alpenverein, oeav, Montana 199

Za dobrodružstvím na moře při plachtění i DWS vyrazil do Řecka Nicolas Favresse

Na plachetnici s veselou partou lezců, ze kterých se rozhodnul udělat námořníky, se vypravil po stopách svého dětství kolem Zakynthosu.

Pročtěte si ukázku obsahu nejnovějšího čísla.

alpenverein, oeav, Montana 199, Deep Water Solo

Deep Water Solo à la Gypsy Junk Show

Jan Novák

Nico Favresse, mytický Belgičan žijící ve Francii, je většinou spojován s bigwallovým lezením a hraním na kytaru po boku svého parťáka Seana Villanueva O’Driscoll. Nikdo však netuší, že právě on jako jeden z prvních začal lozit psicobloc, a to v době, kdy touto lezeckou aktivitou proslavený Chris Sharma začínal tak akorát kouřit jointy na kalifornských boulderech a o nějakém lezení nad vodou bez lana v té době neměl ani páru.

alpenverein, oeav, Montana 199, Za letním lezením. Do Dalmácie?

Za letním lezením. Do Dalmácie?

Prokop Kudlik

Alespoň před přímým sluncem, když ne před vedrem, nacházím útočiště v útrobách starého fotbalového stadionu ve Splitu. Sestupuji po příkrém schodišti a nasávám povědomý pach. Pryž, pot, magnézium. Lezecká stěna. Na chvíli tak unikám ráji vyznavačů tradiční letní relaxace – světu nafukovacích matrací, odpoledních spánků a věčného souboje opalovacího krému se škvařící se kůží. Kvůli překližce tu ale nejsem. Moje přítomnost je oklikou k netradičnímu dobrodružství plnému protikladů.

alpenverein, oeav, Montana 199, 25 let manželství s Nepálem

Dvacet pět let manželství s Nepálem

Honza „Tráva“ Trávníček, Alpinismus, vysokohorskou turistiku či kopcolezení, jak sám nazývá své působení v horách, nepovažuje za žádný závod. Nezajímá ho soutěžení, kdo výš, kdo rychleji a kdo obtížněji. Prostě ho baví tam být a užívat si pohodu hor.

Poprvé jsem se do nepálského ráje dostal v minulém tisíciletí. Tenkrát byl Nepál ještě úplně jiný. Nechci hodnotit, zda lepší či horší. Doba se mění a s ní i vše, na co jsme zvyklí. Těch 25 let, během nichž změny sleduji, je docela dlouhá doba i u nás, natož v dynamicky rozvíjejícím se Nepálu. Čeho si všimneš na první pohled? Thamel už není prašná čtvrť, peníze už nemusíš měnit v temných uličkách, už není potřeba každý večer startovat agregát atd. Na následujících řádcích bych se ale chtěl věnovat něčemu jinému. Zkusím zavzpomínat, jak se během těch let pozměnil turismus a lezení na vysoké kopce. Posledních 7 let s Miri v Nepálu trávíme téměř polovinu každého roku a za těch šest měsíců už se ledasco postřehnout dá.

alpenverein, oeav, Montana 199, Skalní jehla na Pfaffensteinu

Sedí hlava Barbarine stále ještě pevně?

Mike Jäger

Skalní jehla na Pfaffensteinu je pro horolezce tabu. Někdy však existuje výjimka – i horolezci totiž musí pomáhat a chránit. A co je v nebezpečí? Hlava skalní panny.

Barbarine u Pfaffendorfu je jednou z dominant Labských pískovců. Podle legendy jde o pannu proměněnou v kámen. Místo modlení v kostele šla dívka do Pfaffensteinu sbírat borůvky a matka ji za tuto neposlušnost proklela. Možná došlo i k setkání s lesníkem, kdo ví. Každopádně kletba dívku zasáhla a dnes tak den co den turisté při pohledu z náhorní plošiny stolové hory Pfaffenstein žasnou nad impozantním štíhlým skalním pilířem.

alpenverein, oeav, Montana 199, Za letním lezením. Do Dalmácie?

Cesta k cestám

Martin Murár

O pár chvíľ sme už pri Plese nad Skokom. Odtiaľ už jasne rozoznávam reliéf hangu, ktorý vďaka cestám vznikajúcim na ňom, vystúpil z anonymity. Viem, že dostal názov Anjelský a už sú na ňom vylezené a odistené štyri trojdĺžkové línie.

alpenverein, oeav, Montana 199, obálka

Aktuální Montanu si objednej online.

Pošleme ti ji do schránky: www.montana.cz/montana-2022-199

alpenverein-oeav-logo

Zvýhodněné předplatné

Členové Alpenvereinu registrovaní kanceláří OEAV.CZ si mohou časopis Montana objednat za zvýhodněnou cenu 520 Kč (6 čísel/rok, běžná cena 590 Kč). Po odeslání objednávkového formuláře vám na uvedený e-mail dorazí pokyny k úhradě předplatného. Časopis vám po té začne chodit na korespondenční adresu od nejbližšího čísla. Nabídka platí pro doručování v rámci ČR.

Předplatné jako dárek

To taky není špatný nápad. Napiš do redakce na stolarik@montana.cz parádní dárkový poukaz ti pošlou zdarma.

Objednávka zasílání pro členy OEAV.CZ

Alpenverein Mitgliedskarte 2021

Alpenverein

skvělé pojištění (nejen) do hor
Staňte se členy rakouského alpského svazu, získejte výhodné celoroční pojištění outdoorových aktvit s množstvím výhod navíc.
Registrace Express >

Aktuality

Výjimečně máme v pondělí zavřeno

30. 06. 2022
V pondělí 4. července 2022 má naše brněnská prodejna na Údolní 57 zavřeno. Stejně tak během...

Nové průvodce na cesty, mapy do hor a čtení o horách

27. 06. 2022
Aktualizovaná nabídka naší prodejny pro léto 2022.

Největší Výstava stanů v Evropě odstartovala

27. 06. 2022
Po loňském požáru opět 4camping.cz otevřel brány Výstavy stanů, která se letos symbolicky vrací ke...
Nahoru