Alpenverein OEAV.CZ Zlatý podzim v jihotyrolském Klausenu

Už se blíží… Zlatý podzim v jihotyrolském Klausenu aneb Gurmánská turistika

V žáru poslední čtvrtiny prázdnin se na postupující čas ještě nechce ani pomyslet. Ale věřte nebo ne, přijde. Naštěstí i babí léto nebo zlatý podzim v Klausenu a okolí poblíž hlavního jihotyrolského údolí Eisacktal/Valle Isarco se může stát působivým a nezapomenutelným časem. Proč?

Stále přetrvává nádherné počasí na pěší túry, hiky, možná dokonce přicházejí ideální podmínky. Příjemné teplo, stabilní počasí, obvykle nejméně do poloviny října. Příroda se začíná každým dnem vybarvovat do jiných odstínů, malíř Podzim vládne vskutku pestrou paletou. Ať už dole v údolí, nebo na sluneční terase s vrcholky hor na dosah.

Dozrává víno, jablka, švestky, farmáři se rádi pochlubí originálními chutěmi své produkce. A pokud chcete spojit „all-in-one“, vše v jednom, turistiku pro gurmány, vyrazte na tradiční Kaštanovou stezku (Keschtnweg) v období svátku Törggelen, který má svůj původ právě zde. Cílem procházek jsou ochutnávky čerstvých dobrot. A protáhnout aspoň trochu tělo při tom zůstává motivační podmínkou.

Alpenverein OEAV.CZ Zlatý podzim v jihotyrolském Klausenu

Klausen/Chiusa (ještě i ladínsky Tlüses) je městská komunita, jež leží okolo dvaceti kilometrů severně nad Bolzanem. Kromě „hlavního uměleckého městečka“ s křivolakými uličkami zahrnuje taktéž obce FeldthurnsBarbian (se šikmou věží a vodopády), a Villanders. Žije zde asi pět tisíc obyvatel. Sezona tady nikdy nekončí a sílu turistického magnetu podporuje fakt, že patří do asociace I Borghi piú belli d´Italia – nejkrásnějších vsí Itálie.

Inspirujte se tedy a vydejte na smyslné výpravy za pohledy, vůněmi i chutěmi zlatého podzimu. Kam třeba? Už 2. září vypuknou dva Švestkové týdny v Barbianu, zasvěcené specialitám z modrého ovoce. Dokonce zde mají vytyčený i pěší okruh – Švestkový trail.
Gassltörggelen zahajuje už popáté sezonu 15.–17. září, kdy se ulice Klausenu promění v „outdoorovou tavernu“. Ochutnat můžete knedlíky, schlutzkrapfen, kaiserschmarn, párečky, kvašené zelí nebo pečené kaštany i místní vína, proslulá jsou zejména bílá s výraznějšími ovocnými ozvěnami. A volit se bude královna Törggelenu, nezapomeňte.

Alpenverein OEAV.CZ Zlatý podzim v jihotyrolském Klausenu

Později, 18.–24. září, věnují dvě malé vesničky Verdings a Pradell kulinářský týden hruškové mouce. Birmehl je starobylá selská potravina, která nahrazovala drahý cukr. Vznikla sušením a posléze rozemletím hrušek. Dokonce se zdejším vsím říkalo Birmehldorf. Naopak dnes už se s touto surovinou setkáte jen těžko, její výroba je velmi zdlouhavá… Tak se vydejte aspoň na poučnou stezku Birmehlweg.

Kaštanové týdny pak vypuknou v celém údolí Eisacktal od 13. října a potrvají až do 5. listopadu. Ve Feldthurnsu roste až 3300 kaštanových stromů a od roku 1997 zde probíhá festival zasvěcený kaštanům s průvodcovanými vycházkami, ochutnávkami, výstavami, koncerty i speciálním trhem Nigl.

Alpenverein OEAV.CZ Zlatý podzim v jihotyrolském Klausenu

Bez ohledu na termín můžete kdykoliv vykročit na barbianský Švestkový trail. Také na sedmikilometrový Latschenkiefer trail na Villanderské pastvině, kde se dostanete až do výšky 1966 metrů a užijete si vyhlídky na Dolomity. Vinná stezka Laitach vás provede čtyři kilometry podél vinic až k farmě Heinghof a zpět do Klausenu.

Asi nejvyhlášenější a rozhodně nejdelší je Kaštanová stezka od kláštera Neustift přes Feldthurns do Terlanu/Vilpianu. Celá měří 90 kilometrů, dá se rozdělit na několik denních etap a mnoho farem na ní se otvírá návštěvníkům právě a jen teď. Užijete nejen výhledy do bukolické krajiny, ochutnáte regionální produkty, ale taky poznáte legendární místa, kde se odehrávají staré pověsti o vílách, duších a čarodějnicích.

I podzim umí být krásný! V Klausenu a okolí…

Alpenverein OEAV.CZ Zlatý podzim v jihotyrolském Klausenu
OBJEVUJTE JIŽNÍ TYROLSKO
Alpenverein OEAV.CZ sud tyrol jižní tyrolsko
Jižní Tyrolsko

IDM Südtirol/Alto Adige
Piazza della Parocchia 11, I-39100 Bolzano
tel.: +39 0471 094 000
email: info@idm-suedtirol.com

CESTOVNÍ KANCELÁŘ PRO VAŠE CESTY DO TYROLSKA
alpenverein oeav.cz edelweiss ck kudrna
CK Kudrna
cestovka s duší

S Kudrnou si Alpy užijí i ti nejvíce nároční, a to ze všech možných úhlů. Uspokojíme ty, kteří touží po jednodenních výletech i vícedenních trecích, pohodových cyklotrasách, i pekelných sjezdech – na kolech i na skialpech, či si vylézt ferraty s nádhernými výhledy.

Staňte se členem
Alpenvereinu

Využívejte skvělé pojištění nejen do hor s řadou dalších výhod.

Z aktuálního dění

Také by vás mohlo zajímat