Alpenverein OEAV.CZ Alpe Adria Trail

Alpe Adria Trail

Zažijte Alpy jako za starých časů

Díl 1. Korutany, Rakousko

Ještě před rokem by si nikdo z nás ani nepomyslel, jak úžasným zážitkem bude přechod státních hranic. Na dálkové trase AAT si takové okamžiky vychutnáme dokonce několikrát. Pojeďte zažít Alpy za starých časů! Než se svět vrátí k normálu, máme neopakovatelnou příležitost objevovat i ta nejkrásnější místa skoro sami. 

Alpenverein OEAV.CZ Alpe Adria Trail

Celá trasa Alpe-Adria-Trail měří 750 kilometrů. Jistotou je, že nezklame jediný z nich. Jen nemnozí z nás si však mohou vyčlenit měsíc a půl na absolvování 43 etap spojujících nejvyšší horu Rakouska Grossglockner s pobřežím Jadranu. Proto není vůbec špatný nápad, projít si AAT na pokračování. Síla zážitku je spojena s vlastním putováním, i kdyby to bylo jen na jediný týden! Na jaře třeba do Slovinska, v létě do Rakouska, na podzim do Itálie. Na trase uvidíte, že nebudete jediní, kdo se na AAT vrací.

Dálková trasa vás svou rozmanitostí nadchne. Navíc si můžete být jisti, že vás nakonec okouzlí úplně jiná místa než ta, která slibuje knižní průvodce jako hlavní atrakce. Je to tak vždycky. Potenciál krajiny umocňuje počasí, východy a západy slunce, především pak nečekaná setkání, skvělé jídlo, anebo také únava, puchýře, vedro na padnutí nebo odpolední bouřka s lijákem, na jehož konci vás uvítá vlídné teplo hotelového pokoje. Ale kde začít? Kde je to nejvíc, když každá etapa nabízí tolik zajímavostí? 

Zde je několik tipů na etapy, které vás provedou úžasnou krajinou třítisícových hor, průzračných jezer, hlubokých lesů a malebných údolí. Sbalte batoh, vezměte pohorky a vyrazte do Korutan, kde trasa začíná.

Alpenverein OEAV.CZ Alpe Adria Trail

Startujeme v Národním parku Hohe Tauern

Úpatí nejvyšší hory Rakouska Gross Glockneru je výchozím bodem dálkové trasy, která se v úvodních etapách klikatí srdcem národního parku Hohe Tauern. U nejdelšího rakouského ledovce Pasterze se chce vyfotit každý. Drsná krása velehor podkreslená zurčením potoků a hukotem vodopádů je velkolepým entrée celého trailu.

Alpenverein OEAV.CZ Alpe Adria Trail

Filozofií dálkové trasy je představit nejen rozmanitost horské přírody, ale také odlišné kultury a život lidí po dlouhá staletí utvářejících krajinu v údolích. Pěší putování je skvělým způsobem, jak si připomenout aspekty života zemědělců v horách. Zdejší hospodaření se odehrávalo prakticky jen letních měsících. Po celé délce údolí Möll jsou zřetelné stopy této zemědělské činnosti. I dnes zde najdeme celoročně obydlené usedlosti nacházející se vysoko nad dnem údolí. Můžete si jen domýšlet, jak náročný život měli kdysi obyvatelé, kteří rozhodně neměli k dispozici žádnou příjezdovou cestu, natož auto, aby se dostali do údolí, nebo co pro děti znamenalo docházení do školy. Život na odlehlém horském statku měl jistě jen málo společného s naší romantickou představou alpských horských chat. Přesto se však při návštěvě takového statku neubráníme myšlence na idylické "staré dobré časy".

Zastavte se v Mallnitz. Je to přesně místo, kde se vyplatí zůstat alespoň na jeden celý den. Odbočka do nitra národního parku za to stojí! V údolí Seebachtal objevíte jezero Stappitzersee obklopené svěžími loukami. Na konci doby ledové zde po zániku ledovce došlo k obřímu sesuvu, který údolí přehradil. Dnes zde hnízdí celá řada ptačích druhů a jezero je zvláště chráněným územím. Údolí uzavírá masiv Hochalmspitze pokrytý zejména z jižní a východní strany bělostnými ledovci. 

Alpenverein OEAV.CZ Alpe Adria Trail

TIP AUTORA 

Vyjeďte lanovkou k horské chatě Hanoverhaus, výhled z ptačí perspektivy je nezapomenutelný. Navíc je to jen hodina chůze na vrchol Ankogel dosahující slušných 3 252 metrů. V Mallnitz rozhodně navštivte centrum národního parku Hohe Tauern / Vysoké Taury. Park je se svojí rozlohou 1 834 km2 největším chráněným územím ve střední Evropě. Nejvyšší status ochrany využívá původní divoká příroda i zdejší krajina obdělávaná horskými zemědělci. Interaktivní expozice představuje neuvěřitelné struktury viditelné pouze pod mikroskopem, děti si užijí ukázky života v horských bystřinách, řadu exponátů tvoří fauna národního parku. Více na www.bios-hohetauern.at

Alpenverein OEAV.CZ Alpe Adria Trail

Níže po proudu si potok Mallnitzbach vyhloubil ve skalním masivu soutěsku Rabischschlucht. Několik vyhlídkových plošin přímo nad potokem zaručuje nádherný výhled na kaskádu bouřících peřejí. Následně vás čeká soutěska Groppensteinschlucht, která je jednou z nejúžasnějších soutěsek v celých Korutanech. Divoká voda tvoří hluboké tůně, z jedné do následující si řítí fotogenické vodopády. 

Po těchto dramatických přírodních sceneriích si zasloužíte skvělou kávu v Obervellachu. Obec byla centrem těžby zlata ve Vysokých Taurách, což byl důvod, že zde sídlili nejvyšší státní úředníci monarchie pro „vnitřní Rakousko“ (Štýrsko, Korutany, Kraňsko, Gorice, Terst) a my dnes můžeme obdivovat nádherné budovy na hlavním náměstí a honosný farní kostel sv. Martina z těchto doslova zlatých časů.

Alpenverein OEAV.CZ Alpe Adria Trail

Pokračujeme do biosférické rezervace Nockberge

Etapa číslo 12 stoupá z idylického městečka Seeboden k horské chatě Sommereggerhütte. Až dosáhnete mohutného „Kamenného stolu“, dopřejte si odpočinek s prvními výhledy. Ještě vás čeká další porce výškových metrů, než se vyhoupnete na hřeben Millstätterských Alp. Prvním z řady vrcholů je Tschiernock ve výšce více než 2000 metrů nad mořem. Jako na dlani budete mít jezero Millstätter See, jižní horizont uzavírají Julské Alpy, na západě se vypíná vám již známá Hochalmspitze. Cílem etapy je vyhlášená horská chata Alexanderhütte ve výšce 1 786 m. Jen málokde si vychutnáte večeři při zapadajícím slunci s tak nádherným výhledem!

Alpenverein OEAV.CZ Alpe Adria Trail

Trasa pokračuje mírně zvlněnými alpskými loukami na Millstätter Törl a řadu dalších vyhlídkových míst. Vrcholy zdobí alpské kříže, fascinující je zejména Granátová brána / Granaten Tor. Kubistické vzory starořímské a řecké architektury inspirovaly myšlenku vzdát touto majestátní bránou hold zásobám granátů v regionu. Najdete si suvenýr? 

Než zahájíte, pro to nepřiznat, nekonečný sestup do obce Dobratsch, užijte si výhledy na zaoblené pohoří Nockberge. Zde stojíme na prahu biosférické rezervace UNESCO. Tyto rezervace se na rozdíl od národních parků zabývají nejen ochranou vlastní přírody, ale také působením člověka jako součásti přírody. Pro Nockberge jsou charakteristické alpinské louky, jejichž biodiverzitu pomáhá po staletí udržovat pastevectví. Jedinečnou oblast obývá mj. 69 druhů ptáků, z nichž 13 je na „červeném seznamu“ ohrožených druhů.

Alpenverein OEAV.CZ Alpe Adria Trail

Země lesů a jezer

Pro spolkovou zemi Korutany jsou charakteristická jezera. Najdeme jich tu neuvěřitelných 1270. Za doporučení proto stojí etapa spojující jezero nejbohatší na ryby a jezero největší, nejznámější a nejoslnivější, tedy jezera Ossiacher See a Wörthersee. 

Alpenverein OEAV.CZ Alpe Adria Trail

TIP AUTORA

V Korutanech zapomeňte na střídmou horskou stravu. K poznání kultury cizích krajů nezbytně patří i gastronomie. Kdybyste si měli takové potěšení dopřát jedinkrát, zarezervujte si místo ve vyhlášené rybářské restauraci Stifftschmiede v Ossiachu. Budova bývalé kovárny přiléhá k tisíc let starému klášteru. Kuchyni zde pevnou rukou vládne osiašský rybníkář Gerhard Satran připravující delikátní pokrmy na sporáku s plápolajícím ohněm. Spolu s týmem kuchařů a číšníků udělá pro hosty první poslední. Není náhoda, že dodnes najdete na vnitřních dveřích restaurace samolepku s hvězdičkami Michelin. Více na www.stiftsschmiede.at

Alpenverein OEAV.CZ Alpe Adria Trail

Z výchozího bodu, historického opatství Ossiach, stezka stoupá pod klenbou stromů Ossiašskou roklí podél fotogenické kaskády potoka. Z lůna lesa vystoupíte v obci Oberdorf. Kostelík sv. Jana Křtitele pochází z roku 1355. Před vstupem se nacházejí římské kameny z okolí a ve zdech jsou zabudovány některé vzácné římské náhrobky. Jedná se o nejvýznamnější sbírku těchto památek v Korutanech.

Za obcí se v lesích ukrývá tajuplná zřícenina kdysi rozsáhlého a silně opevněného hradu Hohenwart. Vychutnejte si výhled na ikonický poutní kostel sv. Jiří na vrcholku nad údolím. O několik kilometrů dál se vyplatí skočit do chladné vody jezera Saissersee v barvě dobře uleželé whisky. Kousek před Veldenem neváhejte s menší zacházkou na populární vyhlídku Hohes Kreuz. Otevře se vám úžasný panoramatický výhled na jezero Wörthersee a pohoří Karavanky.

Alpenverein OEAV.CZ Alpe Adria Trail

Přichází chvíle obléknout lepší šaty nebo aspoň čisté tričko. Velden vás uvítá uvolněnou atmosférou vyhlášené prázdninové destinace. Možná vás golfové hřiště či kasino nechá v klidu, přesto věnujte pozornost vilkám postavených v autentickém architektonickém stylu. 

A co dál? Pokud vás navnadil tento stručný výčet několika zajímavostí v pozoruhodné korutanské části Alpe-Adria-Trailu, navštivte stránky www.alpe-adria-trail.com, kde najdete veškeré detaily k ubytování, přesný rozpis etap, informace o možnosti převozu zavazadel a dalším servisu. 

Foto, text: Michael Pokorný, 2021

Prázdninová karta Korutany
Alpenverein OEAV.CZ Korutany
Kärnten Card
100 pamětihodností a výletních cílů zdarma

Navštivte 100 pamětihodností a výletních cílů zdarma: muzea, horské dráhy, zážitkové koupele, jízdu lodí, panoramatické silnice, nabídku volnočasových a zážitkových aktivit. Karta Kärnten Card platí jenom v letní sezóně.

Alpe Adria Trail
Alpenverein OEAV.CZ Alpe Adria Trail
Alpe Adria Trail
Dálková turistická trasa od Grossglockneru až k moři

Alpe-Adria Trail Booking Centre Carinthia
Telephone +43 4782 93093
info@alpe-adria-trail.com

Alpenverein Mitgliedskarte 2021

Alpenverein

skvělé pojištění (nejen) do hor
Staňte se členy rakouského alpského svazu, získejte výhodné celoroční pojištění outdoorových aktvit s množstvím výhod navíc.
Registrace Express >

Články

Do jihotyrolských kopců a trailů s královnou Dorotheou

14. 06. 2021
Na kole v úzkých serpentinách, anebo při výběhu na měkkoučkých lesních trailech pod sluncem...

Slovinsko – fenomén dálkových tras

03. 06. 2021
Ve Slovinsku se mimořádné popularitě těší dálkové turistické trasy mezi Alpami a pobřežím Jadranu....

Léto na Diavolezze

02. 06. 2021
Z plošiny mezi rozeklanými velikány, jimž vévodí Piz Bernina, se otevírá opravdu ohromující...
Nahoru