Alpenverein OEAV.CZ Rakousko strach z výšek

Trpíte strachem z výšek? Zde jsou tipy na ideální túry pro vás

Simonovo srdce se zastavilo. Kolena se mu podlomila, zatímco pohled stočil hluboko pod sebe a ztuhnul. Polknul a bylo mu to jasné: teď to dál nepůjde. Ani o krok. Strach z výšek naprosto paralyzuje jeho tělo. A není v tom sám. Stejné pocity jako Simon má kolem 20 procent populace: mosty, balkony, druhá příčka na žebříku a taky horské túry – výška se mění ve zdánlivě nepřekonatelnou překážku. Což je ale škoda, protože právě výhledy jsou kořením túr a horských výstupů. 

Alpenverein OEAV.CZ Rakousko strach z výšek

Také máte strach z výšek, a přesto se chcete vydat do hor? Správná trasa a dobrá příprava i pro vás udělá z horské túry neskutečně krásný zážitek. 

Nemusíte si hrát na hrdiny

Poslouchejte své pocity v břiše. Když zjistíte, že zvolená trasa je pro vás přeci jenom příliš velké sousto je lepší to ve správnou chvíli otočit. Třeba to klapne příště.

Vyberte si tu správnou trasu

Trasy, kdy jdete do cíle a odsud pak stejnou cestou zpět, jsou pro ty, kdo se bojí výšek, lepší než okružní túry. Na zpáteční cestě už totiž víte, co vás čeká. A případně se můžete kdykoliv otočit.

Pomalu posouvejte své hranice

Strach z výšek je skutečně možné tréninkem zmírnit – i tak, že svůj výkon budete pomalu posouvat a tu a tam vyberete trasu, kde je o něco více výšek. Radujte se z malých pokroků.

Ve dvou se to lépe táhne

S trpělivým kamarádem nebo kamarádkou po vašem boku to jde o moc lépe. On nebo ona vás mohou chytit za ruku nebo se za vás postavit. Mluvte o svém strachu z výšek.

Pohled dopředu

Krok po kroku se soustřeďte jen na ten další metr. Pohled nikdy nesklápějte dolů – vždycky se dívejte jedině dopředu!

Alpenverein OEAV.CZ Rakousko strach z výšek

Vyhněte se strmému terénu a exponovaným místům

Plánování pro „strašpytle“: co turistům bez závratí nezpůsobuje žádné potíže vám možná zprotiví celou túru. Proto doporučujeme: na svůj výlet po horách se připravte. Vyberte si trasu vedoucí po širokých horských hřbetech – tím se vyhnete nebezpečí, že se dostanete na strmá a exponovaná místa. Dobrým pomocníkem je umění číst z map. Tak hned zjistíte, jestli túra vede po lesní cestě, jak strmé jsou svahy kolem, jak moc je to do kopce, jestli po skalnatém, travnatém nebo štěrkovém povrchu apod.

Tip od profíků: Naprosto bezpečné jsou bezbariérové trasy vhodné pro invalidní vozíky – na ty se mohou vydat i rodiny s kočárkem.

Alpenverein OEAV.CZ Rakousko strach z výšek

Výběr tras pro horské zážitky místo horské frustrace

Na těchto túrách vás čeká všechno, co je kompatibilní se strachem z výšek: rovné horské hřbety s úžasným výhledem, pohodové túry po cestách skrze okouzlující lesy a také různé zajímavosti jako například keltské rituální místo. Přejeme veselou turistiku!

Hora Muckenkogel přes horskou chatu Lilienfelder Hütte

Trasa vede celou dobu po lesní cestě až k horské chatě Lilienfelder Hütte a k hoře Muckenkogel s hezkým výhledem. Sestoupíte po stejné cestě.

K turistické trase
 

Alpenverein OEAV.CZ Rakousko strach z výšek

Na salaš Hinteralm z oblasti Scheiterboden

Čeká Vás pohodová, málo frekventovaná trasa k salaši Hinteralm. Cesta probíhá většinou po stezkách hustě zalesněnou oblastí a úsekem Alplgraben.

K turistické trase

Alpenverein OEAV.CZ Rakousko strach z výšek

Na vrchol Ameisberg

Nenáročný horský pěší výlet je považován za skvělou volbu pro rodiny a vede k náboženskému místu Keltů v hornorakouské oblasti Sauwald.

K turistické trase

Alpenverein OEAV.CZ Rakousko strach z výšek

Pěší výlet k jezeru Lichtsee

Na tomhle pěším výletu se podíváte k idylickému jezeru Lichtsee, ležícímu pod sedlem Trunajoch. V létě se u tyrolských jezer a díky jejich rovinatému okolí nabízí možnost šplouchání ve vodě.

K turistické trase

Alpenverein OEAV.CZ Rakousko strach z výšek

Okruh na Sonnkogel, Hohe Dirn

Nenáročný okružní pěší výlet rozkvetlou krajinou nedaleko města Steyr Vám nabídne překrásné výhledy na Národní park Kalkalpen a jeho okolí.

K turistické trase

Alpenverein OEAV.CZ Rakousko strach z výšek

Okruh na horu Fellhorn od horské chaty Straubinger Haus

Okružní pěší výlet s výstupem přes Hochtrittalm je menší horskou túrou, kterou skvěle zvládnou i děti, a navíc nabízí skvělý daleký výhled. Tip: tahle túra je při východu či západu slunce nezapomenutelně krásná.

K turistické trase

Cestovní kancelář pro cesty do Rakouska
Alpenverein Kudrna
CK Kudrna
cestovka s duší

S Kudrnou si rakouských Alp užijí i ti nejvíce nároční, a to ze všech možných úhlů. Uspokojíme ty, kteří touží po jednodenních výletech i vícedenních trecích, pohodových cyklotrasách, i pekelných sjezdech – na kolech i na skialpech, či si vylézt ferraty s nádhernými výhledy.

Rakousko, radost ze života
Alpenverein OEAV Rakousko
Dovolená v Rakousku
Užívat si život v pohybu

Je to vzrušující pocit zvědavosti, díky kterému se ráno probouzíme s očekáváním nějakého dobrodružství v přírodě. A to vědomí, že jsme pro své tělo udělali něco dobrého, díky čemuž večer usneme se spokojeným úsměvem na tváři a unavenými nohami. To je svoboda, kterou pocítíte na Vaší rakouské dovolené. To je život v pohybu.

Alpenverein Mitgliedskarte 2021

Alpenverein

skvělé pojištění (nejen) do hor
Staňte se členy rakouského alpského svazu, získejte výhodné celoroční pojištění outdoorových aktvit s množstvím výhod navíc.
Registrace Express >

Články

Kolo vs. auto. Toto je 8 nejrizikovějších situací na silnici

30. 08. 2021
V ideálním světe si řidič s cyklistou vymění úsměvy a kývnutím hlavy si poděkují za dání přednosti...

Projděte si nový Ortler High Mountain trail

23. 08. 2021
Nejvyšší jihotyrolský štít Ortler (3 905 m) má i pro našince zcela výjimečný zvuk. Vždyť ještě před...

Vídeňské Alpy a slavná letoviska na úpatí pohoří Rax

23. 08. 2021
Oblast kolem nádherného pohoří Rax zažívá renesanci. Dny slavného letoviska se vracejí a nechávají...
Nahoru