Montana 196 Alpenverein OEAV.CZ

Montana 196: Kras a jiné vápno na odstřel

Představ si, že uděláš cestu, o které se po další dlouhá léta hovoří jako o milníku lezecké historie. Ačkoliv jde „o pouhé“ 8b+, řada lezců se do něj kvůli vyšší vzdálenosti nýtů nehrne. Výzva pro ty nejlepší. Výzva demonstrující tvou tehdejší mentální převahu. Výzva, která už ale neexistuje. Byla odstřelena a včetně nýtů odvezena na korbách náklaďáků. 

V poslední letošní Montaně tě čeká lezení ve všech možných podobách. Přes neuvěřitelný potenciál Býčí skály v Moravském krase a zimní bouldering tamtéž, se dostaneš do Tater, kde odvážným okruhem vzdáš čest Arno Puškášovi, a oklikkou přes asijského El Capitana se dostaneš až do rakouské oblasti Lorüns, jejíž slavná historie je – doslova – na odstřel.

Montana 196 Alpenverein OEAV.CZ

Lukáš „Asu“ Abt a Adam Ondra strávili na Býčí skále kus podzimu a padaly nejen volné přelezy starých hákovaček, ale také úplné nové linie a nadějné pokusy v dardách, v nichž chyty a stupy téměř nenajdeš. Adam dokonce vyslovil odvážnou myšlenku, že by se Býčí skála po naplnění svého potenciálu mohla stát nejtěžším sektorem světa. Jen posuď součet již hotových i zatím pouze zamýšlených linií: 2x 9c, 1x 9b+, 3x 9b, 2x 9a+, 6x 9a. Každopádně, protože tvé lano teď asi na nějaký čas poputuje do kouta, připravili pro tebe Asu s Adamem také tipy na zimní bouldering v Krase. Ať si zvykáš na (ne)tření.

Montana 196 Alpenverein OEAV.CZ

Cesty Beata Kammerlandera zmizely v prachu dějin. Doslova. Pohltil je neustále se rozšiřující lom, který rakouskou oblast Lorüns ohrožuje. Představ si to, jakoby někdo těžil kámen na druhé straně Suchých skal a postupně odpadávala jedna věž za druhou – První věž, Vlajková věž,... Tohle se děje v oblasti Lorüns a Babsi Zangerl bojuje za její záchranu. Při společném povídání vznikl text, který ti ukáže, že za své ostrovy svobody musíme bojovat.

Montana 196 Alpenverein OEAV.CZ

Arno Puškáš je legenda. Určitě jeden z nejlepších tatranských horolezců. Když v roce 2001 odešel do horolezeckého nebe, zůstala po něm ve Vysokých Tatrách řada nádherných lezeckých linií. Vlado Tatarka se ještě v témže roce rozhodl nejkrásnější Puškášovy cesty propojit do jedné velkolepé túry – Puškášova ronda. Bohužel ji nedokončil. Zahynul na Ganku. Idea Puškášova ronda ale v Tatrách stále žije a Grzegorz Folta ti ho představí z pohledu historika i zúčastněného.

Montana 196 Alpenverein OEAV.CZ

A dál? Dan Podraský tě vezme do stěny asijského El Capitana a provede tě nekonečnými spárami až na vrchol Russian Tower. Mimochodem – kluci téměř kilometrovou stěnou prostoupili za 11,5 hodiny, a tedy rychleji než Lynn Hill při svém pokusu v roce 1994. Při čtení povídky Prokopa Kudlika si možná budeš tu a tam říkat, zdali autor nepsal o tobě – obzvláště, máš-li v oblibě „kvaky“.  A Pavel Paloncý tomu dá na závěr trochu švuňk a představí ti scénu horských rychovýstupů, při nichž začínáš lehkým poklusem v tričku a trenkách a končíš v rukavicích, s mačkami na nohou a srdcem na pokraji exploze.

Montana 196 Alpenverein OEAV.CZ

Aktuální Montanu si objednej online.

Pošleme ti ji do schránky: www.montana.cz/montana-2021-196

Povznášející čtení ti přeje Honza Navrátil (navratil@montana.cz)

 

Montana 196 Alpenverein OEAV.CZ

Zvýhodněné předplatné

Členové Alpenvereinu registrovaní kanceláří OEAV.CZ si mohou časopis Montana objednat za zvýhodněnou cenu 420 Kč (6 čísel/rok, běžná cena 490 Kč). Po odeslání objednávkového formuláře vám na uvedený e-mail dorazí pokyny k úhradě předplatného. Časopis vám po té začne chodit na korespondenční adresu od nejbližíšího čísla. Nabídka platí pro doručování v rámci ČR.

Od 1. ledna o stovku dráž

Pozor - od 1. 1. 2022 už pořídíš předplatné za 520 Kč (člen OEAV) / 590 Kč (běžná cena)

Předplatné jako dárek

To taky není špatný nápad. Napiš do redakce na navratil@montana.cz, parádní dárkový poukaz ti pošlou zdarma.Objednávka zasílání pro členy OEAV.CZ

Alpenverein Mitgliedskarte 2021

Alpenverein

skvělé pojištění (nejen) do hor
Staňte se členy rakouského alpského svazu, získejte výhodné celoroční pojištění outdoorových aktvit s množstvím výhod navíc.
Registrace Express >

Aktuality

Cestování do Alp – Covid 19

19. 05. 2022
Na této stránce uvádíme aktuální pravidla a doporučení ohledně opatření proti šíření koronaviru...

Chaty Alpenvereinu zahajují letní sezónu 2022 plné nadějí

19. 05. 2022
Když se znovu otepluje a sníh pomalu ustupuje do vysokých hor, většina chat Alpenvereinu zahajuje...

Nové průvodce na cesty, mapy do hor a čtení o horách

16. 05. 2022
Aktualizovaná nabídka naší prodejny pro léto 2022.
Nahoru