Alpenverein OEAV.CZ Montana 194

Montana 194: Má to Skalák spočítané?

Kdyby člověk lezl pravidelně jednu a tu samou cestu a dělal si na skálu značky, kam ze stupů dosáhne, poznal by, že stojí rok od roku níž. Písek zpod nohou lezců se průběžně odsypává a stupy se prohlubují nebo dočista mizí. Také lana se více a více zařezávají do měkkého materiálu a pískovcové věže ve Skaláku dostávají z neznalosti či neohleduplnosti pořádně zabrat. Jak to vnímají ti, které skalní město odkojilo?

Alpenverein OEAV.CZ Montana 194

Reportáž s názvem Rozsypaný a vysypaný do nové Montany vznikala téměř rok na základě rozhovorů s Bojsou, Alenou Čepelkovou, Jurášem Šeflem, Vláďou Sochorem, Petrem Kořínkem a Kwjetákem. Objevují se v ní úvahy, které nemusí být každému po chuti, ale neboj se: cílem není lezení ve Skaláku zakázat. Cílem je vrátit do skal pokoru a úctu.

Alpenverein OEAV.CZ Montana 194

Říká ti něco jméno Tom Ballard?

Dalo by říct, že ve světě horolezení patřil mezi šlechtu. Jeho matka Alison Hargreavesová jako první člověk vylezla sólo šest velkých severních alpských stěn během jedné jediné sezony. V roce 1995 ale zahynula při sestupu z K2. Podobný osud potkal také Toma Ballarda: když zmizel na Nanga Parbatu, dostal se do hlavních zpráv po celém světě. Velký článek Michaela Levyho v nové Montaně se věnuje jejich výjimečným životům a odchodům.

Alpenverein OEAV.CZ Montana 194

Martin Varga připravil do 194. Montany povídání o tom, jak se zrodila jeho cesta Forever Young 9+ na Cima Grande a jak to vůbec s prvovýstupy v takto ikonických stěnách chodí: jak může jakýsi kluk ze Slovenska napochodovat s vrtačkou k úpatí a směle nastoupit do stěny pět metrů nalevo od legendární diretky Hasse–Brandler? Je snad nezbytné někoho předem požádat o svolení? 

Alpenverein OEAV.CZ Montana 194

Hned dvakrát se v Montaně objevuje Dušan „Stoupa“ Janák.

Jednou v roli autora článku o adršpašských cestách, které se vymykají z tradičního odírání zad, kolen a nervů v širočinách a nabízejí docela fajn lezení také pro ty, co si mysleli, že v Ádru nikdy nic nevylezou. A podruhé jakožto objekt Pepeho fotoportrétu – takhle docenta sociologie Stoupu určitě neznáš. 

Do rubriky Holky na laně pak na základě svých zkušeností ze sedmitisícovek sepsala Katka Mandulová jakýsi motivační manuál pro dámy toužící objevovat svět, ve kterém s přibývající výškou sice vzduch řídne, ale obzory se rozšiřují.
 

Alpenverein OEAV.CZ Montana 194

88 stránek čtení, které tě obohatí – s takovou vizí Montanu tvoříme.

Objednej si aktuální vydání online. Pošleme ti ho do schránky: www.montana.cz/montana-2021-194

A nezapomeň se zdarma přihlásit k odběru newsletteru Lezecké slovo. Posíláme ho jednou za měsíc, aby ti udělal lepší den: www.montana.cz/newsletter

Fajn četbu přeje za celou redakci Honza Navrátil (navratil@montana.cz)
 

Alpenverein OEAV.CZ

Zvýhodněné předplatné

Členové Alpenvereinu registrovaní kanceláří OEAV.CZ si mohou časopis Montana objednat za zvýhodněnou cenu 420 Kč (6 čísel/rok, běžná cena 490 Kč). Po odeslání objednávkového formuláře vám na uvedený e-mail dorazí pokyny k úhradě předplatného. Časopis vám po té začne chodit na korespondenční adresu od nejbližíšího čísla. Nabídka platí pro doručování v rámci ČR.

Objednávka zasílání pro členy OEAV.CZ

Alpenverein Mitgliedskarte 2021

Alpenverein

skvělé pojištění (nejen) do hor
Staňte se členy rakouského alpského svazu, získejte výhodné celoroční pojištění outdoorových aktvit s množstvím výhod navíc.
Registrace Express >

Aktuality

Výjimečně máme v pondělí zavřeno

30. 06. 2022
V pondělí 4. července 2022 má naše brněnská prodejna na Údolní 57 zavřeno. Stejně tak během...

Nové průvodce na cesty, mapy do hor a čtení o horách

27. 06. 2022
Aktualizovaná nabídka naší prodejny pro léto 2022.

Největší Výstava stanů v Evropě odstartovala

27. 06. 2022
Po loňském požáru opět 4camping.cz otevřel brány Výstavy stanů, která se letos symbolicky vrací ke...
Nahoru