho nejlepšího, co může vinařské Slovinsko nabídnout.

Lonely Planet zařadil Juliana Trail mezi top doporučené dálkové trasy pro rok 2021.

Zdroj fotografií: Slovenian Tourist Board

Objevujte Slovinsko
Alpenverein OEAV.CZ Slovenia Outdoor
Slovenia Outdoor

O propagaci outdoorových aktivit se stará 
Slovenia Outdoor, Dimičeva 13, 1000 Ljubljana

Slovinské centrum v Praze
Slovinsko logo
Objevujte krásy Slovinska

Mnoho dalších informací o Slovinsku najdete také na informačním portálu, který provozuje Slovinské centrum v Praze. 

Slovinské turistické informační centrum v Praze
Římská 191/16, 120 00 Praha

Alpenverein Mitgliedskarte 2021

Alpenverein

skvělé pojištění (nejen) do hor
Staňte se členy rakouského alpského svazu, získejte výhodné celoroční pojištění outdoorových aktvit s množstvím výhod navíc.
Registrace Express >

Články

Do jihotyrolských kopců a trailů s královnou Dorotheou

14. 06. 2021
Na kole v úzkých serpentinách, anebo při výběhu na měkkoučkých lesních trailech pod sluncem...

Léto na Diavolezze

02. 06. 2021
Z plošiny mezi rozeklanými velikány, jimž vévodí Piz Bernina, se otevírá opravdu ohromující...

Alpe Adria Trail

02. 06. 2021
Ještě před rokem by si nikdo z nás ani nepomyslel, jak úžasným zážitkem bude přechod státních...
Nahoru