Alpenverein OEAV.CZ Rhétská dráha

Rhétská dráha v zimě

Švýcarsko přišlo s mnoha světovými trendy. Ať už jde o prvotřídní čokoládu, hodinky nebo vyhlášené železnice. Dopravní síť, jejíž základ tvoří právě koleje, dělá Švýcarsko ideálním místem k životu – a to již přes 100 let. Věhlas dopravní sítě se rozšířil natolik, že se z ní stala celosvětová turistická atrakce. Elegantní, bezstarostnou a hlavně levnou dopravní síť si mohou užít i lyžaři – v rámci skipasu. A to rovnou na těch nejatraktivnějších částech proslulé Rhétské dráhy.

Alpenverein OEAV.CZ Rhétská dráha

Stavba Rhétské železnice, která stoupá vzhůru k ledovcům, překonává vysokohorské průsmyky, aby posléze sestoupila až dolů do nížiny k Tiranu, byla pro stavitele ta nejtěžší výzva. Aby byly hory zprůjezdněné, muselo vzniknout 55 tunelů, 196 mostů a úseky se stoupáním až 70 promile. Zcela oprávněně tak železniční trať mezi Thusis a Tiranem patří na seznam technických památek UNESCO. 

Mistrovské dílo Albula

Zejména úsek tratě skrze průsmyk Albula, mezi Davosem a Svatým Mořicem, otevřený v roce 1904, byl pro inženýry i dělníky opravdovým oříškem. Na 67 km tratě  se koncentruje 42 tunelů a 144 mostů a viaduktů. Mezi Bergünem a Predou vlak během čtvrt hodiny vystoupá o 416 metrů k tunelu Albula, do výšky 1 800 m n. m., na což potřebuje – 12,6 km, sedm tunelů, devět viaduktů a dvě galerie. Mimochodem, mezi těmito stanicemi vede v zimě, po uzavřené silnici, unikátní 10kilometrová sáňkařská dráha, kterou obsluhuje speciální sáňkařský vlak s intervalem 30 minut. Nic ani trochu podobného  jinde na světě nezažijete. 

Alpenverein OEAV.CZ Rhétská dráha

Diavolezza a Piz Bernina

Pokud chcete onu nejvyšší horu sledovat zblízka, vyplatí se vystoupit na stanici Diavolezza a lanovkou se dopravit na stejnojmenný vrchol, který zároveň tvoří středobod jedinečného lyžařského areálu. Je to rajské místo. Výhled na Piz Berninu, jedinou čtyřtisícovku kantonu Graubünden s 4 049 metry a vrcholky v jejím okolí je magický a neopakovatelný. Tím spíš, když jej můžete sledovat z tepla restaurace, z její ke slunci obrácené terasy nebo dokonce z vířivky! Přijedete-li s lyžemi, jsou k dispozici další bonusy: dlouhatánské a mimořádně volné sjezdovky nebo možnost sjet přírodní cestou po ledovci Morteratsch do stejnojmenné vlakové zastávky a tam počkat v příjemné restauraci na nejbližší vlakový spoj. 

Vyhlídková trasa přes Berninu

Další unikátní horský úsek vede přes průsmyk Bernina, kde vlak na 61 kilometrech projíždí 13 tunely a přes 52 viaduktů a mostů. Právě nedaleko průsmyku Bernina, leží i nejvýše položená stanice Ospizio Bernina, ve výšce 2 253 m. A zatímco úsek u Albuly v zimě využívají zejména sáňkaři, zde přichází místo pro lyžaře. Vlakem se totiž můžete pohybovat mezi jednotlivými areály okolo Svatého Mořice. Platnost skipasu na vlak je ale velkorysá, takže si můžete udělat s lyžemi výlet třeba právě na onu nejvyšší stanici, tam se pokochat okolím a občerstvit se v nádražní restauraci. Využívat můžete regionální spoje, které jezdí po stejné slavné trati. Za malý příplatek lze cestovat i panoramatickými vozy Bernina Expressu, kde obří okna zajistí, výhled i na ten nejvyšší vrchol. 

Alpenverein OEAV.CZ Rhétská dráha

Vlakem s lyžemi

Lyžařům slouží vlak i v Davosu, kde také dokáže lyžařský pobyt významně obohatit. Pokud si třeba uděláte výlet po nejdelší sjezdovce kantonu Graubünden, do vsi Küblis, vláček vás komfortně odveze nazpět.

Ovšem stejně jako sjezdaři mohou vlak používat i běžkaři. Vlak vás doveze na vzdálenější tratě. To vám dovolí kreativně plánovat výlety tak, abyste projeli to nejhezčí, nemuseli se vracet stejnou cestou nebo si třeba naplánovali výlet tak, aby byl pořád dolů z kopce. To jde třeba ze zmíněné stanice Morteratsch, kde začínají stopy padat údolím zpod průsmyku Bernina až do Svatého Mořice. 

Volný den? Sedněte na vlak!

Vlak společnosti RhB ovšem nabízí i nové pojetí odpočinkových dnů. V den, když odložíte lyže, můžete si vyrazit třeba do italského Tirana, kde si po vyhlídkové cestě unikátní železnicí můžete dát kávu pod palmami. Nebo můžete navštívit starobylý Chur, z Davosu i Svatého Mořice dojedete také do Scuolu, kde najdete příjemné termální lázně. Kreativitě se meze nekladou a plánování je radost, jelikož na komfort a typicky švýcarskou přesnost spojů Rhétské dráhy se můžete plně spolehnout.

Zvýhodněné předplatné
Alpenverein OEAV.CZ swissmag
SWISSmag

Více k aktuálnímu číslu SWISSmagu si přečtěte na stránkách swissmag.cz

SWISSmag se věnuje fenoménu Švýcarska a všem zajímavostem s ním spojeným. Vychází 2x ročně. V rámci dvouletého předplatného v ceně 200 Kč členové OEAV.CZ obdrží zdarma knihu GRAND TOUR - 111 TIPŮ.

Zvýhodněné předplatné
Alpenverein OEAV.CZ SNOW
SNOW

Časopis SNOW je určen všem vyznavačům sjezdového lyžování, ale i skitouringu, freeridu a třeba i cestování s lyžemi do exotických krajů.

Alpenverein Mitgliedskarte 2021

Alpenverein

skvělé pojištění (nejen) do hor
Staňte se členy rakouského alpského svazu, získejte výhodné celoroční pojištění outdoorových aktvit s množstvím výhod navíc.
Registrace Express >

Články

Kampaň „Čisté hory“

10. 08. 2022
Kampaň "Čisté hory" probíhá v Alpenvereinu od roku 1970. Značení v terénu je obecně známé z...

Turistika s dětmi v Salcburském Saalachtalu

01. 08. 2022
Na západě Rakouska se nachází rodinný region Salcburský Saalachtal s obcemi Lofer, Unken, St....

Jak legálně přespat v české přírodě a další rady na léto

20. 06. 2022
Na webu 4camping.cz najdete nejen vše potřebné vybavení do přírody, ale vedle široké nabídky zboží...
Nahoru