Alpenverein OEAV.CZ Ortlieb Atrack

RECENZE: vodotěsné batohy Ortlieb Atrack a Atrack BP

Batohy a brašny německé značky Ortlieb si za více než 40 let své existence vybudovaly pověst spolehlivého a odolného vybavení. Jejich společným rysem je robustní provedení, výborná vodotěsnost a prachotěsnost, díky nimž zůstane vybavení v bezpečí. Jak se na cestách osvědčily batohy Ortlieb Atrack 45 a bikepackingový Atrack BP 25?

(text, foto: Michael Pokorný)

Alpenverein OEAV.CZ Ortlieb Atrack

Když jsem před několika lety začal obnovovat bikepackingovou výbavu, objevil jsem v nabídce Ortliebu i batohy Atrack. Zvolil jsem tehdy velikost Atrack BP 25 litrů a od té doby jej vozím na každý větší cyklovýlet nebo jinou outdoorovou akci. Dokonale funguje. Letos jsem dostal příležitost se blíže seznámit s turistickou verzí Atracku, a to rovnou v jeho „king size“ 45 litrů. Oba batohy mají mnoho společných vlastností a funkcí, v recenzi tedy shrnuji zkušenosti s oběma.

Unikátní argument: vodotěsnost

Možná je to pro někoho jen kuriozita, ale mě přijde vodotěsnost u batohu, nejen na kolo, jako jedinečná vlastnost. Vyjížděk a přejezdů hor, které se odehrály za úplně jiných podmínek, než slibovala idylická předpověď počasí, bylo příliš mnoho na to, abych si už vážil jistoty, že věci v batohu zůstanou suché. Nehledě na riziko propocení.

U turistického batohu sice není tolik příležitostí jej vymáchat nebo zastříkat od zadního kola, ale rychle jsem si zvyknul neřešit, kam batoh pokládám. Do ranní rosy, do bláta, na chodník… Když měním objektivy při focení, takových situací je denně mnoho. Když se batoh umaže, stačí vzít vlhký hadr a jenom jej utřít. Odpadá bezvýsledné praní fleků, které záhadně vznikají a často již na batohu trvale zůstávají jako připomínka prožitých dobrodružství.

A mimochodem, Atrack skutečně plave, což jej přímo předurčuje pro jakékoliv vodácké akce, přechody hor, kde se očekává drsnější brodění apod. Když s sebou nesete dražší foťák, telefon a jinou elektroniku, pocit jistoty je k nezaplacení.

Materiál

Atrack je stejně jako cyklobrašny od Ortliebu zhotoven z pogumované textilie. Pro hrubou představu si představte odlehčenou plachtu na kamionu. To sice neznamená, že je batoh nezničitelný, ale hodně situací tento odolný materiál řeší. Pokud by se náhodou prodřel nebo probodl, lze jej opravit a zase utěsnit.

Alpenverein OEAV.CZ Ortlieb Atrack

Zip a přístupnost obsahu

Zip (TIZIP) na zádech rozhodně zaujme na první pohled. Je to originální řešení, ke kterému jsem byl ale zpočátku hodně skeptický. Atrack otevřete po celé délce zad od shora až dolů. Jen ho stačí kamkoliv položit a okamžitě máte dostupný veškerý obsah. Pořádek pomáhají udržovat čtyři vnitřní kapsy uzavíratelné na zip – po dvou na každé straně. Důležité předměty a různé drobnosti vřele doporučuji do těchto kapes odkládat, protože ve zbytku prostoru po marném prohrabování spolehlivě vznikne siláž, kterou nakonec nezbude, než kompletně vyskládat.

Když jsem přijal tato pravidla hry, na kole už na tento způsob otevírání nedám dopustit. V klasické verzi má Atrack sice navíc i další kapsičky na bederáku, které umožňují mít drobné nezbytnosti hned při ruce, ale i tak si čas od času vzpomenu na běžný vrchlík. I to je však jenom věc zvyku.

Ve všech verzích Atrack disponuje zatěsněným otvorem na hadici od vaku na vodu, dvojicí stahovacích popruhů a síťovanými kapsami na bocích, poutky na přední straně v systému tzv. daisy chain, takže není problém na batoh připnout karimatku, helmu a další vybavení.

Celkový dojem a praktické použití

Atrack je výborně řešený batoh pro drsnější cestování, při kterém klasické zavazadlo trpí. Je skvělý ve všech situacích, kdy jej musíte odložit někam na zem, sedíte na něm a pod. Stejně tak odpadá trápení s mokrým látkovým obalem při celodenním dešti ve městě. Atrack samozřejmě funguje i na horách, když chcete mít stoprocentní jistotu, že batoh neproteče. Už žádné balení spacáku, náhradního oblečení, dokladů a foťáku do igelitek a podobně. Pro cestování v civilizovaných částech světa je super, že díky slušivému designu nutně nemusíte vypadat jako byste právě vylezli z lesa. Atrack se vyrábí v několika barvách a výběrem nebudou zklamány ani dámy, kterým je určena verze ST. Atrack BP je ideální pro jednodenní túry za libovolného počasí, a to nejen na kole, jakmile potřebujete mít s sebou víc věcí. Někoho možná odradí, že je dostupný pouze v černé barvě s oranžovými doplňky.

Alpenverein OEAV.CZ Ortlieb Atrack

Nevýhody

Už z principu zajištění vodotěsnosti Atrack nemá vrchlík, který mně při turistice někdy chybí. Další věc, se kterou je nutné počítat, je jeho konečný objem. Není to jako u běžného batohu, ze kterého může vyčnívat vše, co se dovnitř nevejde. V situaci, kdy máte víc věcí, než je možné sbalit, zip na zádech nezapnete. Ale to je daň, kterou musíme zaplatit i u vodotěsných lodních pytlů a jiných podobných zavazadel.

Závěrem

I když by se mohlo z textu výše zdát, že Atrack je až moc dokonalý batoh, je pravdou, že mám rád jednoduché a funkční vybavení, na které je spoleh a přesně takové výrobky Ortlieb nabízí. Nicméně co člověk, to názor a aktivity, pro které odpovídající batoh hledá. K tomu si myslím, že největší oříšek je zvolit správnou velikost. Na základě zkušenosti bych řekl, že vás Atrack buď naučí doma konečně nechávat zbytečnosti, anebo sáhněte spíše po větší variantě.

Brašny a vybavení pro cykloturistiku
Azub Ortlieb logo
ORTLIEB
špičková kvalita od roku 1982

Ortlieb jsou brašny, které jsou používány těmi nejlepšími a nejextrémnějšími cykloturisty světa a dá se říci, že už mnohokrát objely celý svět. Dnes nabízí Ortlieb širokou škálu voděodolných produktů, které jsou určeny nejen pro expedice, ale i pro každodenní dojíždění do práce, či na krátké výlety do okolí. 

Staňte se členem
Alpenvereinu

Využívejte skvělé pojištění nejen do hor s řadou dalších výhod.

Z aktuálního dění

Také by vás mohlo zajímat