Alpenverein OEAV.CZ Montana

Montana 195: Svědectví o rozmanitosti

Barevné chyty až příliš často mění svou polohu na to, aby uměle vytvořené linie představovaly hodnotnou a trvalou výzvu. Než celou sekvenci zkrokuješ, cestu ti někdo sundá. Takže to pravé dobrodružství čeká někde venku. A se vším, co k němu patří: selháními, neúspěchy, nepřízní počasí a mizernou podmínkou, umanutými návraty, nacvičováním a konečně pak i výkonem, kvůli kterému si snad začněš psát deník.

Alpenverein OEAV.CZ Montana

Nová Montana je opět především o životě venku a začíná rozhovorem s devatenáctiletou slečnou, která sice k lezení přičichla na typické sklepní bouldrovce, ale rychle pochopila, že bušení na umělce se nedá s  rozmanitostí skal srovnávat. Martina Demmel začala lézt v patnácti, téměř netrénuje a po čtyřech letech od prvního navázaní na lano přelezla 9a. 

Alpenverein OEAV.CZ Montana

Vašek Chlum za celý svůj lezecký život téměř nevytáhl paty z Českého ráje. Možná i díky tomu se mezi lezci traduje, že chceš-li si vylézt ve Skaláku hezkou klasickou cestu, hledej tu, pod kterou je podepsán Chlum. Jen jednu jeho cestu nejspíš už nikdo nikdy nevyleze. Není tak obtížná nebo snad nebezpečná. Spíše by se dalo říct, že je posvátná.

Alpenverein OEAV.CZ Montana

Normandie možná nemá to jméno jako Fontainebleau, Ceüse, Verdon nebo Calanques. Nicméně volné lezení se tady vyvíjelo stejně bouřlivě jako jinde ve Francii a ani tamní oblasti nebyly ušetřeny války skob. Honza Virt připravil do Montany sérii inspirativních fotek a samotní normandští lezci pro tebe popsali ty nejlepší oblasti včetně ikonických linií a tipů, co dělat, až si prolezeš kůži na prstech.

Alpenverein OEAV.CZ Montana

Velké stěny, skialpinismus, extrémní sjezdy, himálajské expedice, sportovní lezení, alpské túry, bouldering. To všechno patří pod jeden souhrnný termín: horolezectví. Jirka Švihálek prošel všemi těmito disciplínami – dalo by se říct, že se ze skialpinisty stal boulderista – a jeho řádky lze chápat jako svědectví o neskutečné rozmanitosti našeho sportu.

Z deníku bránického alpinisty se dočteš, jak se zrodila cesta Oat Flake Madness (7c+), kterou letos v létě vytyčilo trio Matěj Svojtka, Ondra Tůma a Jáchym Srb v západní stěně masivu Jungfrau. A Pepeho fotoportrét ti představí Honzu „Trávu“ Trávníčka při takovém tom domácím žvýkání.

Alpenverein OEAV.CZ Montana

Jo a titulka nové Montany? Ta je prostě pro Něj – protože si medaili zaslouží.

Objednej si aktuální Montanu online. Pošleme ti ji do schránky: www.montana.cz/montana-2021-195

Fajn četbu přeje za celou redakci Honza Navrátil (navratil@montana.cz)

Alpenverein OEAV.CZ Montana

Zvýhodněné předplatné

Členové Alpenvereinu registrovaní kanceláří OEAV.CZ si mohou časopis Montana objednat za zvýhodněnou cenu 420 Kč (6 čísel/rok, běžná cena 490 Kč). Po odeslání objednávkového formuláře vám na uvedený e-mail dorazí pokyny k úhradě předplatného. Časopis vám po té začne chodit na korespondenční adresu od nejbližíšího čísla. Nabídka platí pro doručování v rámci ČR.

Objednávka zasílání pro členy OEAV.CZ

Alpenverein Mitgliedskarte 2021

Alpenverein

skvělé pojištění (nejen) do hor
Staňte se členy rakouského alpského svazu, získejte výhodné celoroční pojištění outdoorových aktvit s množstvím výhod navíc.
Registrace Express >

Aktuality

Vychází SWISSmag podzim-zima 21/22

19. 10. 2021
Hlavním tématem vydání jsou ledovce, jimiž se můžete pokochat na mnoha velkých fotografiích,...

Vychází magazín Bergauf 04.2021

05. 10. 2021
Bergauf je členským časopisem rakouského Alpenvereinu (vychází pouze v němčině). V rámci Rakouska...

Fotosoutěž 2021 výsledky

17. 09. 2021
Do 31. srpna 2021 probíhal na stránkách OEAV.CZ další ročník velké fotosoutěže s podtitulem LIDÉ –...
Nahoru