Alpenverein Oeav Jak bezpečně zahájit zimní sezónu

Jak bezpečně zahájit skialpinistickou sezónu

Zima začala skvěle. Rekordní množství sněhu a nízké teploty charakterizovaly letošní začátek zimy ve východních Alpách. V terénu však bylo v několika dnech také vysoké lavinové nebezpečí (stupeň 4 na pětibodové stupnici). Alpský svaz očekává i v letošní sezóně vysoký počet skialpinistů. V lavinách stále každou zimu umírá v průměru 22 lidí – aby se tento počet snížil, věnuje se rakouský Alpenverein již desítky let prevenci a osvětě. Nabízí pět tipů pro bezpečnou skialpinistickou sezónu.

Aktuální informace o lavinách: Lawinen update 23/24

Úspěšné přednáškové turné rakouského Alpenvereinu poskytuje cenný teoretický základ pro zimní turistickou sezón. Podívejte se na záznam živého přenosu z 13. prosince 2023. Horský vůdce Michael Larcher osvětluje vybrané lavinové události z uplynulé zimy a pomáhá posluchačům zlepšit povědomí o zákonitostech nebezpečí a osvojit si základní bezpečnostní opatření. Druhá část prezentace nabízí spoustu praktických poznatků pro skialpinisty: jak funguje nouzové vybavení, jak funguje kontrola lavinového vysílače, jak efektivně hledat zasypané oběti a kde najdete kurzy pro nácvik lavinové nouze. Alpský svaz doporučuje k prohloubení vašich znalostí interaktivní e-learningy "Skialpinistické standardy: na túře" a "Lavinová nouzová situace", které jsou zdarma k dispozici v Akademii Alpského svazu.

Tipy na lyžařské túry

Na rozdíl od zabezpečených lyžařských areálů číhají ve volném terénu další nebezpečí, která vyžadují zodpovědnost a znalost rizik. I jednoduché rady mohou pomoci snížit riziko lavin. "Při cestách ve volném lyžařském terénu by měl mít každý vždy na paměti tři otázky: Jak? Co? Kde?" říká Michael Larcher, vedoucí oddělení horských sportů Rakouského alpského svazu.

  • Jak nebezpečné je to dnes? Jaký stupeň nebezpečí udává lavinová zpráva?
  • Jaký je dnes lavinový problém? Jedná se o závěje, starý sníh nebo něco jiného?
  • Kde, v jaké nadmořské výšce a směru svahu jsou nebezpečná místa?

"S těmito základními otázkami a rozhodovacím nástrojem, jako je metoda "Stop nebo Go", pak mohu dělat dobře podložená rozhodnutí," říká Michael Larcher. Před první lyžařskou túrou byste se také měli zamyslet nad svým vybavením.

Související článek
Bezpečnost

Pět lavinových problémů

Prudký rozmach obliby skitouringu přivádí do prostředí zimních hor mnoho nových příznivců tohoto...

Alpenverein Oeav Jan bezpečně zahájit zimní sezónu
Risk'n'fun tréninkový program Alpského klubu mládeže: S dětmi v terénu (foto: Lilo Krebernik).

Nouzové vybavení

Součástí povinného školení na začátku sezóny je také kontrola vybavení lavinového vysílače: lavinový vysílač je vybaven čerstvými a kvalitními bateriemi. U lavinové lopaty zkontrolujeme, zda všechny jistící mechanismy správně fungují. Nezřídka se stává, že jsou blokovací tlačítka zrezivělá a zaseknutá - stačí je vyčistit a trochu namazat. Blokovací mechanismus je také slabým místem sondy. Po montáži musí spolehlivě držet a segmenty sondy nesmí mít žádnou vůli.

Kromě nouzového vybavení lopatka/sonda/LVS zařízení doporučuje Alpský svaz používat batohy s airbagem. Michael Larcher vysvětluje: "U této části vybavení je stále jasnější, že budoucnost bude elektrická. Superkompenzační zařízení je technologie, která nejlépe slouží tomuto účelu". Kromě toho by v batohu měl být vždy bivakovací pytel a balíček první pomoci. Dobře vynaloženými penězi je také servis lyží na začátku sezóny, protože dobrý skluz a ostré hrany jsou rozhodně bezpečnostním faktorem.

Rezervujte si své vybavení včas v naší Outdoorové půjčovně. 

Související článek
Bezpečnost

Záchrana v lavině

Základním fyzikálním principem je separace částic dle velikosti během pohybu. Velké částice mají...

Alpenverein Oeav Jak bezpečně zahájit zimní sezónu
Sněhová deska (Foto: Alessandro Zappalorto/Shutterstock.com)

Plánování: nová éra na obzoru

Kromě dobře fungujícího vybavení a fyzické zdatnosti hraje rozhodující roli také pečlivé plánování zájezdů. Kromě klasických průvodců se stále častěji využívají aplikace, jako je například alpenvereinaktiv.com, které nabízejí podrobný popis trasy, GPS stopu a fotografie ke každé lyžařské túře. Zobrazuje se aktuální situační zpráva pro danou oblast. Nová mapová vrstva "Mapa lavinového terénního nebezpečí" (ATHM) ukazuje, do jaké míry terén může spustit deskové laviny.

Webové stránky skitourenguru.ch nabízejí zcela nový rozměr plánování lyžařských túr. "Výběr túry je podpořen algoritmem, který ve svých výpočtech zohledňuje jak faktory ovlivňující terén, tak i sněhové podmínky. Je to začátek nové éry v plánování lyžařských túr," říká Michael Larcher. Nástroj, který vznikl ve Švýcarsku, má nyní ve svém programu také 2 500 lyžařských túr v Rakousku a denně je porovnává s nejnovějšími informacemi z lavinových výstražných služeb a digitálního výškového modelu. Z toho se vypočítá ukazatel rizika, který se pak zobrazí v symbolických barvách zelená/žlutá/červená.

Další zajímavé informace naleznete na: skitouru.com

 

Alpenverein OEAV.CZ
Outdoorová půjčovna Alpenverein OEAV.CZ
Outdoorová půjčovna
Na zimní túru s kvalitním vybavením

Vybavíme vás na sněžnice, na túru po ledovci anebo zapůjčíme lavinový set (vyhledávač + sonda + lopata).
Využijte výhodné víkendové sazby!

Staňte se členem
Alpenvereinu

Využívejte skvělé pojištění nejen do hor s řadou dalších výhod.

Z aktuálního dění