Alpenverein OEAV.CZ Montana

Chceš se proletět? Nová Montana má křídla

Tohle číslo je hodně vzdušný zážitek. Písek, písek a ještě jednou písek. Ale taky tatranská žula a krušnohorský eklogit. Ekl… co? To máš fuk. Hlavně, že se po tom dá lézt. Tak otoč první stránku a vydej se vzhůru.

Hned na úvod na tebe z levého břehu Labáku vykoukne velkoformátová Jeptiška následována dalšími špičkovými záběry. To fotograf Honza Novák vyrazil v době nouzového stavu z domovské Francie do rodné vlasti. Jeho cesta přes hranice připomínala partyzánskou bojovku a protože k lezení přičuchl až ve Francii, ledasco ho v Labáku překvapilo - třeba korelace mezi množstvím kruhů a alkoholu.

Alpenverein OEAV.CZ Montana

Víš, jaký trest následuje za vyloupnutí mechu z cesty na Zbirohu? Že existují lidé, co nechodí do skal ani tak lézt, jako vrtat a čistit? A proč za otázkou “Vyleju ti pivo na hlavu, chceš?” musí přijít odpověď “Buď tak hodnej!”? Všechno se dozvíš v rozsáhlé reportáži, pro kterou Honza Navrátil vyrazil za Pepisem, Drnem a Háčkem.

Lezení v Ádru je mimo realitu pro spoustu současných lezců. Ale v roce 1989 to pro dva Američany představovalo pravý kulturní šok. Jejich průvodce King lezl v bačkorách, v jakých by gentleman po večeři usrkával svoji brandy, a místo aby se zajistil jedním pořádným friendem, montoval do spár chlupaté smyce, což podporovalo vyslechnutou statistiku, že pravověrný Ádrař dá podlahu v průměru dvakrát za život. Nemluvě o tom, že se právě schylovalo k Sametové revoluci. Prostě východ se vším všudy.

Počasí sice nepředpovíš, ale na podmínku v Tatrách si můžeš počkat, sbalit se a vyrazit. A Zdeněk Morávek ti ve čtvrtém díle seriálu Tatranská sezóna předloží další tipy na ty nejlepší cesty v okolí Gerlachu. Čtverky, pětky, šestky a sedmička taky není zakázané číslo. Jenom si vybrat.

Letošní čtvrtá Montana je jako knížka. Nabitá a inspirující. I díky další Tomášem Mlsem originálně přeložené kapitole z Mummeryho knihy, rozhovoru s Tomem Randallem nebo Bídově Korovizi.

Objednávka čísla přes SMS

I tohle číslo si můžeš objednat SMSkou: www.montana.cz/home/montana-2020-4/

A nezapomeň se na webu Montany přihlásit k odběru měsíčního lezeckého newsletteru, protože spousta se toho do časopisu nevejde: www.montana.cz

Alpenverein OEAV.CZ

Zvýhodněné předplatné pro členy Alpenvereinu OEAV.CZ

Členové Alpenvereinu registrovaní kanceláří OEAV.CZ mohou využít slevu na předplatné Montany, a to jak rovnou při registraci členství na aktuální rok tak dodatečně.

Podrobnosti o předplatném

Alpenverein Mitgliedskarte 2021

Alpenverein

skvělé pojištění (nejen) do hor
Staňte se členy rakouského alpského svazu, získejte výhodné celoroční pojištění outdoorových aktvit s množstvím výhod navíc.
Registrace Express >

Aktuality

Výjimečně máme v pondělí zavřeno

30. 06. 2022
V pondělí 4. července 2022 má naše brněnská prodejna na Údolní 57 zavřeno. Stejně tak během...

Nové průvodce na cesty, mapy do hor a čtení o horách

27. 06. 2022
Aktualizovaná nabídka naší prodejny pro léto 2022.

Největší Výstava stanů v Evropě odstartovala

27. 06. 2022
Po loňském požáru opět 4camping.cz otevřel brány Výstavy stanů, která se letos symbolicky vrací ke...
Nahoru