Alpenverein OEAV.CZ

Cestování do Alp – Covid 19

Na této stránce uvádíme aktuální pravidla a doporučení ohledně opatření proti šíření koronaviru vztahující se k pohybu a pobytu v rakouských Alpách stejně  jako další užitečné odkazy a informace o cestování do Alp obecně. 

Alpenverein OEAV.CZ logo

Pravidla pro ubytování a stravování na chatách Alpenvereinu

Od 19. května se na hosty těší také horské chaty rakouského Alpenvereinu. Stejně jako loni platí na horách stejná pravidla jako v údolí – s několika dalšími povinnostmi. Kromě respirátoru FFP2 patří k vašemu turistickému vybavení vlastní ručník, spací pytel a polštář. Milovníci horských sportů, kteří chtějí na chatě přenocovat, si musí místo na spaní také předem rezervovat. Na vícedenní výlety se navíc doporučuje nosit s sebou autotesty

  • Chaty jsou považovány za ubytovací zařízení ve smyslu aktuálně platných zákonů týkajících se protiepidemických opatření v Rakousku.
  • Chaty navštěvujte pouze zdraví a s platným testem nebo s dokladem o osvobození od testu.

  • Přineste si vlastní respirátor FFP2 a ručník.

  • Rezervujte si nocleh předem! Bez rezervace nebudete ubytováni!

  • Přespání je možné pouze ve vlastním spacáku (lehký péřový nebo letní spacák) a na vlastním polštáři. Na chatách nejsou k dispozici žádné deky!

  • Vezměte si s sebou autotesty na vícedenní výlety nebo delší pobyty. 

Winterraumy

  • Použití winterraumů chat Alpenvereinu, Naturfreunde Österreich a Rakouského turistického klubu je povoleno. I v případě samoosbslužných chat a bivaků se předem informujte o podmínkách užívání – také zde je rezervace předem povinná!
  • Některé winterraumy nejsou uzamčeny, pro vstup do mnohých ostatních je potřeba univerzální klíč.
  • Při vstupu, pobytu a noclehu musí být dodržována obecná pravidla o odstupu, použití ochrany úst a nosu apod. Kapacita winterraumu tím může být zásadně omezena! V případě plného obsazení není vstup dalších osob povolen.
  • Alpenverein apeluje na osobní zodpovědnost!

Kompletní info na stránkách rakouského Alpenvereinu

Alpenverein OEAV.CZ Rakousko

Cestování do Rakouska

Od 19. května se rozvolňují některá opatření především v oblastech gastronomie, ubytování, kultury a volnočasových aktivit. Dovolená v Rakousku je konečně opět možná! Samozřejmě pro zachování vaší bezpečnosti nadále platí speciální opatření. Především je nutné pro mnoho aktivit předložit negativní test na koronavirus, potvrzení o očkování nebo doklad o prodělané infekci covid-19. 

Detaily k podmínkách o příjezdu platících od 19. května najdete na stránkách Österreich Werbung

Alpenverien OEAV.CZ Švýcarsko

Cestování do Švýcarska 

Česká republika byla odstraněna ze seznamu rizikových zemí a od 6. 5. 2021 je tedy opět možné cestovat do Švýcarska bez omezení a karantény po příjezdu na švýcarské území. Občané SR mohou do Švýcarska cestovat bez omezení již od 22. 4. 2021.

Podrobné informace

Alpenverien OEAV.CZ I feel Slovenia

Cestování do Slovinska

Od pondělí 26.4. jsou otevřeny ubytovací kapacity v celém Slovinsku, ale s omezením kapacity do 30 pokojů. Týká se to i kempů a stellplatzů s omezením na 30 parcel, resp. 30 obytných aut. Podmínky ubytování jsou podobné, jako pro vstup do země (test, očkování, prodělání nemoci).

K nástupu do ubytování je nutné se prokázat testem (PCR nebo antigenní), ne starším než 48 hod od odebrání vzorku. Další možnosti jsou stejné jako při vstupu do země. Tato povinnost neplatí pro osobu, která ještě nedovršila 15 let a je ubytovaná společně s blízkými členy rodiny. 

Podrobné informace

Základní pravidla pro provozování horských sportů

1. Vyhněte se riskování

Zůstaňte pod hranicí vašeho osobního výkonu. Zvažte rizika spojená s možností nákazy Covid-19 a komplikacemi záchranných operací. Více než kdy jindy platí zásada „Do hor jen když jsem zdravý/zdravá!

2. Dodržujte vzdálenost alespoň 1 m

Pokud výjimečně nemůžete dodržovat minimální vzdálenost menší než 1 metr používejte ochranu úst a nosu. Některé horské aktivity (např. jízda na horských kolech) mohou vyžadovat větší vzdálenosti než obvykle.

3. Horské aktivity podnikejte v malých skupinách

Mějte na paměti, že se zvyšující se velikostí skupiny bude obtížnější udržet si odstup. Vyhněte se frekventovaným lokalitám.

4. Vyhněte se obvyklým rituálům

Například potřesení rukou, objetí, polibkům na vrcholu, nabízení láhve na pití ostatním apod.

5. Vezměte si s sebou ochranu úst a nosu a dezinfekční prostředek

Kromě běžného nouzového vybavení by měla být v batohu na každou výpravu přibalena i ochrana úst a nosu a dezinfekční prostředky.

6. V nouzové situaci, jako vždy

Poskytujete-li první pomoc, postupujte podle obecně platných pokynů, jen navíc používejte ochranu úst a nosu.

7. Ochrana úst a nosu v dopravních prostředcích

Kromě toho v každé řadě sedadel, a to včetně řady s řidičem, mohou být přepravovány pouze dvě osoby. Stále ale platí obecné doporučení - preferujte cestu do hor veřejnou dopravou.

Podmínky pro cestování do oblíbených destinací

17. června představilo české ministerstvo zahraničí nový web, na kterém lze nalézt přehledný seznam oblíbených zemí s podmínkami pro vstup na jejich území a návrat do ČR během letní cestovatelské sezóny.

dovolena2021.cz

Alpenverein Mitgliedskarte 2021

Alpenverein

skvělé pojištění (nejen) do hor
Staňte se členy rakouského alpského svazu, získejte výhodné celoroční pojištění outdoorových aktvit s množstvím výhod navíc.
Registrace Express >

Aktuality

Fotosoutěž 2021 výsledky

17. 09. 2021
Do 31. srpna 2021 probíhal na stránkách OEAV.CZ další ročník velké fotosoutěže s podtitulem LIDÉ –...

75 % sleva pro nové členy

02. 09. 2021
Až 16 měsíců členství za 445 Kč včetně pojištění a dalších výhod!  

Montana 194: Má to Skalák spočítané?

06. 08. 2021
Kdyby člověk lezl pravidelně jednu a tu samou cestu a dělal si na skálu značky, kam ze stupů...
Nahoru