Alpenverein OEAV.CZ horské chaty 2022

Chaty Alpenvereinu zahajují letní sezónu 2022 plné nadějí

Když se znovu otepluje a sníh pomalu ustupuje do vysokých hor, většina chat Alpenvereinu zahajuje novou sezónu. Po uplynulé zimě se chataři těší na léto "jako za starých časů" bez omezení.

Převzato z alpenverein.at
Foto: Michael Pokorný

Nájemci a správci chat Alpenverein mají za sebou dvě poměrně náročná léta Covidu: nejdříve byly v důsledku přísných omezení cestování hory a jejich chaty mimořádné populární. Současně však neustále se měnící pravidla v oblasti stravování a hotelnictví komplikovala nájemcům chat jakékoliv plánování a také vedla k mnoha nejasnostem a dotazům mezi hosty. "Rádi bychom našim chatařům vyjádřili zvláštní poděkování a jsme ohromeni tím, jak skvěle zvládli tyto dva náročné roky," chválí Doris Hallama, místopředsedkyně rakouského Alpenvereinu

Alpenverein OEAV.CZ horské chaty 2022

Rozpačitá zimní sezóna, šťastné vyhlídky

Také ze zimní sezóny, která právě končí, mají mnozí chataři spíše smíšené pocity. "Za celý duben jsme měli přesně jeden dobrý víkend na výlet," říká Siegfried Karl z chaty Kürsinger Hütte na Großvenedigeru. Na vině však není jen počasí a podprůměrné sněhové podmínky: "Všimli jsme si také, že většina lidí byla během zimy stále velmi opatrná, pokud jde o cestování a dovolenou," poznamenává Doris Hallama.

Proto panuje velká úleva, že "léto jako tenkrát" je na obzoru a určitá normálnost je za rohem: "Situace s rezervacemi na léto je již nyní potěšující, očekáváme dobrou sezónu," říká Markus Jankowitsch z chaty Tilisunahütte ve Vorarlberském Montafonu. 

K tomu by mělo přispět i zrušení dříve omezujících předpisů: pro přenocování v chatě Alpenvereinu již není třeba mít vlastní lehký spacák a povlak na polštář a opět je možné vydávat deky. Z hygienických důvodů je samozřejmě stále vyžadována tzv. bílá paní, jako tomu bylo před pandemií. Také Siegfried Karl z chaty Kürsinger Hütte již nyní vnímá dobrou situaci s rezervacemi na léto a těší se na to, že po zdrženlivém skialpinistickém jaru bude provoz nezávislý na počasí. "Zatím jsme klidnější i z hlediska covidových opatření, omezení byla zrušena a tak na léto se těšíme v pozitivní náladě," říká majitel chaty ze Salcburku.

Rezervujte si prosím místo na spaní!

Zrušena byla i další opatření: "Povinnost rezervovat si místo na spaní, kterou jsme museli vyhlásit kvůli Covidu, už neplatí. Přesto doporučujeme všem hostům, aby se před přenocováním v chatě včas ujistili, že mají kde spát, protože některé chaty mohou být zejména o víkendech plné," radí Doris Hallama. To je nyní obzvláště snadné provést online: Online rezervační portál chat Alpenvereinu využívá již 370 chat v alpském regionu, z toho přibližně 200 v Rakousku a Jižním Tyrolsku. Je to obrovské zjednodušení každodenního života v chatách – ale stále je důležité spolehlivě dodržovat rezervaci, jinak je pro chataře téměř nemožné rozumně plánovat.

Markus Jankowitsch z chaty Tilisuna může jen zdůraznit: "Stalo se nepříjemným zvykem, že při dobré předpovědi počasí přijmeme mnoho rezervací ubytování, které se pak zase ruší, často na poslední chvíli. Jakmile se na obloze objeví mráček, strhne se velká vlna storen," stěžuje si majitel chaty. Jen na chatě Tilisuna se během minulé letní sezóny odhlásilo asi 400 lidí, kteří se odhlásili příliš pozdě nebo se nedostavili vůbec. "To jsou čtyři celé dny, které jsme ztratili, takže storno poplatek je jen kapkou v moři." Jankowitsch má mnoho pozitivních zkušeností s online rezervačním systémem, který nájemcům chat i hostům značně usnadňuje práci.

Přestože chata Tilisuna má štěstí na stálý personál, od ostatních nájemců chat opakovaně slýcháme, že je stále obtížnější najít na sezónu vhodný personál, od kuchařů až po všestranné pracovníky. Potvrzuje to i pohled na stránku s nabídkou práce na chatě, kde je v současné době inzerováno mnoho pracovních míst na léto.

Digitální on-line kontrola volných lůžek bude zprovozněna na začátku léta 2022: díky této dlouho očekávané funkci bude možné naplánovat vícedenní túru nebo dálkovou túru přes několik chat pouhými několika kliknutími a zkontrolovat dostupnost ubytování. Mnoho známých dálkových turistických tras již do aplikace integrovalo všechny chaty na dané trase. Máme tedy nejlepší předpoklady pro úspěšné léto na horách!

Užitečné odkazy

Přečtěte si také

Alpenverein Mitgliedskarte 2021

Alpenverein

skvělé pojištění (nejen) do hor
Staňte se členy rakouského alpského svazu, získejte výhodné celoroční pojištění outdoorových aktvit s množstvím výhod navíc.
Registrace Express >

Aktuality

Výjimečně máme v pondělí zavřeno

30. 06. 2022
V pondělí 4. července 2022 má naše brněnská prodejna na Údolní 57 zavřeno. Stejně tak během...

Nové průvodce na cesty, mapy do hor a čtení o horách

27. 06. 2022
Aktualizovaná nabídka naší prodejny pro léto 2022.

Největší Výstava stanů v Evropě odstartovala

27. 06. 2022
Po loňském požáru opět 4camping.cz otevřel brány Výstavy stanů, která se letos symbolicky vrací ke...
Nahoru